Попри прагнення України інтегруватись у світовий економічний простір, вона, як і раніше, залишається малопривабливою для вкладання іноземного капіталу та слабкою для більш успішного просування своєї продукції на світові ринки. Хоча останніми роками в цьому напрямі й позначилися помітні зрушення, невисокі обсяги інвестицій і зовнішньоторговельного обороту країни свідчать самі за себе. Але не тільки нестабільність і недосконалість законодавства, відсутність належних гарантій, незрозуміла візова політики, а й елементарний брак інформації про потенційні можливості країни продовжують залишатися однією з основних перешкод для міжнародного економічного співробітництва. І поїздки країною учасників Міжнародного трейд-клубу, які побували минулого тижня в Одеській області, тому свідчення. Оскільки мета виїзних засідань, так само як і зустрічей у Києві з високими держчиновниками, полягає саме в тому, щоб заповнити прогалину в інформаційному полі.
Міжнародний трейд-клуб — громадська організація, що об’єднує іноземних дипломатів, котрі працюють в Україні. Створений 1992 року з ініціативи Міністерства зовнішньоекономічних зв’язків і торгівлі України. Нині працює за підтримки Міністерства економіки і з питань європейської інтеграції. Створення було обумовлене прагненням надати дипломатам повну й достовірну інформацію про економіку України, її особливості й перспективи розвитку для того, щоб з їхньою допомогою сприяти залученню в нашу країну інвестицій і просуванню українських товарів на міжнародні ринки.
Трейд-клуб об’єднує близько 90 співробітників майже 60 посольств країн. Очолює його виборний президент. Недавно ним став торговий радник посольства Австрії в Україні Крістіан Гессль.
Існує трейд-клуб за рахунок членських внесків. Збирається на свою літню й зимову сесії, проводить зустрічі в Києві з керівниками різних міністерств та відомств, поїздки по регіонах, ознайомлення з підприємствами і потенціалом областей у цілому. За дев’ять років його учасники побували в усіх регіонах країни.
У такому вигляді, як в Україні, він єдиний у країнах СНД, Центральної та Східної Європи. На честь свого десятилітнього ювілею він планує в рамках програми «Образ світу» випустити довідник та відеофільм.
З початку року учасники трейд-клубу побували у Вінницькій та Львівській областях. Попереду Полтавська й Харківська. З Одещиною ознайомлення відбулося в 1995 і 1999 роках, тож цього разу поїздка на південь не планувалася. Проте «десанти» на місця залежать і від спроможності самої області готувати такі зустрічі і, ясна річ, від зацікавленості керівництва в їх проведенні. На жаль, не всі місцеві лідери розуміють, що Україна для зовнішнього світу залишається країною невідомою. А вже окремі регіони — і поготів. І в цьому плані Україна, як відзначив президент трейд-клубу Крістіан Гессль, повинна проводити активнішу інформаційну політику.
В Одеській області створення сприятливого інвестиційного клімату вже давно поставлено на чільне місце. Це підтверджує і її членство в Асамблеї європейських регіонів, і робоче співробітництво придунайських країн. Губернатор Сергій Гриневецький, оцінюючи значимість виїзних засідань трейд-клубу, на зустрічі з його учасниками підкреслив, що результатом відвідування області в попередні роки стали нові домовленості про співробітництво. Частину їх було реалізовано шляхом організації виставок, презентацій та бізнес-форумів. Відтак чимало підприємств знайшли інвесторів і торгових партнерів. «Тож приводом для проведення чергового засідання трейд-клубу в Одесі, — зазначив він, — стали зміни, що відбулися в економіці регіону, й необхідність залучення додаткових інвестицій».
Останнім часом на Одещині створено майже 570 підприємств з іноземними інвестиціями, куди фірми з 65 країн вклали близько 300 млн. дол. При цьому спостерігається зростання обсягів інвестицій в економіку інших держав. 2001 року обсяг зовнішньоторговельного обороту становив 1 млрд. 798 млн. дол. І позитивні тенденції зберігаються. Водночас існують серйозні проблеми з залученням інвестицій у сільське господарство, машинобудування й туристично-рекреаційне господарство. Але до програми перебування учасників трейд-клубу на Одещині входило відвідування благополучних підприємств. Влада хотіла показати, а дипломати, представники міжнародних фінансових організацій та іноземних фірм — побачити, як працюють інвестиції та яким є потенціал регіону як великого транспортного комплексу.
Гості побували в Одеському та Южному портах, Одеському припортовому заводі, заразом познайомилися з м. Южний, а також на підприємствах з іноземними інвестиціями: ЗАТ «Пивоварня Ефес-Україна» й ВАТ «Одеський кабельний завод», які постачають свою продукцію в багато країн світу.
Треба сказати, що низки домовленостей було досягнуто безпосередньо під час цих візитів, а також за «круглим столом» переговорів із бізнесменами й підприємцями. З польською стороною про відкриття нового транспортного шляху «Гданськ—Одеса», а представники угорсько-українського СП «Інтерагропак» навіть підписали контракт з Одеським олієжиркомбінатом на поставку їм нової пластикової упаковки.
Майже десятирічний досвід роботи трейд-клубу свідчить: після візитів у регіони зовнішньоекономічна діяльність у них помітно активізується. Зокрема після поїздки в Запорізьку область там було відкрито представництва компаній США, Туреччини, Македонії, Індії, Росії, Швеції, Словенії. Надійшли інвестиції з Італії в СП «Мотор-Січ-Івеко», у ВАТ «Славутич». Поїздка в Севастополь 1996 року сприяла прискоренню відкриття міста для іноземців (це відбулося наприкінці того самого року) і різкому пожвавленню зовнішньоекономічних зв’язків. Якщо до того зовнішньоторговельний оборот Севастополя становив 44 млн. дол., то вже через рік він подвоївся й сьогодні перевищує 120 млн. Після перебування в Чернігові прийшли бельгійські інвестиції в місцевий пивзавод, на Львівщині — у ВЕЗ «Яворів».
Образно кажучи, трейд-клуб, за своєю природою створюваний для спілкування певного кола людей, за роки свого існування став каналом, через який інформація розходиться по всьому світу. І значною мірою завдяки їй формується економічна політика іноземних держав щодо нашої країни. Нічого не скажеш — шляхетна місія.