СПОКУСЛИВА НАЖИВКА ВІДСОТОК БІЛЬШИЙ — ДОХІД МЕНШИЙ

Поділитися
Із розмови клієнтів у депозитному відділі банку: — Та навіщо тобі зв’язуватися з цими 18%? — А що? Як на нинішній час непоганий дохід...

Із розмови клієнтів у депозитному відділі банку:

— Та навіщо тобі зв’язуватися з цими 18%?

— А що? Як на нинішній час непоганий дохід. Я ж не віддаю гроші під знущально «підвищену відсоткову ставку» у 15—16%.

— Та у сусідньому ж банку обіцяють 21% і навіть більше. А у валюті до 14% річних можна наварити. Ось це, я розумію, вклад. А ти тут дрібницями займаєшся.

Фінансовий спец міг би з посмішкою сказати з цього приводу:

— Ну про що мова? Напевно, в даному прикладі порівнюються тарифи банків різних вагових категорій. Одна річ банк, який упевнено займає позицію в першій двадцятці рейтингу активів із власним капіталом у півтори сотні мільйонів гривень, інша річ — фінансовий невдаха чи новачок, який замикає банківські рейтинги. А за цим же стоїть ризик для вкладника, про який забувають недосвідчені клієнти. Погнавшись за відсотком, вони збільшують імовірність проблем із поверненням своїх грошей. За це їм, власне, і платять.

Сперечатися не будемо. Проте заковика в тому, що, по-перше, у даному разі обидва банки практично не відрізнялися за розміром свого капіталу й інших фінансових кондицій. А по-друге, бесіду вели аж ніяк не пенсіонери, серед яких депозитні послуги настільки популярні, а люди, котрі дійсно вміють рахувати гроші й оцінювати ризики. Але найцікавіше, що прості арифметичні дії над зазначеними відсотковими ставками доводять: у разі щедрішої відсоткової пропозиції дохід, отриманий вкладником, виявлявся навіть нижчим, аніж якби він віддав свої гроші дешевше...

Як завжди, ніяких парадоксів. У клієнта, котрий звик побіжно оцінювати привабливість депозитних вкладів переважно за депозитною ставкою, вже виробився певний шаблон. Ось цим і користуються деякі розробники депозитного асортименту. Втім, їх до цього підштовхують і тенденції на фінансовому ринку, зокрема подовження депозитних пасивів. У результаті дуже природно виходить, що, залучаючи кошти на більш тривалий строк (у даному разі на три роки) і запропонувавши за них більш високий відсоток (виплачуваний по закінченні строку вкладу), банки реальною щедрістю, на жаль, не вирізняються.

Рахуйте самі. Отже, у першому варіанті, назвемо його «стандартним», банк приймає гроші (гривня) вкладників строком на один рік під 18% річних. Виплата відсотків і повернення основної суми відбувається по закінченні строку дії депозитного договору. Тобто через рік клієнт на кожну вкладену тисячу гривень одержить 180 гривень доходу.

Варіант другий — «привабливий». Строк дії вкладу — три роки, по його закінченні відбуваються всі виплати. Ставка більш ніж спокуслива як на нинішній час — 21% річних. У результаті на кожну вкладену тисячу гривень клієнт через три роки отримає приварок у 630 гривень (див. таблицю).

Тепер порівняйте, що буде, коли клієнт, вибравши вклад стандартний, отримавши по закінченні року основну суму і належний відсоток, оформить ще раз такий же вклад на всі отримані з депозитного рахунку гроші. А ще через рік повторить дану операцію. По закінченні трирічного періоду на його рахунку виявиться приварок у 643 гривні на кожну вкладену тисячу. (А заплатили ж усього 18% річних.) Зауважте також, що ризик коротких вкладів вважається нижчим, аніж довгих. Тобто й тут стандартний на висоті.

Можливі заперечення скептиків із приводу того, що кон’юнктура може змінитися і «скромному» клієнту не вдасться переоформити вклади під 18%, у той час як 21% уже «забиті» в трирічному договорі, навряд чи слушні. По-перше, кон’юнктура зниження ставок загрожує обом видам вкладів. І в першому, і в другому разі депозитний договір містить пункт про право банку змінювати відсоткові ставки за узгодженням із клієнтом. Тож якщо раптом за час дії договорів кон’юнктура зробить помітне «пірнання» вниз, приварки стануть скромнішими для обох вкладників. І потрібно ще підрахувати, хто з них втратить більше. По-друге, не виключена і позитивна динаміка кон’юнктури, тоді у вигідному становищі знову опиниться вкладник із коротшим депозитним вкладом. Він зможе прилаштувати свої гроші ще під вищий відсоток, тоді як 21-відсоткова ставка швидше за все залишиться незмінною.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі