«РАДА-3» ДЛЯ ЧЕТВЕРТОГО СКЛИКАННЯ У ЗАЛІ ЗАСІДАНЬ УКРАЇНСЬКОГО ПАРЛАМЕНТУ ВВЕДЕНО НОВІТНЮ СИСТЕМУ ІНФОРМАЦІЙНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ДЕПУТАТІВ

30 серпня, 2002, 00:00 Роздрукувати Bипуск № 33, 30 серпня-6 вересня 2002р.
Відправити
Відправити

Третього вересня народні депутати, що зберуться на чергову сесію парламенту нового скликання, побачать свій сесійний зал невпізнанно зміненим...

Третього вересня народні депутати, що зберуться на чергову сесію парламенту нового скликання, побачать свій сесійний зал невпізнанно зміненим. За півтора з лишком місяця їхньої відсутності в ньому змонтовано нову систему інформаційного забезпечення роботи парламенту «Рада-3». Тепер кожне робоче місце депутата обладнано невеличким монітором із можливістю перегляду найрізноманітнішої інформації, звичне табло для відображення результатів замінено кольоровим екраном, а картка реєстрації депутата стала безконтактною. Ми взяли інтерв’ю в Анатолія Морозова, директора Інституту математичних машин і систем, доктора фізико-математичних наук, професора, члена-кореспондента НАН України, головного конструктора системи «Рада-3» й усіх попередніх поколінь «Ради», а також у Станіслава Довгого, народного депутата України, першого заступника парламентського комітету з питань транспорту будівництва та зв’язку, доктора фізико-математичних наук, професора, члена-кореспондента НАН України, певне, одного з небагатьох фахівців у галузі телекомунікацій та інформаційних систем у складі парламенту, котрий за правом очолив цей напрям у профільному комітеті.

— Розкажіть про передісторію створення системи «Рада».

Анатолій Морозов: 1989 року в Радянському Союзі створили комісію з розробки системи управління для Верховної Ради. Очолював її академік Велихов, а я входив до її складу. Було запропоновано встановити там систему фірми Philips, призначену для забезпечення різноманітних конференцій. Я виступав проти, оскільки вважав, що наша країна має досить сильний науково-технічний потенціал для розробки власної системи. Але комісія все-таки прийняла рішення на користь Philips, хоча ця система була досить незручною, і для обробки результатів голосування була потрібна й ручна праця переписувачів.

Щойно прийняли це рішення, я повернувся в Київ, і наш інститут вийшов на першого секретаря ЦК Гуренка й голову Верховної Ради Ващенка з пропозицією розробити таку систему в Україні. Спочатку нашу пропозицію не прийняли, оскільки вважалося, що коли вже таку систему робить Радянський Союз, то Україні не варто виступати з ініціативами. Проте за шість місяців до початку роботи вже нової Верховної Ради, 1990 року, ухвалили створити першу систему «Рада». Вона почала працювати з першим скликанням парламенту незалежної України і прослужила 12 років.

«Рада-2» — модернізація першої «Ради». Загалом таких систем ми зробили одинадцять. Чотири з них працюють в Україні — крім ВР, у Київраді, у Верховній Раді Криму й у Донецькій обласній раді. Інші — у країнах СНД, приміром, в Узбекистані й Таджикистані.

Ми живемо в дуже інформаційному суспільстві, що бурхливо розвивається, і депутату сьогодні необхідні нові можливості для роботи з інформацією. Крім того, попередня «Рада» застаріла не лише морально, а й фізично — починала виходити з ладу навіть елементна база. Вона була розрахована на п’ять років, а відпрацювала дванадцять. За оцінками незалежних експертів і фахівців, нова система протягом найближчих п’яти років буде однією з найкращих у світі.

А зі Станіславом Довгим і його командою ми вже двадцять років співробітничаємо в Національній академії наук у розробці та створенні великих міжнародних і національних інформаційно-аналітичних систем у сфері національної безпеки, державного управління, екології. Тепер, коли він очолив напрям зі зв’язку й інформатизації у ВР, нашим спільним проектом стала «Рада-3».

— Як виглядає «Рада» при порівнянні з зарубіжними аналогами?

А.М.: Аналогів просто немає, навіть у першої «Ради», а вже про «Раду-3» годі й говорити. Хоча в деяких країнах органи державного управління мають дуже просунуті інформаційні системи. Продиктовано це нашою специфікою. Річ у тому, що розвинені країни живуть в умовах розвиненого законодавства, і процес його вдосконалення в їхніх парламентах не такий інтенсивний. У них просто не було потреби створювати настільки ефективну систему. А в нас із нуля створювалося нове законодавче поле. Така сама ситуація й у всіх країнах СНД.

Станіслав Довгий: Жодна система в західних країнах не змогла б забезпечити понад дві тисячі голосувань за одну ніч, як було в нас при ухваленні Конституції — якби не було системи «Рада», Конституцію просто не ухвалили б. У жодній системі світу немає докладної статистики, приміром, голосування по фракціях. Нашу систему орієнтовано на особливості роботи саме нашого парламенту, вона виконує всі вимоги його регламенту.

— Розкажіть докладніше про особливості «Ради-3» порівняно з її попередницями.

С.Д.: По-перше, це цілком вітчизняна розробка, і ми пишаємося нашими конструкторами, котрі створили «Раду-3» й перші версії «Ради».

А особливості... Почнемо з картки для голосування. Вона безконтактна, у ній є пасивний елемент, який збуджується при відповідному випромінюванні й у який записано індивідуальний номер депутата. За цим номером відбувається ідентифікація депутата, хоч на якому місці він сидів би. Картка ця дуже надійна й дуже спрощує процедуру реєстрації депутата. До складу «Ради-3» також входить нове кольорове табло — унікальна розробка, за деякими параметрами вона перевершує світові.

Стара «Рада» мала функцію супроводження голосування й дуже просту систему супроводження виступу (на табло висвічувалося, хто виступає). Нова система має чотири функції: супроводження голосування, супроводження виступу, інформаційне обслуговування депутата на робочому місці й контроль функціонування. Хочу підкреслити, що систему цілком розроблено й виготовлено в Україні. Істотно поліпшено зорове сприйняття результатів голосування. На табло може бути відображено схему залу засідань, і по ходу голосування кожне місце на схемі спалахує кольором, що відповідає тому, як проголосував той чи інший депутат. Відразу видно, як проголосувала фракція. Проте залишилася й функція непоіменного голосування, коли всіх, що проголосували, зображено на схемі одним кольором. Стосовно супроводження виступу, то табло є кольоровим телевізійним екраном, на який можна вивести промовця на трибуні. Тих, хто виступає з місць, поки що буде зображено фотографіями, але в перспективі вони також виводитимуться на екран у живому зображенні. Крім того, під час виступу депутата на робочому місці йде зворотний відлік часу. Усі виступи депутатів автоматично записуються в цифровому вигляді й архівуються. У перспективі буде записуватися й відео. Але найголовніша функція «Ради-3» — інформаційне обслуговування депутатів. На кожному робочому місці розташовано невеличкий монітор і кілька кнопок управління. На монітор подається найрізноманітніша інформація, необхідна в роботі. Система навігації по інформаційній базі дуже проста. Головне, звісно — хто як проголосував. Цю інформацію при поіменному голосуванні кожен депутат одержує відразу після його завершення. Доступні й результати попередніх голосувань за весь час роботи парламенту. Постійно доступні порядок денний засідання, база документів, причому як обговорювані документи, так і прийняті раніше. Можна переглянути й індивідуальні документи — приміром, проекти рішень або законів з індивідуальними позначками. Тобто депутат має змогу одержувати інформацію з тих проблем, які актуальні для нього в даний момент на даному робочому місці. Реалізовано, так би мовити, міні-інтернет для депутата, із метою безпеки й чистоти голосування не зв’язаний із зовнішніми мережами. Усе це дозволить істотно зменшити кількість паперів, із якими депутат працює під час засідання.

— Наскільки надійна робота системи?

— Для систем такого класу дуже важлива гарантія надійності. Так, за 12 років роботи системи «Рада» було створено понад сто депутатських комісій із перевірки правильності її роботи, і жодна з них не показала, що якесь рішення було прийнято за її допомогою помилково. У «Раді-3» кожен пульт понад п’ять разів на секунду автоматично тестується системою за більш як тридцятьма параметрами. І про будь-яку відмову система відразу сигналізує. Крім того, депутат може в будь-який момент сам перевірити роботу свого пульта — цьому служить режим внутрішнього контролю. Поломки терміналів у «Раді» траплялися і, певне, траплятимуться, але це не проблема — при першому сигналі про відмову депутат відразу пересідає на інше місце, реєструється (у новій системі — автоматично) і продовжує роботу. При цьому в нього на екрані будуть усі документи, із якими він працював за попереднім терміналом. Реалізація системи дуже складна, але з погляду користувача вона дуже проста. Щоб навчитися з нею працювати, потрібно 15—20 хвилин. Для навчання депутатів роботі з системою буде проведено спеціальні заняття. А останньої п’ятниці перед початком роботи парламенту систему протестують школярі та студенти — переможці різноманітних конкурсів й олімпіад. Ця акція проводиться з ініціативи Володимира Литвина та Станіслава Довгого.

— Скільки часу пішло на введення «Ради-3» в дію?

А.М.: Установку системи ми провели за 46 днів: 12 липня о другій годині дня парламентарії залишили зал засідань, а ми вже о четвертій годині почали працювати. За цей час встигли демонтувати стару систему, встановити нову й налаштувати її. Зазвичай термін виконання робіт такого масштабу — мінімум півроку. Нам би це не вдалося без допомоги Станіслава Олексійовича Довгого, котрий за дорученням спікера як член парламентської робочої групи здійснював супроводження й контроль реалізації проекту. Він, як і ми, не був у відпустці, і ми разом розв’язали багато організаційних й інших проблем. Володимир Михайлович Литвин також тримав руку на пульсі. Хочемо висловити вдячність співробітникам апарату Верховної Ради й іншим учасникам проекту, злагоджена робота котрих забезпечила цей результат.

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу
Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter або Відправити помилку
ДОБАВИТЬ КОММЕНТАРИЙ
Текст содержит недопустимые символы
ДОБАВИТЬ КОММЕНТАРИЙ
Осталось символов: 2000
Отправить комментарий
Последний Первый Популярный Всего комментариев: 0
Показать больше комментариев
Пожалуйста выберите один или несколько пунктов (до 3 шт.) которые по Вашему мнению определяет этот коментарий.
Пожалуйста выберите один или больше пунктов
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Отмена Отправить жалобу ОК