ПРИБОРКАННЯ ІНФЛЯЦІЇ ВИЯВИЛОСЯ ВАЖЛИВІШИМ, НІЖ ЗБЕРЕЖЕННЯ СТАБІЛЬНОСТІ ГРИВНІ ЗРОСТАННЯ ЦІН СПРОВОКУВАЛО ПІДЙОМ ГОТІВКОВОЇ АМЕРИКАНСЬКОЇ ТА ЄВРОПЕЙСЬКОЇ ВАЛЮТ

Поділитися
Прогноз щодо готівкового курсу долара на жовтень-листопад у 5,4—5,45 грн./USD, опублікований «ДТ» у вересні, підтвердився з страхітливим запасом...

Прогноз щодо готівкового курсу долара на жовтень-листопад у 5,4—5,45 грн./USD, опублікований «ДТ» у вересні, підтвердився з страхітливим запасом. Якось непомітно котирування покупки-продажу доларів, вивішувані «обмінниками», поміняли своє значення з 5,3 на 5,4 і стабільно додавали по 2—3 копійки щотижня (близько 2% на місяць. — Ред.). Зберегла актуальність і названа нами основна причина девальвації української валюти — планомірне зростання цін на цілу низку життєво важливих продовольчих і промислових товарів. Утім, причини плавного зростання твердих валют стосовно української гривні одним зростанням цін не обмежуються. Відіграла свою роль і сезонність — осінь традиційно пов’язана з періодом накопичення коштів. Осінні місяці відзначилися дефіцитом американської валюти й на міжбанківській валютній біржі.

НБУ продавав долари майже два місяці: половину вересня, весь жовтень і першу половину листопада. Правда, сальдо операцій НБУ на міжбанку за жовтень виявилося позитивним в обсязі близько 30 млн. дол. Хронічно «продажний» вересень для НБУ також закрився «в плюс» на 37,7 млн. дол. Причина досить прозора: продаючи долари, Нацбанк водночас активно скуповував євро, англійський фунт і швейцарський франк. НБУ вигідніше було викуповувати базові валюти для формування резервів із міжбанку, не маючи справу з підвищеними ризиками, пов’язаними з виходом на ринок FOREX.

Проте дефіцит американської валюти насторожував, оскільки не мав під собою достатньо вагомих причин. Особливо якщо врахувати сприятливу для українських експортерів зовнішню кон’юнктуру — ціни практично на всі традиційні для українського експорту товари планомірно зростали.

Глава Нацбанку Сергій Тігіпко постійно підкреслював: долари ідуть із країни на оплату енергоносіїв і зерна. Причини не вельми переконливі, коли врахувати, що терміни контрактів із закупівель зерна сильно розтягнуті, а сільськогосподарські роботи в жовтні-листопаді уже згортаються, що закономірно спричинило зниження цін на нафтопродукти. Та й обсяги імпорту енергоносіїв і пшениці не такі великі, аби серйозно вплинути на валютний ринок. Головне запитання — чому вичерпався доларовий потік від експортерів?

Позитивне торгове сальдо справді зменшилося за осінні місяці приблизно вдвічі. Для експортно орієнтованої економіки України тенденції насторожуючі. Імпорт зростає значно швидше від експорту. Відіграла свою роль і заборона на реекспорт нафтопродуктів за межі країни. Фахівці також висловлюють обережні припущення, що на валютну ситуацію вплинула близькість переходу східноєвропейських країн у лоно Євросоюзу. Експортні контракти в ці країни або розірвано, або переукладаються в євро.

Проте НБУ зберігає цілковитий спокій. За словами того ж таки Тігіпка, Нацбанк повністю влаштовує сформований дефіцит американської валюти, який фактично призводить до вилучення гривні з обігу. Інакше, вважає голова Нацбанку, ймовірним був би монетарний вплив на зростання цін. За підсумками жовтня інфляція становила 1,3%. При цьому зростання грошової маси практично не спостерігалося. Скоріше навпаки, банки відчули різкий дефіцит гривні. Ресурси overnight досягали рекордних значень до 22/39%, тижневі — до 23/38%.

Політику Нацбанку з обмеження гривневої маси, очевидно, було підкріплено діями чиновників Міністерства фінансів, котрі бажають згладити інфляційні тенденції, викликані зростанням цін на продукти харчування. На рахунках Держскарбниці зібралося 4,6 млрд. грн. Подібна ситуація спостерігалася в березні та серпні, коли намічалися значні виплати за зовнішнім боргом. Проте до кінця року сплати за зовнішніми зобов’язаннями уже не передбачається.

Найімовірніше, і уряд, і НБУ зійшлися в думці, що приборкання інфляції — першочергове завдання й воно важливіше, ніж збереження стабільності гривні.

У другій половині листопада ситуація на міжбанківському валютному ринку різко змінилася. Постійний попит на американську валюту змінився поголовною пропозицією в значних обсягах. Банки активно продавали валюту. Ходять чутки, що через дефіцит гривні банки навіть беруть кредити в доларах за меншою ставкою та продають їх на міжбанку. У результаті вперше від початку жовтня НБУ протягом двох тижнів викуповував долари за курсом 5,3295 UAH/USD. Проте офіційний курс Нацбанк залишає без змін — 5,3320.

На готівковому ринку ситуація не змінилася (продовжувалося зростання курсу долара), це спричинило заяву НБУ про можливе запровадження п’ятивідсоткового обмеження відхилень курсу від офіційного. Після згаданого «окрику» готівкові курси долара в обмінних пунктах завмерли, але опускатися не поспішають. На цьому тлі успішно повзуть угору курси покупки-продажу європейської валюти. Готівковий курс євро завжди з запасом реагує на зростання євро стосовно долара.

Мабуть, ситуація з курсом готівкового долара найближчими тижнями стабілізується (втім не виключене й інерційне зростання на дві-три копійки). А в грудні долар, скоріш за все, почне знижуватися. Перед Новим роком заведено міняти американську валюту на рідну гривню й поспішати за подарунками.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі