Малий і середній бізнес в умовах турбулентності

Поділитися
Малий і середній бізнес в умовах турбулентності
Крім соціальної та фінансової нестабільності, на бізнес впливають ще безліч інших факторів: глобальні зміни клімату, технічний прогрес, міграційні процеси тощо... Тому останні події в країні лише стали приводом поставити запитання: що нас чекає в найближчому майбутньому?

Бізнес миттєво реагує на безліч факторів, здатних вплинути на його стабільність. Природно, що й події останніх місяців в Україні не могли не позначитися на ринках, внісши свої корективи. Так, у Києві це позначилося на роботі ресторанів у центрі міста, що втратили, за словами їхніх представників, понад 3 млн грн прибутку. Нестабільність відчули торгові мережі "Сушія", "Банка", "Жовток", McDonald's, ТЦ "Метроград". Підраховують збитки торговці піротехнікою і зброєю, які забрали з прилавків "небезпечний" товар, а то й взагалі закрили свої торговельні точки...

Знизилися продажі в магазинах, які торгують товарами різного профілю, - люди почали заощаджувати. Деякі банки в центрі міста закрили свої відділення. Зростання курсу долара миттєво позначилося на роботі фінансових установ...

Однак, крім соціальної та фінансової нестабільності, на бізнес впливають ще безліч інших факторів: глобальні зміни клімату, технічний прогрес, міграційні процеси тощо...

Тому останні події в країні лише стали приводом поставити запитання: що нас чекає в найближчому майбутньому? Які види підприємницької діяльності, на думку економістів, зазнаватимуть збитків, а то й взагалі зійдуть зі сцени, а які, навпаки, розквітнуть у форс-мажорних ситуаціях?

Виживає дрібний ритейл, великий - зазнає збитків

"Насамперед закривається малий бізнес, побудований на одному-трьох видах діяльності, оскільки більша ймовірність того, що вони можуть закритися, - коментує заслужений економіст України Олег Івченко. - Це пов'язано з різким зниженням фінансової стабільності. Найпростіший приклад: споживач, який раніше випивав у кав'ярні 2-4 чашки кави, тепер або купує одну, намагаючись випити її за "ваш" рахунок, або купує напій не в якомусь пристойному закладі, а в кафе-барі на колесах, де він уже подорожчав на 30%.

Зручність у тому, що будь-яка людина в будь-якій точці міста може на ходу випити якісну каву ціною 6-8 грн за чашечку. Багатьох влаштовує те, що це забирає мало часу, можна перекурити на повітрі й вирушити далі у справах.

В усьому світі ресторанний бізнес - один із найбільш успішних. Українці намагаються йти в ногу з цими тенденціями, але за останній час вижили маленькі точки, великі - зазнавали збитків.

Власники кафе та ресторанів намагаються збільшити оборот за рахунок недорогих популярних виробів. Наприклад, ресторан на Подолі почав реалізацію "перепічки" та недорогих домашніх пиріжків, бульйону.

Ресторатори намагаються залучити клієнтів бізнес-ланчами, ціни по Києву близько 30 грн. А в продавців шаурми та лавашів взагалі усе гаразд.

Дрібна роздрібна торгівля процвітатиме, займаючи нішу на ринку, не зайняту великими закладами. Саме вони згорнули бізнес виробництва складних кулінарних виробів, страв із високою собівартістю.

Відзначається зниження інтересу до ресторанів, які пропонують суші-меню, багато їх перейшло на виробництво фастфудів і недорогого харчового асортименту, припускаючи, що людина так чи інакше буде змушена витрачати гроші на їжу.

Причому ці тенденції в київських ресторанах спостерігалися й до соціальних потрясінь..."

Говорити стали менше

Економісти відзначають появу великої кількості приватних клінік, які надають різноманітні послуги, у тому числі - забір аналізів та різноманітну діагностику.

Донедавна отримували відчутні доходи й банки - за рахунок видачі "малих" кредитів та обслуговування банківських карток. В обох випадках, на думку фахівців, відсотки завищені, як мінімум, у два-чотири рази від рівня європейських та в 10 разів - від рівня американських банків. Сьогодні банківську систему лихоманить...

Цікаво, що в періоди соціальної та фінансової нестабільності повсюди розцвітають інтернет-магазини. Сьогодні інтернет-послуги охоплюють практично всі види бізнесу.

Аналітики вважають, що непогано було б створити службу, яка відстежуватиме якість товарів, що продаються в Інтернеті. Насамперед - державну.

До речі, в умовах нестабільності українці стали заощаджувати на мобільному зв'язку. Велика трійка операторів - "Київстар", МТС та "Астеліт" - зробила такі висновки, спираючись на кількість хвилин розмов. Голосові сервіси не такі затребувані, як сервіси з передачі даних.

В умовах суспільних потрясінь розцвітають компанії, побудовані за принципом MLM (Multi-Level Marketing) чи фінансових пірамід, пожвавилися реалізатори сумнівних препаратів і різноманітних харчових добавок. Чого тільки варта історія з розповсюдженням засобу від схуднення "зеленої кави з імбиром", яка розлетілася соціальними мережами...

Ще торік розпочався процес закриття багатьох видів бізнесу, а складні відносини з Росією, коли на ряд українських товарів було накладено експортно-імпортне вето, вдарили по кондитерах, виробниках українських сирів та молочної продукції в цілому.

Чверть українського експорту припадає на Росію, а половина ВВП формується експортом. Росія не хоче пропускати українські товари, вважає Олег Івченко. Найбільше постраждають фірми-виробники.

Сьогодні в Україні є атрибути фондового ринку, тільки сам ринок не склався. Існують дві біржі, Держкомісія, сотні продавців, трейдерів - а купити нічого й ні за що. Парадоксальна ситуація. І, швидше за все, вона погіршуватиметься. Акції не оживуть, доки не з'явиться інтерес до ринку з боку ЄС...

Малий бізнес іде в онлайн

Коли на вулицях неспокійно, найкраще - піти в простір, який "не обстрілюється", благо інтернет-торгівля не потребує оренди площ, і в продавців немає страху за дорогі товари на магазинних полицях...

"Ажіотажний попит у період масових потрясінь може виникнути виключно на інтернет-бізнес, за рахунок того, що 50% цього бізнесу базується або на недостатній інформації, яка надходить від продавця до клієнта, або на можливостях продати вам неякісний товар, - вважає Олег Івченко. - Мобільні й інтернет-технології - в ціні! Сьогодні безліч товарів ми замовляємо через Інтернет, тому спостерігатиметься подальший розвиток цього виду діяльності. У Facebook працює близько 5 тис. чол., у Google - 40 тис. Зверніть увагу на магазини, які торгують знижками, - "Покупон", "Купи знижку" та ін. Феномен їх розквіту обумовлений тим, що в умовах нестабільності люди купують послуги "не першої необхідності" тільки за зниженими цінами. Поширення інформації в соцмережах робить такий бізнес прибутковим.

Колеги розповіли мені про нестандартний бізнес, який, схоже, набиратиме обертів.

Компанія "Твіс-інфо" - спеціаліст із продажу будь-якого куточка планети - купує фото ділянок землі, зроблені з космосу, випускає на їх основі карти і продає компаніям. Купують такі карти аграрії, будівельники, нафтовики та археологи. За останній рік обороти підприємства стрімко зросли...

Швидше за все, нестандартні підходи до бізнесу дозволять заробляти гроші там, де раніше це було важко припустити..."

Кліматичні перешкоди

Свої корективи в розвиток бізнесу на досяжне майбутнє можуть внести не тільки соціальна чи фінансова нестабільність, а й масштабні кліматичні зміни на планеті, які вже відчуваються сьогодні в Україні. Фахівці вважають, що вони можуть позначитися практично на всіх видах бізнесу.

Виникнуть труднощі в перевізників. Клімат може створити нездоланні перешкоди для можливості подорожувати, перевозити людей. Туристичні компанії переживають не найкращі часи. Події у Великобританії - пряме того підтвердження, а вулична торгівля просто неба при штормах і зливах - таке навіть важко собі уявити.

Від усього цього виграють тільки продавці кліматичної техніки, - продаж кондиціонерів набиратиме обертів.

Економісти не бачать поки що нових шляхів розвитку, крім потужного просування Інтернет- та іншого віртуального бізнесу. Розвиток будь-якої підприємницької діяльності потребує грошових витрат, а економічна ситуація нині дуже складна. Тут не пожируєш.

Зменшується кількість турфірм, зникають квиткові каси, у принципі, людська праця замінюється на автоматичну. І з цим нічого не вдієш.

За прогнозами фінансових аналітиків, частка Інтернету в глобальному ВВП займає половину від частки енергетики. Прибуток у сфері енергетики перебуває на першому місці. Це гігантський прибуток. Такий показник найкраще ілюструє потужний розвиток Інтернету.

Великі інтернет-магазини в Україні вже оцінюються інвесторами у 10 млн дол.

Отож бізнес-середовище змінюється на очах.

Криза - не тільки небезпека, а й шанс

Що вже точно поки що не загрожує українському бізнесу, то це нанотехнології, роботизація та інші інновації, що впливають на бізнес у розвинених країнах.

Як вважають фахівці, новітні технології затребувані насамперед у європейських країнах та США, що неминуче позначиться на відпливі українських інтелектуальних ресурсів. Сьогодні це вже відчувається. Даний прогноз актуальний приблизно на найближчі 20 років, оскільки стан української науки залишає бажати кращого.

Процеси міграції йдуть у нас в одному напрямку: з України "відпливає" технічна й наукова еліта, робоча сила, багато бізнесменів відкривають новий бізнес за кордоном або переводять туди свій бізнес.

Згідно з прогнозами гравців ринку, цей процес тільки посилюватиметься, і будь-який успішний бізнес буде успішним тільки за кордоном, а не в нас. Принаймні в найближчу п'ятирічку.

"Прогнози аналітиків на 2014 р. невтішні, - коментує Олег Івченко. - МВФ прогнозує зростання ВВП на 1,5%, в середньому на 2% на найближчі п'ять років. Що це означає? За нами лише Тувалу, Маршаллові Острови та держави Тихоокеанського регіону (за даними МВФ). 2% для України - це стагнація, якщо називати речі своїми іменами. Звідси й економічна несвобода - чи то ми з Заходом, чи то з Росією. Україна потребує модернізації багатьох економічних галузей. Наприклад, виробнича сфера. Та й аграрна ще залишає бажати кращого.

Наприкінці минулого року Світовий банк разом із Міжнародною фінансовою корпорацією (IFC) опублікував новий рейтинг Doing Business 2014. Україна посіла в ньому 112 місце. Члени ради підприємців при Комітеті ВРУ відзначили, що ніякого поліпшення бізнес-середовища торік не відбулося. Регуляторне поле стало гіршим, кількість податкових перевірок зростає. Податкові перевірки як правило закінчуються кримінальними справами. У цьому вся річ. Ситуацію необхідно змінити. Можливі два варіанти подій - поганий і ще гірший. Або країна перебуватиме в зоні постійної нестабільної турбулентності, або перейде на жорсткі умови партнерів.

Що очікує нас найближчим часом, якщо ситуація розвиватиметься непередбачено?

Насамперед упаде легальний середній бізнес, що базується на виробництві матеріальних цінностей, оскільки легальне виробництво потребує, крім величезних попередніх витрат, додаткових витрат на корупційну складову (плата податківцям, правоохоронним органам та різноманітним перевіряльникам із 89 різних органів, які мають право того чи іншого контролю за підприємницькою діяльністю).

На думку фахівців, закриються багато юридичних та консалтингових компаній. Попит на їхні послуги падатиме.

Ринок нерухомості уже впав, завдяки законодавству, і не скоро оговтається.

Криза, як правило, відіграє роль хижака, поглинаючи неефективні форми роботи та поганих працівників.

У бізнес-середовищі популярний вислів Д.Кеннеді, який вказав на те, що "китайською мовою слово "криза" складається з двох символів: один означає "небезпеку", а інший - "шанс". Китайський ієрогліф "криза", як і модель "інь і янь", відбиває дуальність, двоякість критичних ситуацій.

Згідно з ученням "Дао" (Шлях), криза, як цілісний процес, складається з двох полярностей: "ризиків і небезпек" та "можливостей і шансів", які переходять одна в одну з плином часу. Ось і виходить: те, що сьогодні сприймається нами як небезпека, завтра може стати для нас нашою можливістю, і навпаки. У нас ще є шанс.

Незважаючи кризу та потрясіння, нові зірки в бізнес-середовищі спалахують...

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі