Сьогодні в Україні найменш захищеними від сваволі корумпованих чиновників і криміналу продовжують залишатися малий і середній бізнес. Якщо великі підприємці захищені власними юристами та службою безпеки, то малі такого «імунітету» не мають. Аналогічна ситуація склалася і в інших країнах пострадянського простору.
У сусідній Росії, наприклад, малий бізнес щорічно втрачає близько 20 млрд. дол. через корупцію. Близько 60% надходжень до «бюджету» російської корупції забезпечують рядові підприємці...
За даними Світового банку, останніми роками у країнах Центральної Азії рівень корупції знижується, тоді як у Східній Європі становище продовжує погіршуватися. Ці висновки ґрунтуються на результатах опитування понад 6500 фірм у рамках «Обстеження ефективності ділового середовища та підприємництва». Певне поліпшення намітилося лише в тих країнах Центральної Європи та Балтії, які охоплені процесом вступу до Європейського Союзу.
Цікаву статистику дає міжнародне порівняльне дослідження, виконане на замовлення UNICRI — Міжрегіонального наукового інституту вивчення злочинності і правосуддя ООН. Воно охопило 20 країн Східної Європи й Азії. Координатором дослідження у країнах Східної Європи виступила відома міжнародна організація у галузі вивчення громадської думки — Інститут Геллапа (США). Частина опитування, присвячена проблемі корупції у сфері бізнесу, засвідчує: цю проблему дуже серйозною вважають у Києві — 90% респондентів, у Москві — 93%, у Мінську — 75%, у Вільнюсі — 85%, у Бухаресті — 93%, у Софії — 86%. Така реакція громадської думки свідчить про наявність проблеми та серйозність її масштабів.
Рік тому, навесні 2005 року, багато українських політиків заговорили про необхідність боротьби з корупцією. Так, Роман Зварич заявив, що має намір передусім порушити саме це питання: «Мені здається, цю сферу не досить залишати виключно правоохоронним органам, має бути окреме відомство...» Серед заходів, необхідних для виконання цього завдання, він назвав програму «Чисті руки», централізовану реєстрацію форм власності в одному відомстві та багато інших ініціатив.
Про бажання поліпшити стосунки з представниками бізнесу заявив рік тому і президент Віктор Ющенко: «Хочу подати руку — ми виходимо з конфлікту бізнесу та влади, який тривав роками». Він пообіцяв, що національному й іноземному бізнесу не заважатимуть працювати «ані податкові органи, ані пожежні...» Президент відзначив: для успішної реалізації поставлених завдань влада наполегливо боротиметься з корупцією.
Що ж конкретно сьогодні заважає нормально працювати й розвиватися українському підприємництву?
Якщо у США держава відділена від бізнесу, то в Україні бізнес дедалі впевненіше йде у владу, а влада активно йде в бізнес. У США чиновник усвідомлює — він живе на гроші платників податків, і чим стабільніший бізнес у країні, тим міцніше його матеріальне становище. А в нас багато підприємливих людей відмовилися від ідеї розпочати власну справу, боячись поборів із боку чиновників. А підприємці, які таки ними стали, недостатньою мірою організовані — вони не прагнуть об’єднуватися в асоціації, яким під силу протистояти чиновницькому безкраю.
І все-таки в Україні є люди, що підтримують ініціативу президента й не бояться «викликати вогонь на себе», виступивши на захист малого і середнього бізнесу.
Ідея створення юридичного агентства «Щит» народилася в Кіровограді в середовищі професійних розвідників. Їхній лідер В’ячеслав Іванов у 80-х очолював радянську розвідку в Афганістані. Вийшовши у відставку після 27 років служби, знайшов чимало однодумців серед молодих фахівців — колишніх працівників міліції, прокуратури, судів, СБУ. Виникла ідея — зібрати групу інтелектуалів, які хочуть боротися з корупцією.
Агентство із захисту прав підприємців було задумане як всеукраїнська організація. Знайти однодумців кіровоградці досі не змогли, хоча мріють створити в кожному регіоні таку структуру.
Закон про детективну діяльність, який дав би спеціалістам агентства певні права, в Україні досі не прийнятий, на відміну від тих-таки Росії й Білорусі. Він пройшов перше читання у парламенті в одному пакеті з законом про зброю. Із досвіду інших країн: фахівці зазначених служб повинні мати не менше п’яти років стажу роботи у правоохоронних органах. Їм видаються свідоцтво, ліцензія і дозволяється носити зброю.
Коли на фініші минулого століття розпочалося законодавче реформування аграрного сектора, протягом двох-трьох місяців відбувся неконтрольований переділ власності. Село виявилося не готовим до таких змін — землю сяк-так поділили, а ось майно розграбували. Тоді «Щит» захищав людей у Кіровоградській області від кримінальних структур і нечесних керівників, але 85% власності все-таки перейшло в чиїсь руки...
Так, сільський виробничий кооператив «Нива» під Кіровоградом закидали пальною сумішшю, спалили контору, «наїжджали» через фіскальні органи. Після трьох років опору «Щит» усе-таки відстояв сільських підприємців.
А ось Новоукраїнське КСП «Хлібороб» врятувати не вдалося: воно заборгувало кредиторам лише 120 тис. грн., однак зумисне було доведене до банкрутства (скільки таких прикладів!), заарештоване, а майно (більш як на мільйон гривень) — розграбоване. Судові позови кредитори вигравали з підозрілою легкістю. Люди досі пам’ятають цю справу — керівника КСП бандити холоднокровно розстріляли...
Розповідає В’ячеслав Іванов:
— У сільській місцевості наші послуги коштують копійки, там у людей доходи низькі. Звертаються до нас, як правило, ті, хто перебуває у скрутному становищі. Але ми — відставники, нас рятують пенсії, тому примудряємося виживати. Зате можемо самі вибирати клієнтів, серед котрих не буває злочинців. Спектр послуг дуже широкий — цивільні, адміністративні, господарські та кримінальні справи, окремі детективні послуги. Вибираємо випадки, що викликають професійний інтерес, складні, заплутані справи. Тепер ми самі — підприємці, тому співчуваємо людям, які працюють у малому бізнесі. До нас зверталися з Прем’єрбанку і Приватбанку, низка київських фондів, багато фірм і підприємств, у яких незаконно відібрали майно. Дуже багато скарг про несплату за оренду землі, про незаконні штрафи на 200—300 тисяч, про корупцію...
Способи захисту підприємців найрізноманітніші. Це інформаційна діяльність — усі консультації в агентстві безплатні, чим воно й відрізняється від звичайних юридичних фірм та адвокатських контор. Участь у судах оцінюється у 50% від адвокатських ставок, а повне абонентне обслуговування обходиться підприємцеві від 300 до 500 гривень на місяць. При цьому клієнтові досить зняти слухавку, аби його проблемою зайнялися професіонали.
Багато бажаючих перевірити надійність ділового партнера. У Кіровоградській області, за даними фахівців, є «дуті» фірми — іноді на одній людині значиться 5—10 підприємств. Тому зазирнути у банк даних явно не зайве.
Затребуваним залишається і розшук втрачених об’єктів власності. Коли бізнесмени звертаються до суду, щоб повернути борги або інше майно, потрібно спочатку встановити, де перебувають боржник чи об’єкт власності. Щоб суд зберіг майно, потрібно показати його місцезнаходження суддям чи прокуророві.
Часто звертаються з питань розшуку фізичних осіб. Розшукують дітей, бізнесменів, які зникли, а також — журналістів, навіть іноземців, що приїхали як спостерігачі на вибори.
Актуальна й перевірка інформації, оскільки на початку 90-х років створювалося багато спільних підприємств, які «луснули». Ті, хто хоче надійно вкласти гроші, намагаються зібрати достовірні дані, щоб перевірити репутацію підприємства для інвестицій.
З іншого боку, існує проблема захисту комерційної таємниці. Іноді витікання інформації коштує бізнесменові дуже дорого. Наприклад, у Кіровоградській області (за даними фахівців агентства) існує кілька фірм, які займаються тим, що «знімають» інформацію. Одні її продають, інші використовують для своїх баз даних, треті — для розправи над своїми конкурентами. Нині є багато технічних засобів для викрадення інформації, але від них можна захиститися. Спеціалісти допомагають правильно поінформувати підприємців, обстежать офіс або квартиру.
Але найекстремальнішою з усіх видів діяльності залишається боротьба з корупцією. Багато звернень із питання порушення прав людини. Повсюди у підприємців відбирають документи, акції, накладають незаконні арешти, обкладають поборами. Там, де втручаються професіонали, фіскальні органи відразу відходять убік. Це нелегкий кусень хліба, але «вовка боятися — в ліс не ходити».
В’ячеслав ІВАНОВ, керівник юридичного агентства «Щит»
— Якість нашого обслуговування підтверджує сам клієнт. До нас по допомогу приходять за рекомендаціями людей, котрим нам вдалося допомогти. А таких досить багато. І потім, на відміну, приміром, від адвокатів, ми не беремо передоплату. Розрахунок, як правило, здійснюється за результатами роботи.
У своїй діяльності використовуємо лише надійні джерела. Задіюємо власну базу даних, коли справа стосується місцевих проблем.