Росія шантажує інші країни зривом «зернової угоди» та спекулює на тому, що нібито програє від її дії, у той час як насправді експорт зерна з РФ виріс вдвічі. Про це заявив постійний представник України при ООН Сергій Кислиця, передає «Укрінформ».
«Огидно, що Росія все ще вдає, ніби вона програє в цій угоді. Я навіть не нагадуватиму Раді Безпеки про аморальність таких скарг з боку держави-агресора, яка була й залишається єдиною загрозою для поставок продовольства на Чорному морі», – наголосив постпред.
За його словами, цьогоріч експорт зерна з РФ виріс майже вдвічі порівняно з січнем-лютим 2022 року.
«Тому ми вважаємо ці спекуляції спробою відбілити цілеспрямовані дії Росії, спрямовані на використання поставок продовольства як зброї, і закликаємо міжнародну спільноту дати рішучу відповідь», – заявив Кислиця.
Крім цього, Кислиця сказав, що з 1 травня в день проводиться менше трьох інспекцій, тоді як раніше щодоби здійснювалось в середньому 6,6 перевірок.
«У квітні ми змогли експортувати через зерновий коридор менш як 3 млн тонн продукції, що становить лише половину наших можливостей сільськогосподарського експорту», – сказав Кислиця.
Також він нагадав членам Радбезу, що 18 травня – до якого діє «зернова угода» – це дата, яка визначена лише через позицію Росії.
Нагадаємо, рік тому заступник голови Радбезу РФ Дмитро Медведєв заявляв, що російське зерно, яке експортується, – це "грізна зброя" проти ворогів. Тоді, за словами Медведєва,, РФ мала намір постачати продовольство та сільськогосподарські культури лише країнам-друзям, як за рублі, так і за нацвалюту. Проте пріоритетом постачання він називав внутрішній ринок.
Згодом Росія почала продавати на експорт крадене в Україні зерно. Станом на жовтень 2022 року Москва отримала від контрабанди українського зерна щонайменше 530 мільйонів доларів, які витратила на війну.
Одночасно окупанти знищували те, що не могли вкрасти.
А ще пізніще, у рамках розширення геополітичного впливу на країни африканського континенту, Росія раптом заявила, що готова постачати зерно в африканські країни навіть безплатно.
Щоправда, у Кремля назрівають проблеми з розширенням впливу в Африці: Росії загрожує посилений фінконтроль на континенті.