Президент Володимир Зеленський допустив, що він може зважитися на розпуск Верховної Ради, якщо депутати відмовляться звільняти суддів Конституційного суду, які винесли рішення про скасування антикорупційної реформи.
«Якщо буде так, що це буде політичний колапс і реальний політичний конфлікт, і я побачу, що немає підтримки у Верховній Раді... Якщо ми підемо врозріз, ми виходитимемо з глухого кута навіть таким шляхом», - відповів він на питання про можливість розпуску парламенту, яке йому поставили в ефірі телеканалу ICTV увечері в понеділок, 2 листопада.
Разом з тим, глава держави запевнив, що він не хоче розпускати парламент і зацікавлений в тому, щоб депутати Ради дев'ятого скликання допрацювали свою каденцію. За словами Зеленського, в Україні «і так вистачає нестабільних речей». До них він відніс війну в Донбасі, пандемію COVID-19 й економічні проблеми.
Відзначимо, що ст. 90 Конституції наділяє президента правом дострокового припинення повноважень Верховної Ради виключно в трьох виняткових випадках:
- якщо протягом місяця у Верховній Раді України не сформовано коаліцію депутатських фракцій;
- якщо протягом 60 днів після відставки Кабінету міністрів України не сформовано персональний склад уряду;
- якщо протягом 30 днів однієї чергової сесії пленарні засідання не можуть розпочатися.
Нагадаємо, 27 жовтня Конституційний суд ухвалив рішення за конституційним поданням членів парламентської фракції проросійської «Опозиційною платформи - За життя» щодо відповідності Основному Закону низки положень антикорупційної реформи.
КСУ скасував кримінальну відповідальність за недостовірне декларування суддів, чиновників і депутатів, а також позбавив НАЗК багатьох повноважень
Суддя КСУ Сергій Головатий назвав рішення колег юридично необґрунтованим. Його підтримав суддя Василь Лемак.
У НАЗК піддали сумніву об'єктивність суддів і заявили про конфлікт інтересів в їхніх діях: вони визнали неконституційною статтю 366-1 Кримінального кодексу, за якою їх самих могли притягти до відповідальності.
Виконуючи рішення КСУ, НАЗК закрило доступ до реєстру е-декларацій, а НАБУ буде змушене закрити 110 кримінальних справ про недостовірне декларування.
На екстреному засіданні РНБО, яке скликав президент Володимир Зеленський, були прийняті рішення знову відкрити реєстр е-декларацій, а також внести в Раду невідкладний законопроект «Про відновлення доброчесності конституційного судочинства». Вигодонабувачами скандального рішення КСУ Зеленський назвав олігархів і агентів впливу РФ.
Докладніше про мотиви і наслідки скандального рішення КСУ читайте в статті Олександра Лємєнова «Антикорупційний постріл в ногу Зеленського» у ZN.UA.