UA / RU
Підтримати ZN.ua

Агенти впливу РФ і олігархи: Зеленський назвав бенефіціарів скандального рішення КСУ

Президент заявив про необхідність замінити суддів Конституційного суду незалежними авторитетними юристами.

Президент Володимир Зеленський заявив, що за скандальним рішенням Конституційного суду про скасування положень антикорупційної реформи стоять російські агенти впливу і деякі впливові олігархи. Це твердження міститься в колонці, опублікованій від імені Зеленського у Financial Times у неділю, 1 листопада.

Глава держави порівняв атаки на антикорупційну інфраструктуру з атаками на українську армію в Донбасі. Удар по цій реформі Зеленський назвав спробою зірвати інтеграцію України в Євросоюз і НАТО, співпрацю з Міжнародним валютним фондом, а також нівелювати досягнення Революції Гідності, які в Україні впроваджувалися за підтримки громадянського суспільства та західних партнерів.

Зеленський нагадав, що КСУ вже виніс рішення, яким визнав неконституційним призначення директора Національного антикорупційного бюро. Він також висловив побоювання, що Конституційний суд може скасувати інші важливі реформи: проросійські депутати вже подали подання щодо законів банківської діяльності (т.зв. «антіколомойський закон») і про Вищий антикорупційний суд.

«Ці рішення є частиною систематичних зусиль, спрямованих на те, щоб підірвати верховенство права, відкотити назад прогрес у боротьбі з корупцією, послабити наше суспільство і економіку, і зупинити євроатлантичну інтеграцію України... Лідери цієї кампанії добре відомі: це коаліція агентів впливу Росії і деяких видних українських олігархів, які убачають загрозу в наших антикорупційних інститутах. Вони виступають проти інтеграції в ЄС і НАТО, проти співпраці України з МВФ, проти правил, від яких виграють 99% суспільства, а не лише 1%», - йдеться в статті.

Зеленський запевнив, що ніколи не дозволить «темним силам досягти успіху в спробі контрреволюції».

Президент перерахував заходи, вже вжиті Радою національної безпеки і оборони, а також висловив упевненість, що в діях суддів КСУ був явний конфлікт інтересів. Зокрема, голова Суду Олександр Тупицький у 2018 році придбав землю в окупованому Криму і не вніс її в декларацію. У деяких суддів також були проблеми з їх деклараціями.

«Цих суддів потрібно замінити незалежними і авторитетними юристами. Ми починаємо розслідування відносно людей, які незаконно діяли в інтересах добре відомих впливових фінансових груп і зовнішніх сил з метою знищення наших антикорупційних органів », - повідомив Зеленський.

За словами президента, він доручив уряду розробити новий проект судової реформи, спрямованої на реальне очищення судів.

Зеленський закликав всі реформаторські політичні сили і громадянське суспільство об'єднатися в боротьбі за майбутнє країни, а міжнародних партнерів - продовжувати підтримувати Україну на шляху реформ.

Читайте також: Україна ініціює діалог з міжнародними партнерами через наслідки рішення КСУ - МЗС
Читайте також: Венеціанська комісія розкритикувала закон Зеленського про розпуск КСУ

 

Нагадаємо, 27 жовтня Конституційний суд ухвалив рішення за конституційним поданням членів парламентської фракції проросійської «Опозиційною платформи - За життя» щодо відповідності Основному Закону низки положень антикорупційної реформи.

КСУ скасував кримінальну відповідальність за недостовірне декларування суддів, чиновників і депутатів, а також позбавив НАЗК багатьох повноважень

Суддя КСУ Сергій Головатий назвав рішення колег юридично необґрунтованим. Його підтримав суддя Василь Лемак.

У НАЗК піддали сумніву об'єктивність суддів і заявили про конфлікт інтересів в їхніх діях: вони визнали неконституційною статтю 366-1 Кримінального кодексу, за якою їх самих могли притягти до відповідальності.

Виконуючи рішення КСУ, НАЗК закрило доступ до реєстру е-декларацій, а НАБУ буде змушене закрити 110 кримінальних справ про недостовірне декларування.

На екстреному засіданні РНБО, яке скликав президент Володимир Зеленський, були прийняті рішення знову відкрити реєстр е-декларацій, а також внести в Раду невідкладний законопроект «Про відновлення доброчесності конституційного судочинства».

Докладніше про мотиви і наслідки скандального рішення КСУ читайте в статті Олександра Лємєнова «Антикорупційний постріл в ногу Зеленського» у ZN.UA.