Президент України Володимир Зеленський заявив, що більшість країн робить все можливе, щоб запустити російський газопровід "Північний потік-2", при цьому Україна намагається протистояти будь-яким загрозам своєї безпеки. Про це глава держави зазначив під час свого другого пресмарафону в п'ятницю, 26 листопада.
"Ми повинні отримати з вами реальність. Більшість світу з ними дуже сильно працюють і роблять все, щоб запустити "Північний потік-2". І є в цьому світі Україна, яка протистоїть будь-яким загрозам своєї безпеки. Все, що можемо, ми робимо. Ми відтягуємо цей процес, ми розмовляємо з партнерами, які можуть провести санкційну політику. З цим напрямом ми працюємо дуже сильно. Тут ми подивимось на результат нового уряду", - сказав Зеленський.
Він також додав, що навіть якщо "Північний потік-2" буде запущений, Україна зробить все, щоб реалізувати гарантії інших держав щодо забезпеченя її енергетичної безпеки.
"Ми будемо в цьому напрямі в безпеці. Кожна з наших сторін повинна виконати свої обов’язки і обіцянки", - підсумував президент.
Також Зеленський поділився своїми очікуваннями від нового уряду Німеччини.
"Я очікую як будь-яка прогресивна людина предметних речей і результатів, які б нам допомогли і в економічній, і в енергетичній безпеці, і в спокої на українському Донбасі... Я хотів би, щоб була практична реалізація енергетичної безпеки України. Нам вдалося в грудні, коли була нормандська зустріч, домовитись...Я б хотів би, щоб ми могли розраховувати на цю допомогу, я хотів би, щоб "Північний потік-2" був не просто зброєю Росії і не просто бізнесом між деяками країнами Європи, включаючи Німеччину і Росію", - зазначив глава держави.
Якщо «Північний потік-2» буде добудований і запущений, то українська ГТС може залишитися незавантаженою вже до 2025 року. Це означає не лише втрату Україною мільярдів від транзиту російського палива до Європи, а й потенційні збитки європейських трейдерів, у яких зменшиться варіативність для поставок газу.
«Вони його отримуватимуть лише там і на тих умовах, які вкаже «Газпром». І навіть якщо спочатку росіяни запропонують знижку, аби перебити «українську» оскомину, то надалі на всіх чекає бізнес і нічого особистого. Однак коли українську «альтернативну» трубу вже буде знищено, пізно буде шукати конкурентні способи боротьби з «газовою дубиною» Кремля», - пишуть Юрій Ніколов і Олена Поканевич у своїй статті для читачів ZN.UA. Як Україні протидіяти такому сценарію і яку роль може зіграти Антимонопольний комітет - в їхній статті «Як підсилити позиції України в ситуації з «Північним потоком-2».