«Вагнерівці», агресія РФ, держпереворот і не лише: головне із пресмарафону Зеленського

Поділитися
«Вагнерівці», агресія РФ, держпереворот і не лише: головне із пресмарафону Зеленського © Офіс президента
Пресмарафон із запрошеними ЗМІ тривав понад п'ять годин.

У Києві 26 листопада відбувся пресмарафон з нагоди екватора президентства Володимира Зеленського. Перед заходом не проводилася звична акредитація ЗМІ, натомість Офіс президента сам вирішив, кого з журналістів запрошувати. Захід тривав понад п’ять годин, замість трьох анонсованих. ZN.UA зібрало основні тези пресмарафону.

Про спецоперацію щодо «вагнерівців»

За словами Зеленського, голова Офісу президента Андрій Єрмак нібито не міг нічого затверджувати в рамках спецоперації, бо не має на це повноважень. Водночас ексначальника Головного управління розвідки Василя Бурбу президент звинуватив у тому, що він отримував інформацію та заробляв на цьому гроші. За його словами Бурба запропонував йому передати інформацію, що хтось розповсюджує коронавірус, та публічно про неї заявити.

«Я зробив висновки і хотів його звільнити. Це весь час робив Петро Олексійович, бо хотів нашого розколу зі США. Я звісно передав цю формулу медикам, але вони сказали, що це нуль. Тепер уявіть наступний крок вагнерівців. Саме так і було Приходить Бурба і каже от така справа. Я кажу ну є, … І в мене було питання: Турецькі авіалінії, Ердоган в курсі. Літак вилітає, там будуть звичайні громадяни, але коли ви пропонуєте приземлити літак, а якщо бойовики захоплять цей літак, може бути? Він каже може бути. А може бути що вони заберуть літак і всі люди загинуть. Я сказав, що вважаю, що це не наша операція і не підготована детально…», – зазначив Зеленський.

Своєю чергою Юрій Бутусов звинуватив президента у брехні, зокрема й щодо вагнерівців. Між журналістом та президентом під час пресмарафону виникла суперечка.

Про російську агресію, «Північний потік-2» та нормандський формат

Зеленський спростував інформацію ЗМІ, яка поширилася напередодні, про введення в Україні воєнного стану з 1 грудня.

Водночас ситуацію з нарощуванням російських військ біля кордону з Україною він назвав залякуванням. Щоправда частиною залякування за словами президента, можуть бути імовірність атаки та ескалації. 

Зеленський переконаний, що кількість російських військових на кордоні з Україною зараз менша, ніж весною. Але їх більше ніж на момент домовленостей про припинення вогню на Донбасі. Однак, за словами Зеленського, «ми повністю готові до будь-якої ескалації».

Президент вважає, що його російському колезі Владіміру Путіну варто публічно заявити про відсутність у РФ планів повномасштабного вторгнення в Україну

«Президент РФ теж, мені здається, має публічно сказати, що «ми не плануємо.. що Росія не готує повномасштабного вторгнення в Україну», – зазначив Зеленський.

Він також повідомив, що найближчим часом повинна відбутися телефонна розмова між Андрієм Єрмаком та представниками адміністрації Владіміра Путіна.

Говорячи про нормандський формат, президент не дав жодних прогнозів щодо залучення до нього США. Водночас він вказав, що Франція наполягатиме на проведенні саміту нормандської четвірки з новим канцлером Німеччини.

Що стосується закону про перехідне правосуддя, то на думку Зеленського, зараз не той час, коли необхідно просувати питання перехідного правосуддя. На думку глави держави, ухвалення відповідного закону стане причиною ескалації ситуації на Донбасі. Крім того, Зеленський вважає, що такий крок не матиме підтримки союзників України.

Говорячи про «Північний потік-2» Зеленський заявив, що більшість країн робить все можливе, аби запустити російський газопровід. При цьому Україна за його словами, намагається протистояти будь-яким загрозам своєї безпеки. Він також додав, що навіть при запуску «Північного потоку-2» Україна зробить все, щоб реалізувати гарантії інших держав щодо забезпечення її енергетичної безпеки.

Про державний переворот

За словами президента, в України є не лише зовнішні загрози у вигляді великої кількості військ РФ біля наших кордонів, але й внутрішні. Зокрема, він заявив, що розвідки інших країн повідомляють, нібито в перших числах грудня в державі може відбутися переворот

«У нас є не тільки агентурна інформація, у нас є звукова інформація, де представники з України з представниками Росії обговорюють участь Ріната Ахметова в державному перевороті в Україні, що буде залучено мільярд доларів тощо. Я вважаю, що це підстава бізнесмена Ріната Ахметова, я вважаю, що це є операція, його втягують у війну проти держави України», - заявив президент, зазначаючи, що голосу самого Ахметова на записах немає, проте особи, яких гарант називати також не став, розмовляють саме про бізнесмена. 

Пізніше він пояснив, що ні про який путч мови не може бути. Зеленський заявив: «До військових це не має жодного відношення… впевнений, що ні, у нас серйозна армія… я знаю, що вони мене поважають, вони захищають нашу державу і точно не займаються ніякими путчами… Я сказав, що є інформація (про можливу підготовку до держперевороту) від агентури... є аудіодоріжка з обговоренням цього питання із залученням, людини, про який я сказав (Ахметов). Перш за все, мова йде про фінансову підтримку... Ні до якого путчу це не має ніякого відношення».

Про санкції та можливий обмін утримуваними особами

Зеленський не вважає, що усі, хто опинилися в санкційному списку РНБО – люди. Деяких з них він назвав «особями». Зокрема, президент заявив: «Ви їх людьми називаєте, так? Є представники людей, не всі. Є люди, а є особи, я так вважаю».

Говорячи про можливий обмін утримуваними особами, Зеленський заявив: «В нас є верифікований повний список. Принаймні, те, що в нас є, ми вважаємо повністю справедливим, хоча там теж можуть бути помилки й прорахування». Водночас за його словами, є різні списки: «ті, що постійно розглядаються на мінських засіданнях, списки щодо кримських татар, списки, які просто знаходяться на території Росії».

Попри все це, як зазначив Зеленський, «чекаємо на відповідь від Росії, її поки немає».

Про реформи і Спеціалізовану антикорупційну прокуратуру

Говорячи про деолігархізацію, Зеленський заявив, що в цьому питанні Україна перебуває на початку великого процесу. При цьому на думку Зеленського «ми в прогресі та великій війні». Президент заявив, нібито в питанні деолігархізації у нього «немає нічого особистого».

Водночас відповідальність за завершення судової реформи Зеленський переклав на міжнародних партнерів. Зокрема, він заявив: «Ви знаєте прекрасно зміст цих законів, що там є міжнародники. І що вони мають майже виключне право формулювати та констатувати список очищення судової влади. Тому ваше запитання щодо закінчення судової реформи звучить, як запитання до наших міжнародних партнерів. Я дав повністю незалежну можливість відношення до судової реформи, судоустрою в нашій державі». Похвалити Офіс президента та «слуг народу» в рамках цього питання Зеленський також не забув.

Також президент прокоментував затягування процесу з обрання нового керівника САП. Попри зрив останніх засідань конкурсної комісії Зеленський вважає, що в цьому питання «ми просуваємося вперед». Президент, стверджує, нібито засідання конкурсної комісії з обрання керівника САП не блокують люди Банкової, бо «там нема людей Офісу».

Щоправда, Зеленський говорив не лише про старі реформи, він також анонсував нову. Зокрема, він анонсував реформу термомодернізації багатоповерхового житлового фонду держави та громадських будівель на 100 млрд грн на найближчі три роки. Вся реформа коштуватиме втричі дорожче. Причиною він назвав можливе припинення транзиту газу Росією в 2025 році.

Про другий президентський термін та Верховну Раду

Зеленський заявив, що рішення про його другий президентський термін не залежатиме від формату нової коаліції після парламентських виборів. 

«Я точно не вирішую це питання (про другий президентський термін - ред.). Вирішуватиме суспільство. Я не прийняв рішення. Воно не буде пов'язане з форматом майбутньої коаліції. Це точно. Я не планую у своїй голові таку складну стратегію. Це буде повязано з підтримкою моєї особистості народом України…Якщо вони (люди - ред.) мені говорять, що вони мене підтримають, тоді я буду думати, йти на другий термін чи не йти», – зазначив Зеленський. 

При цьому голова держави уточнив, що в разі силового тиску, буде готовий чинити опір.  

Говорячи про парламентські вибори, президент запевнив, що їхню дату визначатиме Конституційний суд. Зазначимо, наступні парламентські вибори згідно з Конституцією України мають відбутися на п'ятий рік повноважень чинної Верховної Ради, а саме з четвертого на п'ятий рік 29 жовтня 2023 року. При цьому президентські вибори мають відбутися 31 березня 2024 року.

Водночас Зеленський заперечив тиск Офісу президента на Верховну Раду. Правда він заявив наступне: «Відбуваються розмови іноді про підтримку чи не підтримку того чи іншого закону, але мені здається, це звичайна парламентська робота. Мені здається, що таких розмов набагато більше у Давида Арахамії».

Про кадрову політику і голову ОПУ Андрія Єрмака

Зеленський заявив, що бачить помилки у своїх деяких кадрових рішеннях. Зокрема, він зазначив: «Глобальна помилка, що стосується помилок, вона в деяких кадрових рішеннях. З різних людей, причому. Як досвідчених, так і не дуже».

Водночас президент пояснив велику кількість ротацій в Кабміні та навів приклад «найкращого міністра» – Олександра Кубракова. При цьому Зеленський вважає, що міністри не повинні звітувати у Верховній Раді перед своєю відставкою. 

Зеленський також заявив, що зараз точно не збирається звільняти голову ОПУ Андрія Єрмака. Президент вважає його «потужною людиною», тому не хоче втрачати

Звільняти голову НБУ Кирила Шевченка він також поки не збирається. Щоправда думка про очільника Нацбанка у Зеленського за місяць може змінитися.

Про медіавійну з Рінатом Ахметовим та «кварталівські» серіали в РФ

На питання з приводу медіавійни між Зеленським та телеканалами Ріната Ахметова, а також про можливі зв’язки з Ігорем Коломойським для отримання можливої підтримки вже у ЗМІ на тлі розділення «Укрнафти», президент відповів що зараз відбувається медіаатака на нього, а війни ніякої немає. Водночас президент заявив, що він нібито не має власного медіамайданчика.

Що стосується серіалів студії «Квартал 95», які транслюються на підсанкційному російському каналі «СТС», то президент заявив: «Я не працюю в компанії Студія 95, я до трастового фонду не передавав компанію, як зробив це Порошенко. Мені здається, він просто уникав тих чи інших дивідендів, а сам у розпал війни нормально торгував... Друге, некоректно порівнювати медіапростір з цукерками... Цукерки ж продавалися і на тимчасово окупованих територіях, повно фотографій».

На зауваження журналіста про те, що «Квартал 95» продав права на свої серіали шведській компанії, а та, своєю чергою, російському телеканалу, Зеленський заявив: «Щодо шведів, студія уклала договір ще років за десять до початку війни… Вони продають наш продукт у 40 країн».

Про газ, «Укрнафту» та ДТЕК

На питання про те, як Україна пройде наступу зиму Зеленський відповів: «Наступна зима прийде – це я точно можу обіцяти нашому народу». Водночас він нагадав про кораблі, які везуть до України вугілля і запевнив, що ситуація з газосховищами цього року нібито краща ніж за весь час з 2014 року по 2018.

Водночас за словами Зеленського, збільшення транзиту газу через Україну з Росії не буде. Він зазначив: «Ми сказали, давайте знижувати вартість транзиту. Буде менше, ніж через будь-які інші потоки. Ми готові, але Росія на це не пішла. Я чув риторику з російської сторони, що вони готові продовжити контракт про транзит. Окрім цих заяв, я нічого більше не бачив».

Зеленський припускає поділ «Укрнафти» між інвесторами – Ігорем Коломойським (з партнерами Геннадієм Боголюбовим та Ігорем Палицею) та НАК «Нафтогаз України». За його словами, поділу компаній поки немає, але така ймовірність існує, оскільки у держбюджеті немає зайвих грошей.

Водночас Володимир Зеленський звинуватив у наявній енергетичній кризі в Україні приватну генерацію. Мова, звісно, про компанію ДТЕК. 

Більше з пресмарафону Зеленського читайте у спецтемі ZN.UA.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі