Запровадження паспортів вакцинації спровокує соціальну нерівність — Bloomberg

Поділитися
Надання пільгового статусу тим, хто щеплений проти коронавірусу, може суперечити медичним та етичним міркуванням.

Враховуючи те, що багато країн розпочали масові програми вакцинації свого населення, перед більшістю урядів стоїть одна і та ж етична дилема: як бути з тими, хто вже зробив щеплення. Вакциновані люди хочуть отримати більше особистої та соціальної свободи, але значна частина населення й досі не має доступу до щеплень. Одним із способів вирішити таку проблему може стати запровадження так званих паспортів вакцинації, однак це ризикує посилити нерівність громадян та сприяти створенню нових соціальних класів, пише Bloomberg.

Більшість схвалених вакцин проти коронавірусу потребують двох доз щеплень, щоб бути ефективними. Наразі приблизно 19 мільйонів людей у всьому світі вже отримали по два щеплення: більше половини з них знаходиться в США, 5,3 мільйона в ЄС та 2,2 мільйона в Ізраїлі. Загальне населення світу становить трохи менше 8 мільярдів, тож частка вакцинованих осіб не надто велика. Оскільки фармацевтичні компанії нарощують виробництво, а все більше країн готуються починати вакцинацію, кількість щеплених людей повинна зростати.

Дискусія про те, що робити з уже вакцинованою меншиною, стає все гострішою. Прем'єр-міністр  Греції Кіріакос Міцотакіс хоче, щоб ЄС прийняв загальний сертифікат про вакцинацію, який би показав, кому можна подорожувати. Зрозуміло, що Міцотакіс хоче врятувати свою туристично-залежну країну від чергового важкого пандемічного літа. Греція та Ізраїль вже домовились, що вакцинованим людям буде дозволено вільно пересуватися між двома країнами, коли поїздки відновляться. Але подорожі - лише один із прикладів того, що буде дозволено імунізованим людям. В такому разі їм можна дозволити і обідати в ресторанах, відвідувати концерти, не одягаючи при цьому маску?

Є два фактори, які свідчать на користь запровадження паспортів вакцинації. По-перше, уряди більшості країн були змушені обмежити деякі конституційні свободи своїх громадян, оскільки такі заходи були необхідними для зупинки поширення COVID-19 та уникнення перевантажень лікарень. Як тільки вакцинована частина населення зрозуміє, що уже не ризикує серйозно захворіти на COVID-19, буде важче змусити людей залишатися вдома та дотримуватися обмежень.

По-друге, повернення невеликої частини населення до звичної діяльності стане благом для підприємств, які постраждали через локдауни та соціальне дистанціювання. Багато ресторанів із задоволенням приймуть людей, які вже завершили свою програму вакцинації.

Однак такий шлях суперечить медичним та етичним міркуванням. Для початку варто визнати, що наразі мало інформації про те, наскільки кожна вакцина може зупинити або обмежити здатність щеплених людей передавати вірус іншим. Докази є багатообіцяючими - особливо щодо вакцин, які виготовлені на основі технології мРНК, але потрібно більше досліджень, перш ніж послабити карантинні правила. Дозвіл потенційно інфікованим людям порушувати правила з помилковим почуттям безпеки може сприяти поширенню вірусу.

Навіть якщо буде доведено, що вакциновані особи не можуть поширювати COVID-19, є вагомі моральні аргументи проти надання їм більшої свободи. На даний час поширення вакцин є дуже суперечливим питанням, оскільки політики та експерти в галузі охорони здоров'я вирішують, як розподілити дефіцитні дози. Правильно, що певні категорії людей, які перебувають у групі ризику, наприклад, медичні працівники на передовій та літні люди - отримують перші дози, але було б несправедливо, якби вони користувалися пільгами, яких не має решта населення. Надання «особливого статусу» вакцинованим людям створить напруженість у суспільстві та може стати причиною жорстокої боротьби за доступ до вакцин як усередині країн, так і між державами.

Урядам слід щонайменше почекати, поки вакцини будуть широко доступні, перш ніж дозволити вибіркову свободу. Але навіть тоді може бути важко запровадити такі правила на законних підставах, тим більше, що деякі особи не можуть отримати вакцину з медичних причин.

Питання про те, як ставитися до вакцинованих людей, стосується не лише держави. Чи повинні роботодавці отримати можливість звільняти тих працівників, які відмовляються робити щеплення? І чи слід дозволити власникам ресторанів не впускати антивакцинаторів? Попри те, що особиста свобода має бути великою цінністю, є контексти, в яких можна аргументувати примусову імунізацію, особливо якщо буде доведено, що вакцина може обмежити передачу вірусу.

Але, так чи інакше, це неетично починати відновлювати економіку, створюючи клас привілейованих громадян. Для бізнесу може бути спокусливо думати про щасливих вакцинованих людей, які не піддаються дії карантинних обмежень. Паспорти вакцинації можуть спричинити і розрив між поколіннями. Економічний тягар оплати пандемії впаде здебільшого на молодих людей протягом багатьох років. Найкраще зосередитись на швидкій програмі вакцинації, щоб кожен міг отримати рівні умови для життя, резюмує видання.

Нагадаємо, в країнах Європейського Союзу розпочалась масова вакцинація від COVID-19. Аналогічні кампанії минулого місяця також стартували у Великій Британії, Канаді, США, Росії та інших країнах. Однак у ВООЗ попереджали, що сама лише вакцинація не зможе зупинити пандемію - у боротьбі з коронавірусом потрібне «підкріплення».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі