Запровадити санкції особисто проти Путіна буде не так просто — The Washington Post

Поділитися
Запровадити санкції особисто проти Путіна буде не так просто — The Washington Post © unsplash/donfontijn
Важливо зробити так, щоб санкції не стали контрпродуктивними.

У розгорнутій словесній війні між Вашингтоном і Москвою президент США Джо Байден висловив загрозу наступного рівня: якщо російські війська кинуть виклик Заходу і почнуть вторгнення в Україну, Сполучені Штати можуть запровадити персональні санкції проти очільника Кремля Владіміра Путіна, пише The Washington Post.

Персональні санкції, що стають все більш поширеною тактикою Вашингтона, можуть заборонити подорожі та заморозити активи в юрисдикції США, а також заборонити американцям та американським компаніям здійснювати операції з особами, що перебувають під санкціями. Персональні санкції орієнтуються на все, від банківських рахунків у Нью-Йорку до сімейних поїздок у Діснейленд. Вони також можуть мати глобальне охоплення через іноземні банки та компанії, які бояться порушити законодавство США.

Відповідаючи на заяву Байдена, речник очільника Кремля Дмітрій Пєсков сказав, що прямі дії проти Путіна будуть «політично руйнівними» для американо-російських зв’язків, але не «болісними» для самого президента РФ. Частково він може мати рацію.

Більш ширші санкції США проти Росії можуть справді завдати шкоди. Американські чиновники готові завдати удар у серце фінансової системи Росії, націлившись на державні банки та заблокувавши іноземне кредитування, продаж суверенних облігацій та експорт технологій для критичних галузей.

Однак санкції такого масштабу, спрямовані проти РФ загрожують зривам у світовій фінансовій системі, а також можуть викликати російський удар у відповідь. Європейські союзники, які залежать від енергоносіїв РФ — від Берліна і Парижа до Риму, також можуть не підтримати такі заходи. Але в разі їх повного запровадження подібні санкції можуть стати серйозним покаранням для Москви.

Санкції проти самого Путіна запровадити складніше. По-перше, щоб навіть розглянути можливість заморожування його активів, для початку потрібно знати, де вони знаходяться. Тим часом Путін «заховав» своє багатство краще, ніж будь-який лиходій із книг про Джеймса Бонда.

«У Путіна немає рахунку в JPMorgan Chase. Багато хто говорить про те, що він найбагатша людина в світі зі статками в сотні мільярдів доларів. Але я ніколи не бачив жодних достовірних доказів цього чи місця, де він зберігає свої гроші. І я не думаю, що Путін планував купувати квартиру у Флориді після виходу на пенсію», – сказав аналітик з Фонду Карнегі Юджин Румер.

Forbes нещодавно описав статки Путіна як «ймовірно, найбільш невловиму загадку в полюванні на багатство». Деякі теорії припускають, що Путін побудував імперію статків, вимагаючи «данину» від російських олігархів, незаконних фінансових угод чи відкатів за контрактами.

Але все це лише теорії. Водночас його офіційно заявлені активи відносно невеликі. За даними Bloomberg News, в декларації про доходи Путіна стверджується, що його дохід становить приблизно 131 тисячу доларів на рік. Його задеклароване майно? «Квартира площею 77 квадратних метрів, гараж на 18 квадратних метрів, два ретро-автомобілі «Волга» ГАЗ М21, позашляховик «Лада Нива» і причіп» — усе це в Росії та поза зоною досяжності в США.

«Реальність така, що, напевно, мало людей, крім самого Путіна, дійсно знають, скільки в нього награбованого і де він його зберігає. Це ускладнить мету покарати особисто Путіна», – заявив журналіст Тімоті Л. О’Брайен із Bloomberg News.

Одна з малоймовірних теорій: Путін насправді не такий багатий, як можна подумати, тому що його влада в РФ не вимагає статків для правління.

«Зрештою, Путіну, можливо, не потрібні гроші, доки він має владу», – аналізувала команда Forbes Wealth Team.

Мало хто вірить, що уряди — навіть союзники США, які ведуть бізнес з Росією, погодяться на кроки, що перетворять Путіна на глобального вигнанця, якому буде заборонено відвідувати саміти чи ділові заходи.

«Європейці не завадять йому приїхати, а китайці зустрінуть його з розпростертими обіймами, тому я не впевнений, як може працювати заборона на поїздки», – вважає Румер.

Сполучені Штати відносно рідко запроваджують санкції проти чинного глави держави, але це траплялося раніше, включаючи президента Венесуели Ніколаса Мадуро.

У 2017 році уряд США додав Мадуро до списку високопоставлених венесуельських чиновників, які зіштовхнулися із заморожуванням активів і забороною громадянам США вести з ними бізнес. Відтоді федеральна влада Флориди конфіскувала у венесуельських чиновників і пов'язаних з їхнім урядом бізнес-менеджерів активи на суму понад 450 мільйонів доларів, включаючи квартири в Маямі і яхти.

«Але вони, здається, не знайшли жодного особистого майна Мадуро», – сказав аналітик Джефф Ремсі.

Однак подальший крок завдав більше шкоди Мадуро: у 2020 році Міністерство юстиції США звинуватило його в наркотероризмі. Відтоді рідкісні офіційні закордонні поїздки Мадуро обмежувалися лише «дружніми» країнами, включаючи Кубу та Мексику.

Білий дім сигналізував про те, що може бути більш вірогідною і потужнішою грою, ніж пряме переслідування Путіна: націлювання на «фігури, наближені до режиму Кремля». Це може включати заборону дітям російської еліти навчатися у престижних університетах США та Європи. Росіяни, які можуть потрапити під нові санкції, ближчі до Путіна, ніж ті, проти кого в минулому вже були запроваджені санкції.

Сполучені Штати та Європа вже запровадили санкції проти понад 800 росіян через агресію Кремля, включаючи анексію Криму, спроби вбивства дисидентів та втручання у вибори в США.

Теорія: щоб дістатися до Путіна, потрібно завдати удару його найближчому оточенню, бізнес-справам і багатому способу життя.

Немає сумнівів, що такі санкції зашкодять. Але коли справа доходить до того, щоб змусити агресивних лідерів змінити політичний курс або викликати зміну режиму в країні, персональні санкції іноді мають обмежені можливості.

Наприклад, націлювання на найближче оточення Мадуро не спрацювало. Звичайно, вони незадоволені і скаржаться на особисту ціну, яку заплатили через санкції США.

Але останніми роками лише один високопоставлений венесуельський чиновник, який перебуває під санкціями США і наближений до Мадуро, фактично «дезертирував». Однак влада Мадуро зараз міцніша, ніж будь-коли. А Путін володіє більшою силою переконання, ніж венесуельський лідер.

Водночас, деякі аналітики стверджують, що відсторонення ключових фігур авторитарних режимів від Заходу може зробити їх ще більш залежними від автократів, яким вони служать. Тому важливо зробити так, щоб санкції не стали контрпродуктивними, резюмує видання.

Країни Заходу одна за одною обіцяють запровадити санкції проти Росії у разі повномасштабного вторгнення в Україну. Як виглядатимуть ці санкції, читайте у матеріалі ZN.UA "Які санкції США, ЄС та Британії чекають на Росію у разі вторгнення в Україну".

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі