Загроза вторгнення РФ в Україну стала найбільшим випробуванням для Байдена — FT

Поділитися
Загроза вторгнення РФ в Україну стала найбільшим випробуванням для Байдена — FT © Flickr/White House
Розвиток подій цієї кризи стане визначальним моментом для міжнародної довіри до США.

На початку лютого минулого року президент США Джо Байден виступив у Держдепартаменті з першою великою промовою про зовнішньополітичний курс свого президентства та пообіцяв реагувати на погрози з боку Росії Владіміра Путіна, пише Financial Times.

«Дні, коли США закривали очі на російську агресію закінчилися. Ми без вагань будемо підвищувати ціну агресії для РФ і захищати наші інтереси. І ми будемо рішучішими у спілкуванні з Росією та координуватимемо зусилля з нашими однодумцями», - сказав Байден.

Через рік президент США зіштовхнувся з «платою» за свої слова, оскільки російські війська збираються на кордоні з Україною на тлі загрози можливого вторгнення, а Путін намагається змусити НАТО обмежити присутність у регіоні.

Результат протистояння визначить не лише баланс сил у Європі, а долю США як сили, що все ще здатна протистояти автократичним режимам, об’єднуючи західні демократії, після розколів часів президента Дональда Трампа.

Якщо Путін відступить або програє, обіцянка так званої «доктрини Байдена» буде виконана. Якщо РФ переможе, слабкість США відчують такі країни як Іран, Північна Корея та, що найголовніше, Китай.

Криза розгортається лише через кілька місяців після хаотичного виведення американських військ з Афганістану, який був покликаний звільнити потенціал для більших зовнішньополітичних пріоритетів США, але також викликав скептицизм щодо рішучості Вашингтона проектувати вплив на міжнародному рівні.

«Це стосується не лише України. Я не впевнена, що президент чи його адміністрація знають, чим закінчиться ця історія, тому що протистояти агресивній авторитарній поведінці, чи то в Південно-Китайському морі чи в Балтійському морі, вам, ймовірно, потрібно менше риторики і більше демонстрації сили», – сказала аналітик Німецького фонду Маршалла Хізер Конлі.

«Наслідки, ймовірно, будуть серйозними в Азії, якщо США проігнорують російську агресію», - зазначає Корі Шаке з аналітичного центру American Enterprise Institute.

Оскільки ставки продовжують зростати, Байден та його зовнішньополітична команда помітно посилили свої позиції та активізували дипломатичні зусилля для вирішення кризи.

Пентагон перевів у режим готовності 8 500 військовослужбовців, готових до розгортання на підтримку сил реагування НАТО на східному фланзі альянсу.

Хоча Байден виключив відправку сухопутних військ до України, він пропонує більше військової допомоги Києву. США та європейські союзники також інтенсивно обговорюють пакет економічних санкцій проти Москви, які будуть набагато агресивнішими, ніж ті, що застосовувалися після анексії Криму в 2014 році.

Але деякі аналітики побоюються, що позиція Байдена залишається слабкою. Колишній міністр оборони США Вільям Коен сказав, що може бути «можливість дійсно об’єднати європейців у спосіб, якого ми раніше не бачили», але важко на це розраховувати.

«Я думаю, що Путін просто так не відступить. Тож я не знаю, що таке доктрина Байдена на даний момент. Я вважаю, Байден не у виграшній позиції через розбіжності в США, а також у Європі», – сказав Коен.

США намагаються виграти більше часу для пошуку дипломатичного рішення. Держсекретар Ентоні Блінкен надав письмові відповіді, узгоджені з союзниками, на вимоги «гарантій безпеки» Росії. У Москві заявили, що на основі цього документа «мало приводів для оптимізму».

США відхилили прохання Путіна заборонити НАТО приймати Україну до альянсу, але вони відкрили двері для діалогу про прозорість військових навчань, контролю над озброєннями та розгортання ракет.

Оскільки результати переговорів виявилися не надто вдалими, перехід Байдена до більш рішучої стратегії проти Путіна у Вашингтоні зустріли з деяким полегшенням.

«Якщо Путін здійснить якісь військові дії, він потрапить під атаку Заходу. Він поставить себе в позицію прямого протистояння зі Сполученими Штатами та Європою, у спосіб, якого ми не бачили десятиліттями», – сказав колишній чиновник США.

Навіть лідер республіканців у Сенаті Мітч Макконнелл віддав Байдену належне.

«Вони готуються вжити заходів до вторгнення, а не після. Мені здається, що адміністрація рухається у правильному напрямку», – сказав він.

Старший науковий співробітник Атлантичної ради Рейчел Ріццо зазначила, що можливість переміщення військ на східний фланг НАТО була б «неможливою» кілька тижнів тому, але тепер це «реальний варіант політики».

«Те, що ми бачимо, — це здатність адміністрації США адаптуватися, як того вимагає геополітичний простір», — каже Ріццо.

Сенатор-демократ Джинн Шахін вважає, що стратегія Байдена працює. Однак виникли сумніви в тому, що Німеччина, зокрема, повністю підтримує найсуворіші запропоновані санкції.

«Президент Байден правильно застосував програму «дипломатія перш за все» і використовує всі аспекти нашого дипломатичного корпусу, щоб відповісти на войовничу активність Росії», – каже Шахін.

Перспектива конфлікту вже викликала питання про те, чи українська криза відверне Байдена від Китаю, який він назвав найбільшим зовнішньополітичним викликом США.

«США занадто скоротили свою армію, щоб одночасно виконувати наполегливу стратегію безпеки у двох регіонах», – вважає Корі Шаке з аналітичного центру American Enterprise Institute.

Але немає жодних сумнівів, те, що станеться в Україні протягом наступних кількох тижнів, буде ключовим моментом не тільки для Байдена, але й для зовнішньої політики США в 21 столітті.

«Це говорить про те, що буде з довірою до Америки. Моє питання: чи готові ми? Чи готова ця адміністрація піти на важкі кроки під час випробування», – каже Конлі з Німецького фонду Маршалла.

На кордоні з Україною перебуває близько 112 тисяч військових РФ. За словами міністра оборони України, разом із морською та авіакомпонентою їх кількість сягає близько 130 тисяч. Країни Заходу одна за одною обіцяють запровадити санкції проти Росії у разі повномасштабного вторгнення в Україну. Як виглядатимуть ці санкції, читайте у матеріалі ZN.UA "Які санкції США, ЄС та Британії чекають на Росію у разі вторгнення в Україну".

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі