Історія з затриманим у Москві співробітника американського посольства, викритого контррозвідкою ФСБ РФ у шпигунстві, вийшла на дипломатичний рівень: до МЗС РФ було викликано посла США в Росії Майкла Макфола. Зустріч тривала близько години, виходячи з будівлі, Макфол відмовився коментувати її підсумки журналістам.
Представники зовнішньополітичних відомств двох країн поки також небагатослівні і не дають докладних коментарів, хоча підтверджують факт того, що сталося. Тим часом американські ЗМІ вже назвали новий шпигунський скандал "продуманою драмою" і "грою на публіку".
"Це щось з 80-х. У такій продуманій драмі все було заготовлено заздалегідь. Були готові камери, добре тренована група захоплення. Все для того, щоб опублікувати відео", - відзначає Washington Post, додаючи, що ветерани ЦРУ здивовані театральністю арешту.
- Російські ЗМІ пов'язали шпигунський скандал у Москві з терактом в Бостоні
Газета New York Times також вважає, що поширене ФСБ відео є не меншою мірою драматургічним, ніж шпигунським.
"ФСБ пішла на незвичайний крок, показавши відеозапис арешту Фогла, на якому він лежить обличчям вниз на вулиці, а російський агент скручує йому руки за спиною", - йдеться у статті.
Газета здивована "парадоксом": як США - країна, здатна ліквідувати терористів дистанційно керованими безпілотниками, могла відправити в Москву шпигуна, озброївши його компасом, картою, старим мобільним телефоном і набором перук.
Видання зазначає, що в експертів викликають великі сумніви і обрані методи зв'язку - зазвичай шпигуни користуються більш безпечними каналами, ніж пошта Gmail. Та й мова листів занадто "комічна і мультяшна".
На думку Wall Street Journal, затримання Фогла поблизу московського парку з перукою, технічним обладнанням і готівкою більше схоже на маскарад або комедію, ніж на трилер.
"Вислання може бути спробою прихильників жорсткої лінії стосовно США зірвати зміцнення двосторонніх зв'язків, припускають експерти. Або ж це спроба російських спецслужб показати внутрішній аудиторії, що шпигунство залишається головною загрозою", - наголошується у матеріалі.
Телеканал Fox News наводить думку експерта, який також вважає інцидент дивним.
"Ніколи б не подумав, що шпигуни дають один одному письмові інструкції", - говорить директор Інституту вивчення Росії у лондонському King's College Самуель Грін.
Експерту здалося дивним, що ФСБ продемонструвало документи на ім'я третього секретаря посольства США, які він нібито носив разом зі своїм шпигунським приладдям.
"Може, звичайно, в ЦРУ вже і до такого додумалися, а, може, нас вважають настільки дурними... Або і те, і інше", - сказав телеканалу експерт.
Ще одне дивацтво в історії з Фоглом відзначає AFP, яке звертає увагу на нереалістичність суми: "ЦРУ ніколи б не стала витрачати 1 мільйон доларів менш ніж на заступника російської розвідки".
Раніше представник Держдепартаменту США Патрік Вентрелл висловив позицію Вашингтона, що затримання співробітника американського посольства не зашкодить відносинам з РФ, але не прокоментував подробиці справи.
Глава МЗС Росії Сергій Лавров, зі свого боку, заявив, що не обговорював на зустрічі з держсекретарем США Джоном Керрі у Швеції "шпигунський" сюжет. "Цю тему ми не обговорювали, - сказав Лавров. - Джон Керрі її не зачіпав, я теж вирішив, що буде зайвим про неї говорити, бо все вже оприлюднено".
"По-моєму, все всім зрозуміло", - додав глава МЗС Росії.
Офіційно МЗС РФ висловив жаль у зв'язку з тим, що цей інцидент стався в той момент, коли президенти Росії і США підтвердили готовність до розширення двосторонньої взаємодії.
Нагадаємо, в ніч з 13 на 14 травня органами контррозвідки ФСБ Росії при спробі вербування співробітника однієї з російських спецслужб було затримано кадрового співробітника Центрального розвідувального управління США Фогла Райана Крістофера, що працює під прикриттям посади 3-го секретаря політичного відділу посольства США у Москві.
Затриманий був доставлений до приймальні ФСБ Росії і потім, після проведення необхідних процедур, переданий офіційним представникам посольства США.
Росія оголосила Фогла "персоною нон грата" і вимагає його найшвидшого від'їзду на батьківщину. !zn
Читайте також:
WSJ: Росія приховала від ФБР частину важливої інформації про Царнаєва
Для американських конгресменів і агентів ФБР надрукували колоду карт з обличчями "російської мафії"
Канадському офіцеру розвідки дали 20 років за шпигунство на користь Росії
Шпигунський скандал у США: за крадіжку секретних технологій затримано 8 росіян