З'явилися подробиці повітряного бою між винищувачами військово-повітряних сил Індії та Пакистану 27 лютого - так, у зіткненні вісім індійських бойових машин билися проти 24 пакистанських винищувачів, повідомляє ТАСС із посиланням на індійський телеканал NDTV.
Пакистан, повідомляє телеканал, задіяв у бою вісім багатоцільових винищувачів американського виробництва F-16, чотири винищувачі Mirage-3 французького виробництва, чотири винищувачі JF-17 Thunder спільної розробки Ісламабаду і Пекіна, а також вісім інших літаків супроводу.
Пакистанським ВПС протистояли підняті по тривозі вісім індійських літаків - чотири новітніх винищувача російського виробництва Су-30МКІ, два французьких Mirage 2000 та два морально застарілих винищувача МіГ-21, придбаних ще за Радянського Союзу.
Телеканал заявляє, що індійські ВПС змогли виконати поставлене їм завдання - перешкодити пакистанській авіації наносити точні удари по наземних цілях на підконтрольній Індії території спірного Кашміру.
Дивно, але під час першого масового повітряного бою між індійськими та пакистанськими винищувачами з часів третьої індо-пакистанської війни 1971 року першу (і єдину) перемогу у зіткненні отримав індійський пілот на радянському винищувачі МіГ-21 - він вразив пакистанський F-16 ракетою "повітря - повітря" Р-73. У свою чергу, його літак був уражений ракетою AMRAAM, після чого льотчик був вимушений катапультуватись та приземлився на підконтрольній території Пакистану, де потрапив у полон.
26 лютого пакистанські ВПС заявили про те, що збили два індійських літаки у повітряному просторі Пакистану. Індія, у свою чергу, підтвердила втрату одного винищувача і заявила про знищення пакистанського бойового літака. Авіаудари ВПС Індії стали першими з 1971 року, обидві країни володіють ядерним потенціалом. У Міністерстві закордонних справ Індії заявили про те, що наліт став відповіддю на "небажання влади Пакистану розібратися з терористичною загрозою на своїй території".
Індія і Пакистан претендують на розділену територію Кашміру. Повстанці борються з індійським контролем з 1989 року. Розділ Кашміру не закріплено офіційними угодами про кордони. Регіон на індійську та пакистанську частини розділяє лінія контролю, яка не має юридичної сили. Частину території Кашміру Пакистан передав Китаю у 1963 році. Попри те, що Кашмір населений переважно мусульманським населенням, влада регіону у 1947 році прийняла рішення про його приєднання до Індії, що Пакистан не визнав. Це спровокувало конфлікт між двома державами, який призвів до встановлення в 1949 році лінії припинення вогню, яка розділила регіон. Відтоді радикальна частина мусульманського населення, що залишилася в індійській частині регіону, веде збройну боротьбу за приєднання до Пакистану.
Докладніше про конфлікт у Кашмірі читайте в матеріалі Михайла Соколовського "Півстоліття на грані війни" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".