Підсумки суперечливого референдуму у Швейцарії про обмеження припливу мігрантів призвели до негативних наслідків для країни. Як повідомляють у понеділок, 17 лютого, Європейський Союз перервав переговори про участь Швейцарії у програмах розвитку наукових досліджень та студентського обміну. В результаті країна позбудеться мільярдних сум, що виділяються у цих цілях Брюсселем.
Як відомо, за підсумками референдуму, що відбувся 9 лютого, швейцарська влада повинна в найближчі три роки ввести квоти на прийом іноземців. Це стосується і мігрантів з Євросоюзу. У Брюсселі розцінюють введення таких квот як порушення чинного досі принципу свободи пересування, пише Deutsche Welle.
Минулого тижня начальник департаменту юстиції і поліції Швейцарії Симонетта Соммаруга проінформувала МЗС Хорватії (новий член Євросоюзу) про те, що згідно з новими правилами буде обмежено прийом мігрантів з цієї країни, яка нещодавно увійшла до складу ЄС. Узгоджений раніше протокол надавав громадянам Хорватії через 10 років право вільного пересування та повсюдне проживання. У той же час федеральна рада (уряд Швейцарії) пообіцяла розглянути можливі рішення, що дозволяють не допустити дискримінації Хорватії.
Між тим представники Соціал-демократичної партії Швейцарії оголосили про намір ініціювати проведення нового референдуму, посилаючись на те, що двосторонні відносини з Євросоюзом опинилися під загрозою. "Громадяни країни повинні отримати можливість зробити вибір між ініціативою про обмеження міграції та гарантіями розвитку двостороннього співробітництва з ЄС", - заявив голова партії Крістіан Левра.
Читайте: Швейцарія проти Європи
Один з можливих наслідків для Швейцарії, про який говорять європейські чиновники та експерти, - обмеження доступу до ринку ЄС. "Не можна одночасно користуватися перевагами внутрішнього ринку і вводити квоти на вільний вибір місця проживання", - заявив голова Європарламенту Мартін Шульц (Martin Schulz) в інтерв'ю газеті Rheinische Post.
"Звичайно, референдум вплине на торгівлю: не можна заявити, що ми встановлюємо вільний обіг товарів, але ваших людей до нас більше не пускаємо", - погоджується голова німецького Союзу оптовиків, зовнішньої торгівлі і послуг Герхард Хандке (Gerhard Handke), якого цитує газета Die Welt.
Європейський Союз - найбільший торговий партнер Швейцарії. На його частку припадає три чверті товарів, що імпортуються країною, і понад половину швейцарського експорту. За даними швейцарської митниці, у 2012 році оборот взаємної торгівлі з ЄС склав 210 млрд. євро. Левову частку у цьому обсязі складає торгівля з Німеччиною - 79 млрд. євро.
У свою чергу влада Євросоюзу теж не нехтує маленькою альпійською країною, за обсягом експорту Швейцарія - другий найбільший торговий партнер ЄС після США. За даними європейського статистичного відомства Eurostat, в 2011 році її частка в обсязі експорту з ЄС склала на 9 відсотків більше, ніж у Китаю (8,8 відсотка), Росії (7 відсотків), Туреччини (4,7 відсотка) або Японії (3,2 відсотка). Внесок країни в європейський імпорт менш значний і становить 5,3 відсотка. За цим показником Швейцарія посідає п'яте місце після Китаю, Росії, США і Норвегії. !zn
Читайте також:
Лідери роз'єднаного Кіпру готують референдум про возз'єднання острова
Частина Молдови підтримала вступ до Митного союзу
Нова Зеландія може змінити державний прапор
Каталонії не дозволять проводити референдум про незалежність від Іспанії