Відмова ЄС від задоволення вимог голландців піддає небезпеці угоду про асоціацію України і ЄС, яка покликана встановити більш тісні політичні контакти України з країнами Заходу і віддалити її від сфер впливу Москви.
Незважаючи на голосування голландців проти асоціації України і ЄС у квітні цього року, Рютте сподівається повернутися до цього питання і добитися від громадян Нідерландів позитивного рішення питання.
"Ставки дуже високі. Зрештою, якщо угода про асоціацію не буде ратифікована голландцями, це буде поразкою для України і для ЄС, і стане перемогою Росії", - зазначив один з європейських чиновників.
Інший дипломат повідомив про те, що "це дорого, але воно того варте, на даному етапі або це, або нічого", - маючи на увазі можливу підтримку вимог голландців.
Саме тому дипломати очікують згоди з боку ЄС, навіть якщо деякі уряди – особливо близькі союзники України у Східній Європі – будуть стурбовані і роздратовані голландськими вимогами.
В проекті документа, підготовленого голландцями для лідерів ЄС, йдеться про те, що "в ньому не міститься зобов'язань для ЄС і країн-членів щодо забезпечення гарантій колективної безпеки або іншої військової допомоги або сприяння Україні".
Крім того, громадяни України не отримають "право вільно жити і працювати" в ЄС. А сама країна не отримає "додаткової фінансової підтримки" від ЄС.
Жоден з пунктів з нідерландської ультиматуму не був прямо обіцяний Україні. Тим не менш, голландці хочуть бачити ясно виражену заборону.
У проекті документа також йдеться про те, що боротьба з корупцією в Україні є ключем для налагодження більш близьких зв'язків між Києвом і блоком.
Раніше Рютте заявляв про те, що Нідерланди потоплять угоду про асоціацію між Україною та ЄС, якщо вимоги голландців не будуть виконані.
Будь-який компроміс, якого досягнуть лідери ЄС, все одно повинен знайти підтримку в Нідерландах. Рютте і його уряд не спирається на більшість у сенаті, який може в останній момент виступити проти домовленостей Брюсселя з Гаагою. "Праві" і "ліві" парламентарі закликають Рютте виконати результат референдуму. Але прем'єр наполягає на спробі знайти компроміс.
"Було б легко просто виконати результат референдуму. Але причина, через яку я борюся, полягає в моїй переконаності в тому, що Європа повинна залишатися об'єднаною в питанні російської закордонної політики", - сказав він.
Докладніше читайте в статті Тетяни Силіной "Врятують або знищать Нідерланди асоціацію України з ЄС?" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".