"Якщо ми не отримаємо, те, чого хочемо, ми вже наступного дня внесемо в парламент закон, який підтвердить, що ми не ратифікуємо угоду про асоціацію", - сказав Рютте.
Угода між Україною і ЄС передбачає поглиблення політичних, економічних і торговельних зв'язків між сторонами. Але в Нідерландах бояться, що вона може зобов'язати їхню країну надавати фінансову чи військову підтримку Києву.
Видання нагадує про рекомендаційний референдум щодо ратифікації українсько-європейської угоди, який відбувся в Нідерландах у квітні, учасники якого проголосували проти документу. Явка була низькою, а уряд не зобов'язаний виконувати результат. Однак, в Гаазі вирішили, що з повагою поставляться до результатів голосування. Лідери 28 країн ЄС наступної середи зустрінуться в Брюсселі, щоб спробувати врятувати угоду, яку вже ратифікували всі країни-учасниці, окрім Нідерландів.
Деякі країни ЄС хочуть лишити двері в союз відкритими для Києва, попри опір Гааги і ще кількох інших столиць. Прихильники угоди про асоціацію вбачать у ній також оплот виступу проти російської агресії проти України.
Рютте також дав зрозуміти, що він не хоче, щоб в угоду були додані якісь виключення для Нідерландів.
"Я прошу дійсно багато. Але я точно не хочу повторної ратифікації угоди", - сказав нідерландський прем'єр.
Будь-який компроміс, якого досягнуть лідери ЄС, все одно повинен ще знайти підтримку в Нідерландах. Рютте і його уряд не опирається на більшість в сенаті, який може в останній момент виступити проти домовленостей Брюсселя і Гаагою. "Праві" і "ліві" парламентарі закликають Рютте виконати результат референдуму. Але прем'єр наполягає на спробі знайти компроміс.
"Було б легко просто виконати результат референдуму. Але причина, через яку я борюся, полягає у моїй переконаності, що Європа повинна лишатися об'єднаною в питанні російської закордонної політки", - сказав він.
Докладніше читайте в статті Тетяни Силиной "Врятують або знищать Нідерланди асоціацію України з ЄС?" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".