ЄЦБ попереджає про виклики для єврозони через різкоге зростання державного боргу - Financial Times

Поділитися
ЄЦБ попереджає про виклики для єврозони через різкоге зростання державного боргу - Financial Times
За прогнозами урядів, дефіцит бюджету складе 8%, по мірі того, як вони будуть вирішувати проблему коронавірусу, що вразила економіку.

Європейський центральний банк попередив, що зростання державного боргу загрожує змусити інвесторів переглянути європейський суверенний ризик і може "знову посилити тиск" на більш вразливі країни в регіоні, пише The Economist.

Бюджетний дефіцит урядів єврозони зросте до 8 відсотків валового внутрішнього продукту в середньому в цьому році, що набагато вище рівнів, досягнутих після фінансової кризи 2008 року, говориться в огляді фінансової стабільності Європейського Центробанку, який публікується раз на два роки.

Сукупний державний борг має зрости з 86 відсотків ВВП до більш 100 відсотків по всьому блоку Єврозони з 19 країн, оскільки держави-члени прагнуть подолати економічні наслідки кризи коронавірусу, заявив ЄЦБ.

"Пандемія являє собою середньострокову проблему стійкості державних фінансів", - відзначається в огляді фінансової стабільності.

Державний борг повинен наблизитися до 200 відсоткам ВВП в Греції і 160 відсотками в Італії, і досягне 130 відсотків в Португалії і трохи нижче 120 відсотків у Франції та Іспанії, повідомили в ЄЦБ, додавши: "Відповідне збільшення рівня державного боргу можуть також спричинити переоцінку суверенного ризику учасниками ринку і знову посилити тиск на більш вразливі держави".

Італія повинна рефінансувати більше 15 відсотків свого боргу в наступному році, в той час як ця цифра перевищує 10 відсотків для Франції, Іспанії, Бельгії, Фінляндії та Португалії, заявили в ЄЦБ, назвавши виплати деяких країн у найближчі два роки "істотними".

Десять років тому модне економічне мислення передбачало, що після досягнення держборгу в 90% ВВП, він стає нестійким. Хоча більшість економістів нині вважають, що не існує такої чіткої межі, багато хто як і раніше вважають, що допущення зростання держборгу ще вище може поставити під загрозу витрати приватного сектору, що призведе до уповільнення економічного зростання.

Рівень боргу у всьому світі зростає, оскільки країни звертаються до ринків капіталу для фінансування заходів державного сектору, спрямованих на відновлення економіки від впливу коронавіруса. Клуб багатих країн ОЕСР (Організація економічного співробітництва і розвитку – ред.) прогнозує, що в результаті кризи його члени отримають не менше 17 трлн доларів США додаткового державного боргу, внаслідок чого середні фінансові зобов'язання збільшаться з 109 до 137 відсотків ВВП.

ЄЦБ, який повинен оновити свої економічні прогнози і переглянути грошово-кредитну політику на наступному тижні, передбачив, що в цьому році єврозона переживе найглибшу післявоєнну рецесію, а ВВП скоротиться на 5-12%.

У вівторок він попередив, що більш серйозний спад, ніж очікувалося, може поставити державні фінанси "на нестійкий шлях в і без того країни з великим боргом", якщо в поєднанні з більш високими державними витратами за позиками і кредитні гарантії позичальників будуть затребувані кредиторами.

Уряди єврозони мають намір випустити очікуваний додатковий борг у розмірі 1,2 трлн євро в цьому році. ЄЦБ вирішив поглинути значну частину цього боргу в рамках плану покупки облігацій на суму 750 млрд євро, який був запущений в березні.

Франко-німецька пропозиція минулого тижня про створення європейського фонду відновлення на 500 млрд євро могло б надати гранти для підтримки країн, найбільш постраждалих від пандемії, і запропонувати додаткову фінансову допомогу.

Луїс де Гіндос, віце-президент ЄЦБ, сказав, що "широкомасштабні політичні заходи" допомогли запобігти "фінансовій кризі", підкресливши, що рішучий фінансовий відгук на європейському рівні вкрай важливий для уникнення розходжень в державних фінансах, що підсилюють фрагментацію між країнами єврозони.

ЄЦБ заявив у вівторок, що, хоча "широкі заходи бюджетної політики" країн допомагають знизити економічні витрати кризи, викликаного коронавірусом, та "забезпечує першу лінію захисту від проблем стійкості податково-бюджетної заборгованості", більш серйозний і затяжний економічний спад "Може призвести до виникнення ризиків прийнятності боргу в середньостроковій перспективі".

Пандемія ризикує додати додатковий стрес до існуючої фінансової уразливості єврозони, додав він, пославшись на "завищені ціни на активи, низьку прибутковість банків, високу суверенну заборгованість і підвищені ризики ліквідності і кредитування у небанківському секторі".

Через тривоги з приводу так званої "петлі зневіри" між урядами і банками, які тримають високий рівень свого внутрішнього державного боргу, ЄЦБ заявив, що це створило "ризики виникнення негативних петель зворотнього зв'язку в результаті зниження суверенного або банківського рейтингу".

"Такий розвиток подій може активізувати негативні петлі зворотнього зв'язку між суверенними банками, особливо для Італії та Португалії, а також для Іспанії, де рейтинги банків найбільш близькі до не інвестиційного рівня", - йдеться в повідомленні.

Читайте також: Трепак: "Справа Гандзюк" показала, що у Херсонській області діє потужний і небезпечний клан

Раніше повідомлялося, що глава Єврокомісії просить надати їй нові повноваження для порятунку європейської економіки.

Нагадаємо, що Європейський центральний банк попереджає про скорочення ВВП через пандемію коронавірусу. Докладніше читайте в інтерв'ю Юлії Самаєвой з аналітиком J. P. Morgan Девідом Стаббсом "Ми ніколи не знаємо точно, де дно".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі