Вчені, опитані міжнародним агентством Reuters, вважають, що передчасне застосування Росією вакцини від коронавірусу «Спутнік-V» до повноцінних випробувань може привести до мутації вірусу.
Вірусологи побоюються, що таке застосування російської вакцини може посилити «еволюційний тиск» на патоген, що призведе до погіршення ситуації.
«Неповний захист може забезпечити тиск відбору, що змушує вірус ухилятися від антитіла, створюючи штами, які після ухиляються від всіх вакцинних реакцій", - сказав Reuters професор вірусології Університету Редінга з Британії Єн Джонс. "Погана вакцина гірша, ніж коли її немає».
Аналогічну думку і у професора педіатрії та експерт з вакцин з медичної школи Університету Вандербільта в США Кетрін Едвардс.
«Хочеться упевнитися, що вакцина ефективна. Ми не знаємо цього [про вакцину Супутник V]», сказала вона, додавши, що вплив російської вакцини на вірус, включаючи боротьбу з ним, блокування або примус до адаптації, «завжди викликає занепокоєння».
Однак вірусологи кажуть, що мутація вірусу - це рідкість, і чим вище ефективність вакцини, тим нижче ризик ухилення вірусу від захисту антитілами.
Росія першою в світі заявила про реєстрацію вакцини від коронавірусу в серпні. Однак тоді вчені з усього світу засудили сертифікацію вакцини, розробленої центром Гамалії, оскільки вона є недоречною і передчасною. Вакцина не пройшла випробування, які переконливо показують, що вона безпечна і ефективна для великих груп людей. Реєстрація вакцини викликала подив і протести навіть у самій Росії.
Президент Росії Володимир Путін під час підсумкової пресконференції 17 грудня Заявив, що російська вакцина від коронавірусу ефективна і швидкодійна». Фахівці в ефективності і безпеки препарату сумніваються: третій етап клінічних випробувань вакцини ще не завершений - його вирішили поєднати з масовим тестуванням в країні.