Викиди вуглекислого газу зростають у всьому світі, але знижуються в Китаї

Поділитися
Викиди вуглекислого газу зростають у всьому світі, але знижуються в Китаї © 3Dnews
Не тому що Китай настільки досяг успіху у боротьбі з викидами парникових газів, а через спад споживання викопного палива внаслідок пандемії COVID-19.  

Слід пам'ятати, що підвищення глобальної температури на планеті на 1,5С порівняно з доіндустріальним рівнем є межею, за якою – точка неповернення. Це головна проблема, яка зараз обговорюється на кліматичному саміті COP27, який проходить в єгипетському Шарм-ель-Шейху і з яким беруть участь представники понад 190 країн світу — майже вся планета.

В результаті спалювання вугілля, нафти та природного газу викиди в атмосферу вуглекислого газу зросли більш ніж на 1% порівняно з минулим роком. Це погана новина для борців із зміною клімату.

Але ось, що цікаво: забруднення вуглецем у Китаї цього року знизилося на 0,9% порівняно з 2021 роком, тоді як викиди в США збільшилися на 1,5%, йдеться у дослідженні вчених із Global Carbon Project, опублікованому у початку п'ятниці на міжнародних переговорах щодо клімату у Єгипті.

Обидва показники суперечать довгостроковим тенденціям. Американські викиди неухильно знижувалися, а китайські росли, аж до цього року.

В обох випадках це реакція на пандемію і, можливо, на енергетичну кризу, спричинену вторгненням Росії в Україну, сказав агентству Ассошіейтед Прес провідний автор дослідження П'єр Фрідлінгштейн з Ексетерського університету.

За його словами, ці два чинники роблять дані цього року хаотичними, із яких важко вивести тенденції. Основним фактором падіння показників у Китаї є пандемія COVID-19 та карантини у Китаї у 2022 році.

За словами Фрідлінгштейна, значна частина глобального стрибка викидів СО2 припала на транспорт - автомобілі та авіаперевезення.

Хоча глобальне вуглецеве забруднення все ще зростає, воно не збільшується такими швидкими темпами, як 10 чи 15 років тому. Але в цілому вчені кажуть, що це погана новина, тому що це наближає Землю до того, щоб досягти, а потім і подолати глобально прийнятий поріг обмеження потепління до 1,5 градусів Цельсія порівняно з доіндустріальною епохою.

"Це означає, що нам краще приготуватися до того, що ми переступимо цей поріг і потрапимо у світ, в якому люди ніколи не жили", — сказав кліматолог університету Прінстона Майкл Оппенгеймер, який не входив до дослідницької групи.

Група Фрідлінгштейна поряд з іншими науковими звітами вважає, що Земля може викинути в атмосферу лише 380 мільярдів метричних тонн вуглекислого газу, перш ніж Земля досягне позначки 1,5 градуса. Це приблизно 9-10 років викидів, що означає, що земна куля, швидше за все, досягне цієї позначки у 2031 чи 2032 році.

"Час для досягнення 1,5 градуса спливає", — сказав Фрідлінгштейн.

"Це погані новини", — сказав кліматолог з Університету Брауна Кім Кобб, який не входив до дослідницької групи. "Важко побачити якісь плюси у зростанні викидів, коли ми маємо скоротити викиди вдвічі до 2030 року, щоб звести глобальне потепління до абсолютного мінімуму".

У 2022 році у світі буде викинуто в атмосферу 36,6 мільярда тонн вуглекислого газу, що утворюється внаслідок використання енергії та цементу, підрахували автори дослідження. Це дорівнює вазі Великої піраміди Гізи у вуглекислому газі, що вивергається кожні 75 хвилин.

Крім США, де викиди збільшилися, в Індії 2022 року викиди збільшилися на 6%, а в Європі знизилися на 0,8%. В іншому світі зростання викидів вуглекислого газу в середньому склало 1,7%.

Забруднення від вугілля підскочило на 1% порівняно з минулим роком, від нафти – на 2%, а від природного газу – на 0,2%, йдеться у доповіді. Близько 40% вуглекислого газу надходить від спалювання вугілля, 33% від нафти і 22% від природного газу, сказав Фрідлінгштейн.

Команда розраховує рівень викидів до початку осені, використовуючи дані, надані провідними країнами-виробниками вуглекислого газу, включаючи США, Китай, Індію та Європу, а потім робить прогнози на частину року, що залишилася.

Хоча прогнози зазвичай мають певні похибки, Оппенгеймер сказав: "Це команда "А" з викидів CO2 та вуглецевого циклу. Вони знають, що роблять".

За словами Фрідлінгштейна, викиди вуглецю від викопного палива впали на 5,3% у 2020 році, але минулого року відновилися на 5,6%, чому сприяв Китай, повністю стерли пандемічний спад і повернулися до зростання.

Нагадаємо, що спалювання саме викопного палива є однією з головних причин перегріву планети. Нафта, вугілля, природний газ можна уявити як склади надлишків сонячного тепла, які природа мудро мільйони років тому складала в надрах.

Людина дісталася цих складів і вивільнила ту «зайву» сонячну енергію, яку назад вже не загнати.

Якщо ви спалюєте звичайні дрова, то виділена ними вуглекислота буде поглинена рослинами в ході природного кругообігу: скільки прийшло - стільки пішло. Але спалювання викопного палива грубо порушує рівновагу в природі і веде до катастрофи. Люди зрозуміли це, ось тільки не надто пізно?

 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі