Якщо США вийдуть з укладеного з Росією ракетного договору про ліквідацію ракет середньої і меншої дальності (РСМД), то Вашингтон отримає можливість розробляти і розміщувати зброю на всіх своїх військових базах в Азії. Цей варіант навряд чи сподобається Китаю, який, схоже, конкурує з США. Будь-яку реакцію Китаю на американську провокацію можуть підтримати Індія і Пакистан, пише CNBC.
Плани Вашингтона щодо виходу з укладеної в епоху холодної війни угоди РСМД з Москвою можуть позначитися на всій Азії, що може призвести до суперництва між такими ядерними державами, як Китай та Індія. Трамп 20 жовтня пригрозив виходом Сполучених Штатів з договору з Росією про РСМД - двосторонньої угоди, яка забороняє обом країнам володіти, виробляти або тестувати певну категорію крилатих ракет. Цей пакт, підписаний у 1987 році, зіграв важливу роль у зниженні напруженості в період холодної війни. Трамп стверджує, що президент Росії Путін порушує умови угоди, але не надав жодних деталей.
У разі відмови від договору Вашингтон і Москва отримають можливість розробляти і розміщувати більше ракет - це ризикований сценарій для Європейського Союзу, враховуючи його географічну близькість до Росії. Однак менше обговорюється вплив такого рішення Трампа на Азію.
Китайський фактор
На думку стратегів, Китай, великий постачальник і імпортер зброї, є головною причиною бажання Трампа вийти з РСМД. Білий дім давно стурбований через масштабний ракетний арсенал Пекіна і його мілітаризацію Південно-Китайського моря. Китайські ракети, розташовані поблизу американських військових баз, загрожують американським військовим кораблям в західній частині Тихого океану, але через договір ракети США в Азії обмежені, підкреслив старший науковий співробітник центру Карнегі-Індія Сі Раджа Мохан. З цієї причини радник з національної безпеки Джон Болтон підтримує вихід з договору про РСМД, зазначив Мохан.
Для них цей договір "був поганою ідеєю, оскільки він надав Китаю і Північній Кореї можливість підривати безпеку США та її союзників в Азії". Арсенал балістичних ракет Пекіна, який, за оцінками, складає більше двох тисяч ракет, представляє загрозу для таких країн, як Тайвань і Японія, а також американським військовим силам в регіоні, сказав Аміт Бхандарі, науковий співробітник, фахівець в області енергетики і екології дослідного центру Gateway House.
Трамп хотів би, щоб Пекін приєднався до угоди про РСМД, але лідер КНР Сі Цзіньпін заявив, що йому це не цікаво. За словами Бхандарі, якщо США вийдуть з договору, то вони отримають можливість розробляти та встановлювати ракети на своїх військових базах в Азії. Можливо, Вашингтон може розмістити більше наземних систем в західній частині Тихоокеанського регіону або наростити сили на Окінаві, - вважають експерти компанії Stratfor, що займається політичною розвідкою.
Однак адміністрація Сі Цзіньпіна може трактувати ці дії як загрозу для себе. У минулому Пекін часто додавав нові ракети до свого арсеналу зброї, щоб наздогнати військові досягнення США. "Китай може відчути ту асиметричну загрозу, яку раніше сам представляв для інших країн в регіоні", - сказав Бхандарі.
Спроби США збільшити свою присутність в області безпеки регіону - від встановлення системи протиракетної оборони в Південній Кореї до проведення операцій з вільної навігації поблизу Тайваню - вже були зустрінуті суворою критикою з боку Пекіна.
"Гонка озброєнь може викликати каскадний ефект"
Проте будь-яку реакцію Китаю на провокацію США можуть підтримати Індія і Пакистан.
"Гонка озброєнь може викликати каскадний ефект", - заявив Раджеш Басрур, професор кафедри міжнародних відносин Наньянський університету в Сінгапурі. "Якщо Китай почне змагатися з США, це викликає подібне прагнення у Індії, що, в свою чергу, спровокує те ж саме в Пакистані".
Раніше в цьому місяці Нью-Делі купив у Москви сучасні ракетні технології на суму $ 5 млрд. Угода розглядається як спроба прем'єр-міністра Індії Нарендри Моді зміцнити вплив у Південній Азії, де Пекін діє все більш наполегливо.
Якщо Трамп вийде з договору РСМД, Нью-Делі "доведеться серйозно вивчити наслідки таких кроків головних держав", - зазначив Мохан з центру Карнегі-Індія. На його думку, Індії "доведеться довго і наполегливо аналізувати свою ракетну програму, зосередивши увагу на диверсифікації міжнародного співробітництва в галузі гіперзвукового зброї", додав він.
Фактично, розвиток гіперзвукових ракет в Індії, Китаї, Росії та США наводить на думку, світова вже почалася гонка озброєнь.
"Майбутнє передбачуване. Підживлюючись стратегічною напруженістю, нова гонка озброєнь буде продовжуватися, і десь в майбутньому станеться криза, почнуться переговори, а конкуруючі держави будуть прагнути до досягнення стабільної рівноваги", - сказав Басрур.
Нагадаємо, 22 жовтня було оголошено рішення президента США Дональда Трампа в односторонньому порядку вивести США з Договору про ліквідацію ракет середньої і малої дальності (РСМД), так як російська сторона Договіру не дотримується.
Раніше Державний департамент США відреагував на заяву президента РФ Володимира Путіна про ядерні ракети. У Держдепі наголосили на тому, що використання ядерної зброї, про яке він розповідав 1 березня, порушує міжнародні зобов'язання Москви.
Перед цим заяву Путіна про нові ядерні ракети прокоментували в Пентагоні. Зокрема, там повідомили про те, що заява російського президента Міністерство оборони США не здивувало і висловили сумнів з приводу того, що Росія додала нові можливості для свого ядерного арсеналу, окрім вже відомих американським військовим і розвідці.
Раніше президент Росії Володимир Путін у посланні Федеральним зборам 1 березня заявив про те, що у Росії створена та пройшла випробування нова крилата ракета з ядерною енергетичною установкою. За словами Путіна, нова ракета має необмежений радіус дії і "непередбачувану траєкторію польоту". При цьому Путін заявив про те, що "ні в кого іншого такої зброї поки що немає", а коли з'явиться, додав він, "наші хлопці вигадають щось нове".
Докладніше про нову зброю президента Росії і ситуацію навколо Договору про (РСМД) читайте у матеріалах Антона Міхненка ""Диво-зброя" Путіна, або Кругообіг історії" і "Договір "без ручки"у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".