Це був черговий незграбний візит президента США Дональда Трампа в Європу, який відправився в Париж в п'ятницю, щоб взяти участь у пам'ятних заходах, присвячених 100-річчю закінчення Першої світової війни. Це могла бути можливість вшанувати жертв війни разом з традиційними союзниками Вашингтона. Замість цього Трамп підкреслював зростаючу прірву між Сполученими Штатами і їх європейськими партнерами, пише видання The Washington Post.
Перед тим як він хоча б приземлився, Трамп уже спровокував суперечки, розкритикувавши президента Франції Еммануеля Макрона за його коментарі щодо міжнародної безпеки. Потім, в суботу, Трамп пропустив запланований візит на американське військове кладовище Aisne Marne, на якому спочивають солдати США, вбиті в битві при Белло Вуд, "через дощ в Парижі". Таке рішення викликало жорстку критику американських оглядачів, які заявили, що погана погода не повинна була зупинити Трампа від виконання своїх обов'язків. Безлічі інших лідерів і високопоставлених осіб, включаючи прем'єр-міністра Канади Джастіна Трюдо, погодні умови не завадили висловити повагу загиблим.
"Дощ був регулярним явищем на Західному фронті. На щастя, це не завадило нашим доблесним героям виконувати свою роботу", - підкреслив член британського парламенту Тобіас Елвуд.
У неділю Трамп, як і президент Росії Володимир Путін, пропустив ходу світових лідерів від Єлисейських полів до Тріумфальної арки. Поблизу цього відомого монумента Макрон різко розкритикував порядку Трампа "Америка перш за все".
"Націоналізм - зрада патріотизму. Ставлячи свої власні інтереси вище всього і не звертаючи уваги на інших, ми знищуємо те, завдяки чому живуть нації - моральні цінності", - зазначив президент Франції.
Трамп вийшов з Паризької кліматичної угоди та ядерної угоди з Іраном, ігноруючи зусилля Макрона, спрямовані на те, щоб переконати лідера США в зворотному. Він також підтримував зростання правих популістів в Європі, включаючи суперників Макрона у Франції. Між тим, президент Франції свідомо поставив себе в опозицію до Трампу. В інтерв'ю телеканалу CNN Макрон наполягав на тому, що його переконання не збігаються з "глобалістською карикатурою", створеною Трампом та його правими колегами в Європі.
"Я б назвав себе патріотом. Я вірю в те, що французький народ відрізняється від німецького народу. Але я не націоналіст", - сказав Макрон, зазначивши, що співпраця між країнами дуже важлива: "Я твердо переконаний у необхідності співпраці між різними народами".
З цим твердженням погодилася канцлер Німеччини Ангела Меркель - можливо, найбільш впливова фігура в Європі.
"Легко знищувати інститути, але їх неймовірно складно побудувати", - сказала Меркель в неділю, знову захищаючи міжнародний порядок, установлений після Другої світової війни, який протягом десятиліть гарантував мир і процвітання в Європі.
Макрон і Меркель заявили про необхідність Європи колективно зміцнювати себе перед обличчям ненадійних Сполучених Штатів. Однак обидва лідери стикаються з політичними труднощами в своїх країнах. Рейтинг схвалення Макрона впав до рекордного мінімуму, а оголошення Меркель про те, що вона не буде балотуватися на пост канцлера вважається знаком ослаблення ліберального центризму на континенті.
В рамках візиту Макрон оголосив про свою "велику солідарність" з Трампом. Але справжня солідарність полягає в тому, що обидва президенти ведуть важку битву.
На цих вихідних у Парижі відбулися заходи з нагоди 100-річчя завершення Першої світової війни. В урочистостях взяли участь більше 60 глав держав і урядів. Трамп і Макрон провели конструктивні переговори, на яких президент Франції визнав необхідність Франції збільшувати витрати на оборону в НАТО. Раніше він запропонував створити єдину армію Євросоюзу до 2020 року, оскільки нинішня Європа "занадто слабка, занадто повільна, дуже неефективна".