Вчені шукають «генетично стійких» до COVID-19 людей — Nature

Поділитися
Вчені шукають «генетично стійких» до COVID-19 людей — Nature © Reuters
Це може допомогти у розробці нових ефективних ліків проти коронавірусу.

Уявіть, що ви народилися від природи стійкими до SARS-CoV-2, і вам ніколи не доведеться турбуватися про те, що можна інфікуватися COVID-19 або поширити вірус. Дослідники наразі активно шукають людей, які мають генетичну стійкість до COVID-19, в надії розробити нові ліки та методи лікування хвороби, пише Nature.

Міжнародна команда вчених сподівається, що виявлення генів, що захищають цих людей від інфікування коронавірусом, може допомогти розробити препарати, що блокують вірус та запобігають передачі інфекції.

«Це чудова ідея», — каже епідеміолог Мері Керрінгтон.

Але успіх не гарантований. Якщо існує генетична стійкість до коронавірусу SARS-CoV-2, може бути «лише кілька» людей з цією здатністю, каже імунолог Ізабель Мейтс.

«Питання полягає в тому, як знайти цих людей. Це дуже складно», — вважає інфекціоніст Суніл Ахуджа.

Тим не менш, автори дослідження на чолі з імунологом Евангелосом Андреакосом впевнені, що їхній проект матиме успіх.

Перший крок — звузити пошук до осіб, які протягом тривалого періоду зазнавали впливу інфікованої коронавірусом людини без захисту, і при цьому не захворіли.

Команда співавторів із 10 дослідницьких центрів у всьому світі, від Бразилії до Греції, вже набрала близько 500 потенційних кандидатів, які можуть відповідати цим критеріям. І з моменту оголошення про дослідження менше ніж 2 тижні тому ще 600 людей зв’язалися з ученими, назвавши себе «можливими кандидатами».

«Така реакція була справжньою несподіванкою», - каже генетик і співавтор дослідження Жан Лоран.

Андреакос додає, що вчені вже почали аналізувати дані.

Попереду величезний виклик

Але перед дослідниками може стояти майже нездійсненне завдання, враховуючи труднощі з доказом того, що кандидати були піддані впливу вірусу, але не інфікувалися, стверджує Ахуджа.

Такі випадки не є рідкістю, але не дуже часто можна знайти людей, які дійсно відповідають цим критеріям і регулярно проходять тестування, каже він. Той факт, що багато людей зараз вакциновані, потенційно «маскує» генетичну стійкість до вірусу та ще більше обмежує коло людей для дослідження, додає Ахуджа.

Як тільки вчені визначать можливих кандидатів, вони порівняють геном цих людей з геномом осіб, які були інфіковані, у пошуках генів, пов’язаних з резистентністю до вірусу. Гени-претенденти на стійкість до COVID-19 будуть вивчені на спеціальних клітинних моделях, щоб підтвердити зв’язок з резистентністю та встановити механізм її дії.

Команда вчених раніше виявляла рідкісні мутації, які роблять людей більш сприйнятливими до важкої форми COVID-19, але тепер дослідники перемикають увагу від сприйнятливості до стійкості.

Раніше в генетичних дослідженнях вчені вивчали ДНК десятків тисяч людей у ​​пошуках однонуклеотидних змін — які зазвичай мають лише слабкий біологічний ефект, і визначили деяких можливих генів-кандидатів, пов’язаних із зниженням вразливості до інфекції.

Механізми стійкості

Дослідники, що працюють над новим проектом, висловили припущення щодо того, які механізми стійкості до вірусу вони можуть знайти. Найочевиднішим може бути те, що деякі люди не мають функціонуючого рецептора ACE2, який SARS-CoV-2 використовує для проникнення в клітини.

Цей тип механізму раніше спостерігався з ВІЛ. Починаючи з 1990-х років, Ахуджа і Керрінгтон брали участь у роботі, яка допомогла виявити рідкісну мутацію, що вимикає рецептор CCR5 на білих кров’яних клітинах, запобігаючи проникненню в них ВІЛ.

«Ці висновки були дійсно корисними і допомогли створити клас ВІЛ-блокуючих препаратів», – каже Керрінгтон.

Андреакос каже, що деякі люди можуть мати мутації, які зупиняють реплікацію вірусу або руйнують вірусну РНК в клітині.

Дешевий антидепресант знизив потребу в госпіталізації серед дорослих з високим ризиком захворювання на COVID-19 у дослідженні, спрямованому на пошук існуючих препаратів, які можна було б використовувати для лікування коронавірусу. Результати, опубліковані в журналі Lancet Global Health, були настільки сильними, що незалежні експерти, які спостерігали за дослідженням, рекомендували припинити його достроково, оскільки висновки були очевидними.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі