Ситуація між Індією та Китаєм у західному гімалайському регіоні Ладакх є нестабільною і небезпечною, у деяких його частинах військові сили сторін розташовані дуже близько один до одного. Про це заявив міністр закордонних справ Індії Субраманьям Джайшанкар, повідомляє Reuters.
Щонайменше 24 солдати загинули під час зіткнення двох сторін у регіоні в середині 2020 року, але ситуація була стабілізована завдяки раундам дипломатичних і військових переговорів.
Насильство спалахнуло у східному секторі недемаркованого кордону між ядерними гігантами Азії в грудні минулого року, але не призвело до загибелі людей.
«Ситуація, на мою думку, все ще залишається дуже нестабільною, тому що є місця, де наші підрозділи знаходяться дуже близько і, з військової точки зору, це досить небезпечно», - сказав Джайшанкар.
За його словами, відносини Індії та Китаю не можуть повернутися до нормального стану, доки не буде вирішена прикордонна суперечка відповідно до принципових домовленостей, яких він досяг зі своїм китайським колегою у вересні 2020 року.
«Китайці повинні виконати те, про що домовилися, і в них із цим були проблеми», - додав міністр.
За словами Джайшанкара, хоча сили з обох сторін вивели з багатьох районів, дискусії щодо невирішених питань тривають.
«Ми дуже чітко дали зрозуміти китайцям, що не можемо допустити порушення миру і спокою, що не можна порушувати домовленості і хотіти, щоб решта відносин продовжувалися так, ніби нічого не сталося. Це просто неприйнятно», - наголосив він.
Джайшанкар повідомив, що обговорив ситуацію з новим міністром закордонних справ Китаю Цинь Ганом в кулуарах зустрічі міністрів закордонних справ країн G20, яку приймала Індія цього місяця.
Щодо головування Індії в G20 цього року, Джайшанкар висловив сподівання, що Нью-Делі зможе зробити форум «більш відповідним своєму глобальному мандату".
«G20 не має бути дискусійним клубом або ареною лише глобальної Півночі. Необхідно охопити весь спектр глобальних проблем. Ми вже дуже рішуче заявили про це», - сказав Джайшанкар.
На двох міністерських зустрічах G20 в Індії за останні три тижні важливу увагу отримало вторгнення Росії в Україну. Однак міністри не змогли ухвалити комюніке із засудженням війни РФ, оскільки Росія та Китай не підтримували прийнятні для інших країн формулювання.
Прикордонна суперечка між Індією та Китаєм триває з 1962 року. У результаті було проведено “лінію фактичного розмежування”. Однак дві країни не згодні з її точним місцем розташування, і обидві регулярно звинувачують одна одну в порушенні кордонів або прагненні розширити свою територію.