Про це пише сьогодні "Голос Америки". Експерт CATO Institute Емма Ешфорд підкреслює, що референдум лише ще раз показав, що елітам "більше подобається розширення ЄС, ніж громадянам країн-членів".
"Я думаю, що лідерів ЄС більше турбує те, який прецедент нідерландський референдум створює для майбутнього Трансатлантичного торговельного та інвестиційного партнерства, а не його вплив на Угоду про вільну тогівлю з Україною, тому що остання буде реалізовуватись, як заплановано", - переконаний викладач Королівського коледжу у Лондоні Олександр Кларксон.
У свою чергу директор аналітичного центру Carnegie Europe Ян Тегау вважає, що ратифікацію українсько-європейської угоди можна врятувати, якщо "додатки кілька пунктів на умов, які будуть стосуватися суто Нідерландів".
"Прем'єр-міністр Рютте може також попросити Європейську раду оприлюднити заяву усіх 28 країн-членів, яка наголосить на очевидному, а саме що угода про асоціацію не означає членство для України у ЄС", - вважає експерт.
При цьому він додає, що найбільше від вчорашнього референдуму постраждає внутрішня політика Нідерландів і деяких інших країнах, де групи євроскептиків тепер будуть більш рішуче налаштовані просувати свої погляди. Тим часом, нідерландське видання Handelsblad писало, що існують три варіанти подальшої долі асоціації між Україною і ЄС. При цьому експерт з питань ЄС Інституту Клінгендаля Адріаан Шоут вважає, що після референдуму, швидше за все, Амстердам буде вимагати від Брюсселя розділити економічну і політичну частини угоди про асоціацію між Україною і Євросоюзом. Таким чином, Нідерланди повною мірою зможуть виконувати економічну складову угоди, але від політичної співпраці відмовляться.
Тим часом, в Україні чиновники запевняють, що нідерландське "ні" нічого не означає. Зокрема, міністр закордонних справ Павло Клімкін запевнив, що референдум в Нідерландах не вплине на практичне застосування асоціації Україна-ЄС. Він додав, що зараз влада Нідерландів і політики будуть радитися, як далі діяти. Також президент Петро Порошенко теж заявив, що підсумки референдуму в Нідерландахне є перешкодою на шляху України в Європу. При цьому він нагалав, що голосування в королівстві має "виключно консультативний характер".
Водночас прем'єр-міністр Нідерландів заявив про неможливість продовжувати ратифікаціюасоціації. Останні дані екзит-полів свідчать, що "проти" асоціації з Україною проголосували 61%, "за" лише 38,1%. При цьому найбільшу інтригу має питання явки - чи буде вона достатньою для необхідних 30%. За останніми даними, явка склала 32,2%.