Існують три варіанти подальшої долі асоціації між Україною і ЄС – Handelsblad

Поділитися
Існують три варіанти подальшої долі асоціації між Україною і ЄС – Handelsblad Нідерланди мають вибір з трьох варіантів, як вчинити з асоціацією між Україною і ЄС © sfs.gov.ua
Експерти вважають, що Нідерланди після референдуму можуть або відмовитися виконувати деякі пункти угоди, або розділити її на дві.

Нідерландці сказали "ні" угоді про асоціацію між ЄС і Україною, що не дозволяє остаточно завершити процес ратифікації. Але наскільки їхнє бажання вплине на реальний стан речей, якщо згадати, що фактично документ вже діє з початку року.

Все залежить від бажання Амстердаму вести цю конфліктну гру з Брюсселем. Про це сьогодні пише голландське видання NRC Handelsblad, додаючи, що експерт з Університету Гента Пітер Ельсувеге говорить про існування трьох варіантів розвитку подій після вчорашнього референдуму.

Перший сценарій, на його думку, - це початок торгів між Амстердамом і Брюсселем щодо внесення в угоду з Україною пункту про те, що асоціація не означає перший крок до членства.

Другий можливий варіант – Нідерланди не будуть виконувати деякі положення угоди, які в компетенції національного уряду. Зокрема, Ельсувеге звертає увагу на статтю 18 договору про асоціацію, яка стосується працевлаштування українців в країнах ЄС.

Пункт "б" цієї статті говорить, що держави-члени ЄС повинні вивчити можливість укладання двосторонніх договорів з Україною про доступ українців до ринків праці. Нідерланди можуть відмовитися виконувати цей пункт, нагадуючи про результати референдуму.

Також Амстердам може почати вимагати для себе право не виконувати статтю 13 угоди, в якій йдеться про співпрацю у боротьбі з тероризмом. Але Ельсувеге звертає увагу, що питання безпеки не скільки в компетенції національних урядів країн-учасниць, як органів ЄС, які визначають спільну політику в області дипломатії і безпеки.

Третій варіант найбільш радикальний. Він передбачає, що Нідерланди будуть вимагати від усіх інших країн-учасниць ЄС переглянути угоду з Україною. Але це неможливо, тому що всі інші країни вже погодилися виконувати її такою, якою вона є.

Експерт з питань ЄС Інституту Клінгендаля Адріаан Шоут вважає, що після референдуму, швидше за все, Амстердам буде вимагати від Брюсселя розділити економічну і політичну частини угоди про асоціацію між Україною і Євросоюзом. Таким чином, Нідерланди повною мірою зможуть виконувати економічну складову угоди, але від політичної співпраці відмовляться.

"Але Польща і Балтія будуть проти такого розділення угоди з Україною. Адже поляки, усі балтійці, а також Швеція і навіть Великобританія хотіли б, щоб ЄС запропонував перспективу членства для України. З іншого боку, Нідерланди теж можуть вимагати якісь поступки, тому що без схвалення голландців угода в нинішньому формулюванні не може бути остаточно затверджена, хоч і лишається в силі", - сказав Шоут.

Тим часом, в Україні чиновники запевняють, що нідерландське "ні" нічого не означає. Зокрема, міністр закордонних справ Павло Клімкін запевнив, що референдум в Нідерландах не вплине на практичне застосування асоціації Україна-ЄС. Він додав, що зараз влада Нідерландів і політики будуть радитися, як далі діяти. Також президент Петро Порошенко теж заявив, що підсумки референдуму в Нідерландах не є перешкодою на шляху України в Європу. При цьому він нагалав, що голосування в королівстві має "виключно консультативний характер".

Водночас прем'єр-міністр Нідерландів заявив про неможливість продовжувати ратифікацію асоціації. Останні дані екзит-полів свідчать, що "проти" асоціації з Україною проголосували 61%, "за" лише 38,1%. При цьому найбільшу інтригу має питання явки - чи буде вона достатньою для необхідних 30%. За останніми даними, явка склала 32,2%.

Раніше глава голландської ініціативної групи по проведенню голосування Арьян ван Диксхорн заявив, що референдум у Нідерландах має далекосяжну мету – вихід країни з ЄС. "Звичайно, нас не хвилює Україна. У нас є мета домогтися виходу Нідерландів з ЄС. Але поки що такий референдум неможливий, ми використовуємо будь-яку можливість, щоб ускладнити відносини Амстердама з Брюсселем", – зазначив ван Диксхорн.

Детальніше про політичних відносинах Нідерландів та України, а також про позицію Амстердама з антиросійським санкцій читайтеу спецпроекті "Викрадення Європи. Нідерланди".

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі