Апеляційний суд Швеції визнав, що в Стокгольмського арбітражу не було компетенції стягувати з РФ компенсацію за експропріацію ЮКОСа за позовом іспанських інвестфондів у 2012 році, що дає Росії підстави вимагати скасування рішення арбітражу про стягнення $ 2 млн і відсотків на користь фондів, пише газета "Коммерсантъ".
Також, на думку юристів, це посилює позиції РФ в оспорювання рішень Міжнародного арбітражу на $ 50 млрд.
За інформацією джерела видання, апеляційний суд Швеції задовольнив скаргу Росії по справі з іспанськими інвестфондами, були власниками американських депозитарних розписок на акції ЮКОСа. Апеляція визнала, що у арбітражного інституту торгової палати Стокгольма, в липні 2012 року задовольнив позов фондів і взыскавшего з РФ $ 2 млн і відсотки, не було компетенції розглядати цей спір.
У 2007 році після визнання ЮКОСа банкрутом і розпродажу його активів сім іспанських фондів пред'явили позов в Стокгольмський арбітраж, посилаючись на експропріацію нафтокомпанії державою і вимагаючи виплати компенсації за свої інвестиції. Підсудність спору обґрунтовувалася двосторонньою угодою між Іспанією і СРСР про захист і заохочення інвестицій від 1990 року. Арбітраж прийняв до розгляду позов від чотирьох фондів і визнав свою компетенцію щодо спору. Росія оскаржувала її в самому третейському суді, а потім в окружному суді Стокгольма, але змогла домогтися успіху лише в апеляційній інстанції.
На думку шведського апеляційного суду, двостороння угода дозволяло розглядати в арбітражі Стокгольма тільки спори про розмір та порядок виплати компенсації, інші питання (факт інвестування та експропріації компанії) іспансько-радянською угодою не охоплювалися, виходячи з його буквального тлумачення. Між тим навіть факт здійснення інвестицій в російську економіку, за словами юристів, тут досить спірне, оскільки іспанські фонди не придбали акції ЮКОСа, а лише ADR на них у Дойче банку.
Росія відмовилася виконувати рішення Європейського суду з прав людини щодо виплати 1,8 мільярдів доларів інвесторам нафтової компанії ЮКОС. "Ми не впевнені, що Росія взагалі зможе виконати цей вирок. Крім того, ми звернули увагу на те, що в статуті ЄСПЛ не передбачено примусової процедури виконання його вироків", - сказав міністр юстиції РФ Олександр Коновалов.
Детальніше про судових дебатах акціонерів ЮКОС і уряду Росії читайте у статті Джо Тірадо, Ден Мигер, Шрі Маджийсия "Юкос: продовження саги" на сторінках тижневика "Дзеркало Тижня. Україна".