Про це сьогодні пише польське видання Rzeczpospolita, нагадуючи, що ЄСПЛ ухвалив це рішення ще в липні минулого року. До минулого понеділка, 15 червня, Москва повинна була представити план здійснення виплат Комітету міністрів Ради Європи. Однак Росія не демонструє навіть намірів це зробити.
"Напишемо, що план ми не підготували", - оголосив міністр юстиції РФ Олександр Коновалов.
"Ми не впевнені, чи Росія взагалі зможе виконати цей вирок. Крім того, ми звернули увагу на те, що в статуті ЄСПЛ непередбачено примусової процедури виконання його вироків", - додав він.
Експерти в Москві також розгледіли у відмови російської влади виконувати рішення ЄСПЛ ще й намір Кремля вийти зі складу Ради Європи. Наразі Парламентська асамблея вже заморозила права російської делегації через російську агресію проти України.
"Відмова від виконання рішення Комітету міністрів означає також і відмову Росії від своїх зобов'язань перед Радою Європи. Далі буде звичайна процедура моніторингу з боку Комітету, ми почуємо їхні аргументи, дорікання. Зрештою, рішення у справах будуть ухвалюватися на основі російського законодавства", - пояснив російський адвокат Павло Чіков, який займається позовами росіян проти уряду РФ.
Справа проти уряду Росії за націоналізацію активів компанії ЮКОС була порушена через скарги колишніх акціонерів, які втратили своє майно після того, як Михайла Ходорковського кинули за ґрати в 2003 році. Після цього майно енергетичної корпорації відійшло компанії "Ростнефть", яку очолює близький друг президента Росії Ігор Сєчін. В 2009 році Кримінальний суд в Гаазі визнав Росію винною і зобов'язав її виплатити 100 мільярдів доларів відшкодування інвесторам ЮКОС. В липні 2014 року цей же суд зобов'язав Москву виплатити ще 50 мільярдів доларів одному з російських акціонерів знищеної корпорації. І того ж місяця Європейський суд з прав людини оголосив, що Росія винна ще 1,8 мільярдів доларів 50 тисячам різних акціонерів ЮКОСа.
У свою чергу Росія оскаржила рішення Страсбурзького суду з прав людини щодо компанії ЮКОС. В клопотанні Москви було вказано, що правова позиція Росії базується на основоположних принципах і нормах Конвенції, підтверджених прецедентною практикою, що сформувалася у ЄСПЛ, і демонструє необґрунтованість висновків, зроблених його першою інстанцією у постанові від 31 липня 2014 року.