Інвестори колишнього нафтового концерну ЮКОС мають намір домагатися конфіскації майна Російської Федерації в країнах Європи і США в рамках виплати компенсації в 50 мільярдів доларів, яку присудив їм в липні 2014 року Міжнародний третейський суд в Гаазі за націоналізацію ЮКОСа. Про це повідомив німецькому журналу Der Spiegel адвокат інвесторів Тім Осборн. Відповідний матеріал з'явиться у друкованій версії видання в понеділок, 20 жовтня.
За словами Осборна, в найближчі тижні колишні власники ЮКОСа подадуть необхідні документи в суди Німеччини. Подібні процеси вони планують ініціювати також у Великобританії, Нідерландах, Франції і США.
Щоб дати хід такій справі у ФРН, спочатку один з вищий земельних судів Німеччини повинен постановити, що рішення Гаазького суду має силу на території цієї країни. Як зазначає Der Spiegel, Німеччина ще в 1961 році зобов'язалася визнавати та виконувати такі рішення.
У разі позитивного рішення вищого земельного суду екс-акціонери ЮКОСа повинні будуть знайти майно РФ на території Німеччини та подати позови про його конфіскацію у відповідні земельні суди. Позовні вимоги можуть стосуватися, наприклад, замовлених у ФРН літаків для "Аерофлоту" або виплат Німеччиною "Газпрому" за газ, пише Der Spiegel.
Росія може до середини листопада оскаржити рішення Гаазького суду, але, за оцінкою Der Spiegel, успіх апеляції малоймовірний. Видання зазначає, що РФ у відповідь на дії колишніх акціонерів ЮКОСа може почати нову "справу ЮКОСа". Крім того, в Держдумі готується закон, який дозволить владі націоналізувати майно іноземних держав в РФ, щоб покрити збитки, завдані російським компаніям і фізичним особам в цих країнах.
Нагадаємо, 28 липня третейський суд у Гаазі визнав, що Росія порушила Енергетичну хартію у справі ЮКОСа, і фактично визнав нафтокомпанію экспроприированной. В рамках гаазької процесу позивачем виступала Group Menatep Limited (GML), що представляє інтереси Леоніда Невзліна і Володимира Дубова. GML вимагала відшкодування 114 млрд дол., але джерела заявили, що суд оцінив втрати в 50 млрд дол. Крім того, Росія повинна оплатити витрати судового процесу в розмірі 65 млн дол.
У 2011 році європейський суд вже розглядав справу акціонерів ЮКОСа, але тоді позов був задоволений лише частково. Зокрема, ЄСПЛ визнав Росію порушила статтю 14 Європейської конвенції про захист прав людини і основних свобод. При цьому статті 6 цієї конвенції - право на справедливий судовий розгляд - РФ порушила.
У вересні Європейський суд з прав людини оголосив вердикт у справі ВАТ "Нафтова компанія " ЮКОС" проти Росії. Страсбурзький суд визнав, що права компанії на захист власності були порушені російськими властями.
У той же час, суд не прийняв рішення про компенсації на користь позивача. ЮКОС вимагав від Росії відшкодувати шкоду на суму понад 98 млрд дол.