Сербія та Угорщина — дві країни, лідери яких пропонують Китаю прихисток на тлі зростання напруженості у зв'язку з війною в Україні — NYT

Поділитися
Сербія та Угорщина — дві країни, лідери яких пропонують Китаю прихисток на тлі зростання напруженості у зв'язку з війною в Україні — NYT © EPA/LUDOVIC MARIN/POOL
Китайські гроші вливаються в Угорщину і Сербію, зміцнюючи тісні зв'язки, підкріплені загальною настороженістю щодо США.

Коли лідер Китаю Сі Цзіньпін востаннє відвідував колишній комуністичний схід Європи у 2016 році, президент Чеської Республіки прийняв його з триденним візитом й запропонував свою країну як "непотоплюваний авіаносець" для китайських інвестицій. Відтоді цей "корабель затонув", розбитий підтримкою Китаєм Росії у війні в Україні та гірким розчаруванням від проЄктів, які так і не були реалізовані. Так само зазнали краху багато з тих великих надій, які покладалися в Східній і Центральній Європі на величезні китайські інвестиції, повідомляє The New York Times.

Сі Цзіньпін повернувся до регіону цього тижня та спершу відвідав Францію, потім він попрямував до Сербії, прибувши туди пізно ввечері у вівторок 7 травня, а потім вирушить до Угорщини — двох країн, чиї багаторічні авторитарні лідери все ще пропонують Китаю притулок у все більш неспокійній політичній і економічній обстановці.

"Чехи, поляки й майже всі інші дуже злі на Китай через війну. Але в Угорщині це не є проблемою, принаймні для уряду прем'єр-міністра Віктора Орбана", — каже фахівець з міжнародних відносин з Будапештського університету Корвіна Тамаш Матура.

Позиція Китаю щодо війни в Україні також не є проблемою для президента Сербії Александра Вучича, який, як і Орбан, підтримує теплі відносини з Росією і Китаєм, забезпечуючи при цьому мільярди доларів китайських інвестицій. Китайські гроші вливаються в Угорщину і Сербію, зміцнюючи тісні зв'язки, підкріплені загальною настороженістю щодо США.

Показовий інфраструктурний проєкт Китаю в регіоні, високошвидкісна залізниця між Белградом і Будапештом, гальмується через проблеми з регулюванням та іншими питаннями. З приблизно 320 км запланованих шляхів тільки близько 95 км функціонують після 5 років роботи — повільний темп для проєкту, який Пекін розглядає як ключову частину інфраструктурної програми "Один пояс — один шлях", улюбленої зовнішньополітичної ініціативи Сі Цзіньпіна.

Але обіцяні китайські інвестиції в інші проєкти випереджають: за словами міністра будівництва, транспорту та інфраструктури Сербії, вони становлять майже 20 мільярдів доларів, а в Угорщині — майже стільки ж, включно з кредитами, умови яких тримаються в таємниці.

Івана Караскова з Асоціації з міжнародних справ, незалежної дослідницької групи в Празі, каже, що Угорщина і Сербія дивляться на Китай "не тільки заради економічної вигоди, а й щоб продемонструвати виборцям, що вони проводять незалежну політику". Китай, додала вона, "розуміє цю динаміку", і Сі Цзіньпін використовуватиме її, щоб спробувати змінити стійке погіршення думки про Китай у Європі, як серед простих громадян, так і в таких інститутах, як Європейська комісія.

"На відміну від більшості країн Європи, де уряди регулярно змінюються — демократична плинність, яка може порушити китайські інвестиційні плани, засновані на тісних зв'язках з конкретним лідером, — Орбан і Вучич перебувають при владі вже більше десяти років і не демонструють жодних ознак того, що вони збираються кудись йти", — повідомляє газета.

Нагадаємо, що Угорщина планує підписати щонайменше 16 угод з Китаєм під час триденного візиту китайського лідера Сі Цзіньпіна. Про це заявив міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто. Про настрої й тенденції співпраці деяких країн, що намагаються зберегти вигідні відносини з Пекіном читайте у статті Юлії Климишин "Колискова Китаю для Європи".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі