У правлячих партій Нідерландів є всі шанси перемогти популістів - The Economist

Поділитися
У правлячих партій Нідерландів є всі шанси перемогти популістів - The Economist Рютте має шанс сформувати новий уряд в Нідерландах. © © European Council
Роздратованість виборців підживлює популістів, але у лібералів є шанси знову сформувати уряд.

Партія GeenPeil, відповідальна за референдум щодо ратифікації угоди про асоціацію між ЄС і Україною, стала унікальним явищем існування політичної сили без програми.

Замість цього вона обіцяє запитувати онлайн у своїх прихильників, як голосувати в парламенті. Засновник патії Барт Нійман вважає, що так можна вирішити найбільшу проблему політики у Нідерландах: відчуття виборців, що ними керують безвідповідальні, зухвалі еліти.

"Ми хочемо зробити демократію більш гнучкою", - цитує Ніймана The Economist.

Видання нагадує, що лідер популістської тепер вже партії GennPeil став політиком завдяки організації референдуму про ратифікацією Нідерландами угоди про асоціацію між ЄС і Україною, коли був редактором агресивного "правого" сайту GeenStijl.nl. Виборці заблокували процес лише для того, щоб прем'єр-міністр провів переговори про деякі уточнення і все одно підписав угоду.

Підхід Ніймана більш складний, ніж лідера популістичної "Партії свободи" Герта Вільдерса, який у всіх бідах Нідерландів звинувачує мусульман, іммігрантів і ЄС. Однак, обидва популісти згодні в одному твердженні, що "громадяни почуваються, ніби влада їх не чує".

Видання пише, що GeenPeil і "Партія свободи" Вільдерса - це лише вершина популістичного айсберга у нинішній виборчій кампанії в Нідерландах, яку багато виборців вже називають найбільш дивною в історії. Серед новачків також партія "Форум за демократію", на чолі якої стоїть євроскептик Тіеррі Баудет, а також "За Нідерланди" - популістична антиімміграційна політична сила, яка обіцяє ще й зниження податків. Новостворена партія Denk ("Думай") розраховує на підтримку іммігрантів з Туреччини і Марокко. Також за місця в пардаменті бореться "Нідерландська піратська партія". І оскільки у Нідерландах немає нижнього порогу, всі ці партії можуть потрапити в парламент.

Міжнарожна увага зосереджена на Вільдерсі, який може набрати найбільше голосів. Це пояснюється перемогою Дональда Трампа в США і успіхом Brexit у попередні роки. Вільдерс дійсно має шанси стати переможцем, однак високі показники його популярності за лічені дні до голосування почали скорочуватися. Ліберальна партія Марка Рютте, згідно з останніми опитуваннями, попереду 17% підтримки. Таким чином, вона на 1% випереджає партію Вільдерса. Також у популіста мало шансів увійти в уряд, адже всі великі партії відмовляються формувати з ним правлячу коаліцію.

Видання зауважує, що GeenPeil найвірогідніше не отримає жодного місця в парламенті. Але Denk, "За Нідерланди" і "Форум демократії" мають хороші шанси потрапити в законодавчий орган. Таким чином, кількість парламентських партій може зрости з 12 до 14 і більше. Адже у маленьких, вузькопрофільних політичних сил, таких як "Партія тварин", "50Plus" і "Партія пенсіонерів" теж є шанси отримати місця. Таким чином, нідерландський парламент може виявитися дуже фрагментованим, наповненим ворожістю до істеблішменту і не здатним ефективно ухвалювати рішення.

"Оскільки країна сформована з меншин, нам не подобається ідея, що чийсь голос не буде почутий політиками в Гаазі. Але ми також хочемо, щоб наш голос переміг", - підкреслив двоякість нідерландської політики оглядач NRC Handelsblad Том-Ян Мееус, який підкреслив, що передвиборча ситуація сьогодні "дуже нідерландська".

Нідерландська політична культура прославилася своєю моделлю "польдера", згідно з якою групи різних інтересів добиваються поступок через нескінченні переговори. При цьому деталі дуже важливі. Перед початком кожних парламентських виборів Бюро аналізу економічної політики розглядає бюджетні плани кожної політичної партії і визначає їхню ефективність. І цей аналіз стає ключовим у маневрах партій впродовж наступних тижнів.

5 березня під час дебатів лідери партій сварилися через висновки Бюро. Вони сперечалися про вигоди заміни податку на володіння автомобілем на податок на кілометраж тощо. Суперечка вийшла видовищною, але не створила тематичних конфліктів, яка б могла дозволити політикам виділитися з-поміж інших. У всіх попередніх кампаніях суперництво "лівих" і "правих" було найбільш помітним. Але не цього разу.

"Не пам'ятаю таких виборів, як цього разу, коли між двома найбільшими партіями немає жодного протистояння", - сказав депутат від лівоцентристської партії D66 Сйоерд Сйоердсма.

Видання пише, що однією з причин може бути те, що економіка Нідерландів зараз дуже сильна. В 2016 році ВВП країни зросло на 2,1%, а урядові дані свідчать, що був також невеличкий профіцит бюджету на 210 мільйонів доларів. Це зменшує привабливість обіцянок скоротити податки чи збільшити соціальні витрати.

Читайте також: У Нідерландах кандидат в прем'єри погрожує потопити асоціацію України з ЄС - EUObserver

Однак, на думку видання, найбільшою причиною відсутності протистоянь на дебатах - це відмова Вільдерса брати у них участь. Це підірвало план Рютте виступити у відкритій суперечці з популістом. Єдиний раз вони зустрінуться в ефірі на фінальних дебатах сьогодні, 13 березня.

"Це єдиний шанс створити боротьбу", - сказав колишній прес-секретар "Ліберальної партії" Генрі Круітоф.

Видання зауважує, що більшість основних партій користуються підтримкою приблизно однакової кількості виборців. Християнські демократи, "ліві" ліберали D66, партія "Зелених лівих" і "Трудова партія", згідно з опитуваннями, отримують 8-12% голосів. Таким чином, "Ліберальній партії" знадобиться союз з трьома з них для формування коаліції. Можливо, доведеться провести тривалі переговори і випрацювати певний ідеологічний компроміс. Хоча багатьом виборцям це вже набридло.

Раніше видання Financial Times писало, що популіста Вільдерса в Нідерландах підтримують погано освічені виборці. Основу виборців "Партії свободи" складає населення міст з величезним робітничим класом, таких як Роттердам. Але в Амстердамі у популістів мало симпатиків, хоча в обох містах дуже велика кількість іммігрантів. Однак рівень освіти у населення відрізняється. Таким чином, чим більш освічене населення, тим менше воно симпатизує Вільдерсу.

Тим часом, праві популісти Нідерландів втратили лідерство у рейтингу за два тижні до виборів. Партія Вілдерса поступилася партії нинішнього прем'єра Марка Рютте вперше за останні чотири місяці.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі