За документ про санкціонування національної оборони Джона Маккейна проголосували 359 членів нижньої палати Конгресу, тільки 54 виявилися проти. Законопроект ще має бути схвалений Сенатом.
Цей закон запровадить контроль над державними контрактами США з ZTE Corp і Huawei Technologies Co з міркувань національної безпеки. Передбачені обмеження набагато слабкіше, ніж спочатку були закладені у законопроект.
Документ також зміцнює Комітет з іноземних інвестицій США (CFIUS), який розглядає пропоновані іноземні інвестиції для оцінки, чи представляють вони проблеми національної безпеки.
Законодавство, яке необхідно для затвердження поточних військових операцій, історично користувалася сильною двопартійною підтримкою, але сила санкцій проти ZTE Corp ослабла.
Раніше в липні законодавці США відрізали заходи від законопроекту про оборону, який би відновив санкції щодо ZTE Corp. Законодавці відмовилися тоді від спроби покарати компанію за незаконну доставку американської продукції в Іран і Північну Корею.
І демократи, і республіканці не погоджувалися з президентом Дональдом Трампом у зв'язку з його рішенням минулого тижня зняти заборону американським компаніям, які торгують з ZTE. Тоді зняття заборони дозволило другому за величиною виробнику телекомунікаційного обладнання в Китаї відновити бізнес.
Окремо законодавство дозволяє витратити 7,6 млрд. доларів на 77 літаків F-35 Joint Strike Fighter, вироблених Lockheed Martin Corp.
Але документ заборонить доставку передових літаків члену НАТО - Туреччині. Офіційні особи США попередили Анкару, що російська система протиракетної оборони, яку Туреччина планує купити, не може бути інтегрована в систему повітряної і протиракетної оборони НАТО.
На початку року Конгрес представив законопроект, який забороняє уряду співпрацювати з двома китайськими компаніями: Huawei і ZTE.
Нещодавно стало відомо, що Дональд Трамп може найближчим часом ввести мита на імпорт технологічних товарів із Китаю. Зокрема, Сполучені Штати планують обкладати митом споживчу електроніку. Загалом у списку може опинитися понад 100 найменувань товарів.
Нагадаємо, раніше сенатори США проголосували за заборону поставок винищувачів нового покоління F-35 до Туреччини. До погіршення відносин із Сполученими Штатами Туреччина мала намір закупити 116 таких винищувачів, а також партію російських ракетних комплексів С-400.
Раніше державний секретар США Майк Помпео пригрозив Туреччині санкціями за намір придбати російські ракетні системи "земля-повітря". Помпео нагадав голові МЗС Туреччини Мевлюту Чавушоглу, що система С-400, радари та ракетні батареї не будуть інтегровані із силами союзників НАТО в Анкарі.
29 грудня 2017 року Туреччина і РФ підписали кредитну угоду в межах угоди про постачання зенітно-ракетних комплексів С-400. Це перша країна НАТО, яка купує російську систему протиповітряної оборони. Сам контракт на поставку комплексів був укладений у вересні.
Вартість угоди про купівлю двох батарей С-400 становить 2,5 мільярда доларів. При цьому більша частина суми - 55% - буде покрита за рахунок російських кредитних коштів. Решту 45% Анкара виплатить у вигляді авансу. Перші поставки заплановані на березень 2020 року.