У 2021 році може рекордно зрости кількість викидів вуглецю — FT

Поділитися
Світ поступово збільшує використання викопного палива на тлі загострення кліматичної кризи.

У 2021 році світ готується зафіксувати друге за величиною збільшення викидів вуглецю за всю історію. Такий «стрибок» може бути зумовлений відновленням використання вугілля в Азії, згідно з останнім прогнозом Міжнародного енергетичного агентства, пише Financial Times.

Глобальні викиди СО2, пов'язані з енергетикою, можуть зрости на 1,5 мільярда тонн до 33 мільярдів тонн цього року, що є найбільшим річним зростанням з 2010 року, заявило МЕА. Це нівелює ефект від зниження викидів на 80 відсотків, яке спостерігалося в 2020 році, коли пандемія коронавірусу та карантинні обмеження дещо мінімізували активність промисловості.

Очікується, що активізація використання вугілля для виробництва електроенергії в Китаї призведе до глобального зростання викидів вуглецю цього року.

«Це тривожне попередження про те, що економічне відновлення після коронавірусної кризи може сильно загострити проблему зміни клімату», - сказав виконавчий директор МЕА Фатих Біроль.

Він закликав світових лідерів взяти на себе зобов'язання і вдатися до «чітких і негайних дій» на кліматичному саміті, який відбудеться цього тижня в США.

МЕА вже повідомляло, що глобальні викиди вуглецю, пов'язані з енергетикою, були вищими в грудні 2020 року, ніж у тому ж місяці 2019 року, оскільки активність промисловості та енергетичного сектору почала поступово зростати після пом’якшення карантинних обмежень.

На думку директора МЕА, це має служити «суворим попередженням» для політичних лідерів.

Глобальні викиди вуглецю в 2020 році були майже на 6 відсотків нижчими, ніж попереднього року, але ця тенденція почала змінюватися, коли економіки стали поступово виходити з локдаунів.

За прогнозом МЕА, використання всіх видів викопного палива значно зросте у 2021 році. Причому як на вугілля, так і на газ у 2021 році буде більший попит, ніж у 2019.

Загалом, очікується, що попит на енергію зросте на 4,6 відсотка у 2021 році - порівняно із падінням на 4 відсотки у 2020 році, причиною стане попит з боку економік, що розвиваються.

Агенція прогнозує, що попит на вугілля зросте на 4,5 відсотка і наблизиться до піку 2014 року, значною мірою завдяки використанню палива в Азії, зокрема в Китаї. Прогнози базувались на національних даних та аналізі тенденцій економічного зростання і енергетичних проектів країн.

Споживання вугілля в США та ЄС також буде зростати, хоча, ймовірно, залишиться нижче допандемічного рівня, згідно з прогнозами МЕА.

Генеральний секретар Організації Об'єднаних Націй Антоніу Гутерреш заявив, що «абсолютним пріоритетом» має бути мінімізація будівництва нових вугільних електростанцій, а країни повинні поступово відмовлятися від використання вугілля.

За відсутності термінових дій, світ не зможе досягнути мети Паризької угоди щодо зупинки глобального потепління, вважає Гутерреш.

Генеральний секретар Всесвітньої метеорологічної організації Петтері Таалас попередив про «20 відсотків ймовірності» того, що світ нагріється до 1,5 градуса протягом «найближчих п'яти років».

«Напевно, найближчим часом ми побачимо роки, коли світ нагріється на 1,5 градуса»- сказав Таалас.

Прогнозоване зростання використання викопного палива в 2021 році відбудеться навіть при рекордному щорічному збільшенні обсягів використання відновлюваної енергії, виробленої як сонячною енергією, так і вітром.

Очікується, що відновлювані джерела енергії цього року вироблятимуть близько третини загальної світової електроенергії.

Використання нафти, ймовірно, залишиться нижче свого піку в 2019 році, враховуючи те, що авіаційний сектор ще не відновив активність до свого допандемічного рівня, вважає МЕА.

Шкідливі викиди від викопного палива щороку вбивають мільйони людей. Спалення викопного палива робить набагато більше, ніж просто перекачує вуглець в атмосферу. Як і усі джерела забруднення повітря, викопне паливо під час спалювання виділяє суміш газів і дрібних твердих частинок. Найдрібніший клас цих частинок, відомий як PM 2.5, може осідати в легенях людей і потрапляти у кров, викликаючи та загострюючи хвороби, а в найгірших випадках, призводити навіть до смерті.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі