Вчені розповіли, як забруднення повітря підсилює грози і блискавки

Поділитися
Вчені розповіли, як забруднення повітря підсилює грози і блискавки Забруднення повітря підсилює грози і блискавки
Дрібні частинки, які створюються при спалюванні палива або при лісових пожежах, можуть стимулювати грози і блискавки.

Вчені з Массачусетського технологічного інституту запропонували механізм, завдяки якому забруднення атмосфери може посилювати грози і блискавки. Ключову роль в цьому відіграє підвищення вологості, повідомляє Naked science.

Метеорологічний моніторинг показує, що останнім часом частота гроз і блискавок зростає. Це пов'язано не тільки з глобальним потеплінням, а й із забрудненням атмосфери. На супутникових знімках океану видно, що частіше і яскравіше за все блискавки спалахують уздовж найбільш завантажених морських шляхів.

Тепер же вчені запропонували механізм, який показує, яким чином аерозолі підсилюють грози і блискавки. Зважені в повітрі частинки служать центрами конденсації вологи, полегшуючи зростання крапель і утворення хмар. Однак якщо концентрація аерозольних часток досить велика, злиття крапель ускладнюється. Вони залишаються не надто великими, не можуть пролитися дощем і накопичуються в тому ж обсязі в більшій кількості. Піднімаючись вище, вони потрапляють в менш вологі шари атмосфери, де починають випаровуватися.

Чим посушливіше оточуюче повітря, тим сильніше випаровування - і тим сильніше охолоджується сама хмара, в результаті сповільнюючи свій підйом. Але якщо повітря також несе достатньо вологи, випаровування ускладнене, хмара майже не охолоджується і рухається вгору активніше, створюючи всі умови для виникнення блискавок. Саме це, на думку вчених, і відбувається. Постійне надходження в атмосферу аерозольних часток насичує оточуючі обсяги повітря вологою. Це ускладнює випаровування крапель при підйомі на висоту. Добираючись вище, вони замерзають - і вже тут тертя і удари міріад крижинок ведуть до виникнення грози.

Дослідники провели комп'ютерне моделювання цих процесів в обсязі атмосфери 128 на 128 кілометрів, змінюючи концентрацію аерозолів, температуру і вологість хмар і повітря. Виявилося, що низькі хмари, насичені летючими частинками, які не випаровувалися так легко і піднімалися набагато вище, лише потім віддаючи воду. Створений при цьому шар вологого повітря створював умови для більш стрімкого підйому нових крапель - і виникнення гроз.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

Раніше американські вчені зіставили метеорологічні дані і медичну статистику і підтвердили чутки про те, що грозова погода підвищує ризик загострення респіраторних захворювань. Особливо часто зі скаргами до лікарів звертаються літні люди.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі