Відносини між союзниками погіршилися після того, як Трамп і віце-президент США Майк Пенс почали вимагати від турецької влади звільнити американського пастора, якому загрожує 15 років в'язниці в Туреччині. Офіційна Анкара відмовила Вашингтону в задоволенні цієї вимоги. Повідомлялося, що турецька ліра дешевшає по відношенню до долара США на тлі стурбованості інвесторів через погіршення дипломатичних відносин. Через падіння курсу ліри до річного мінімуму знизилася вартість і євро.
"Я щойно санкціонував подвоєння мит на сталь і алюміній щодо Туреччини поки їх валюта, турецька ліра, швидко падає по відношенню до нашого сильного долара! Тепер алюміній становитиме 20%, а сталь - 50%. Наші відносини з Туреччиною поки не дуже хороші", - написав Трамп в Twitter.
I have just authorized a doubling of on Tariffs Steel and Aluminum with respect to Turkey as their currency, the Turkish Lira, slides rapidly downward against our very strong Dollar! Aluminum will now be 20% and Steel 50%. Our relations with Turkey are not good at this time!
- Donald J. Trump (@realDonaldTrump) August 10, 2018
Нагадаємо, 1 серпня Міністерство фінансів США ввело санкції проти двох турецьких міністрів за їхню причетність до переслідування американського пастора Ендрю Брансона, затриманого у 2016 році. Санкції підготовлені за моделлю "акта Магнітського", який дозволяє керівництву США вводити обмеження щодо юридичних осіб, фізичних осіб (і їх активів), якщо вони пов'язані з корупцією або порушенням прав людини у будь-якій точці світу. Офіційна Анкара вже пообіцяла запровадити відповідні міри.
Перед цим президент Турції Реджеп Ердоган назвав тиск Трампа "психологічною війною" і звинуватив США в підтримці курдських збройних формувань, які Туреччина вважає "терористами".
Християнський пастор з євангельської церкви з Північної Кароліни вчора був звільнений з в'язниці в середу через півтора року після арешту. Його перевели під домашній арешт через "проблеми зі здоров'ям".
"Брансон - безневинна людина, немає жодних переконливих доказів проти нього", - сказав Пенс.
Брансону загрожує 15 років в'язниці за "вчинення злочинів від імені терористичних груп", посилання на заборонені у Туреччині групи курдських формувань та організацію FETO, яку звинувачують у невдалій спробі державного перевороту. Пастор ще може отримати 20 років, якщо його визнають винним у шпигунстві. Брансон категорично заперечує звинувачення.
Цей кейс розпалював відносини між союзниками по НАТО.
Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган раніше пов'язував повернення Брансона в США з екстрадицією клірика Фетхуллаха Гюлена – голови організації FETO. Гюлен, який заперечує організацію спроби державного перевороту, живе в США. Туреччина неодноразово вимагала від США його екстрадиції, але так і не змогла добитися цього.
Справу Брансона будуть розглядати в турецькому суді на початку жовтня.