Трамп може зіштовхнутися з низкою юридичних проблем, коли покине посаду президента — The Economist 

Поділитися
Трамп може зіштовхнутися з низкою юридичних проблем, коли покине посаду президента — The Economist  © whitehouse.gov
«Президентський імунітет» Трампа остаточно закінчується 20 січня.

Американський президент Дональд Трамп провів два місяці з моменту своєї поразки на виборах у США активно намагаючись кинути виклик результатам голосування. Унаслідок цього США фактично опинилися у центрі глобальної нестабільності. Страх Трампа перед невдачею надихнув його на боротьбу з демократією. Але, можливо, існує інший мотив, який керував спробами Трампа змінити результати виборів. 20 січня, в день інавгурації нового американського лідера Джо Байдена, Трамп втратить «правовий щит», яким користувався для відкладення судових процесів. Після цього на республіканця може чекати низка юридичних проблем, пише журнал The Economist.

Найсерйозніша проблема, з якою, ймовірно, зіштовхнеться Трамп, може бути у його колишньому рідному місті, де окружний прокурор Манхеттена Сайрус Венс розслідував кілька можливих фінансових злочинів, пов’язаних із Трампом. У рамках розслідування Венс повідомив про суперечливі моменти у податкових документах від бухгалтерської компанії Mazars USA, послугами якої користувався Трамп. Трамп подав позов про блокування судової справи, програвши його. Він подав апеляцію, і в липні 2020 року більшість представників Верховного суду встановили, що "громадськість має право знати правду", включаючи й інформацію про президента. Попри те, що судді відхилили твердження Трампа, що президенти мають повний імунітет до кримінального розслідування, вони надали йому «рятівний круг»: ще один шанс висловити власні аргументи проти судової справи в судах нижчої інстанції. Однак навіть це не допомогло Трампу виграти позов, але Верховний суд після свого фінального засідання все-таки не надав документи в руки окружного прокурора.

Сайрус Венс, схоже, готовий знову взятися за розслідування проти Трампа, коли Верховний суд остаточно відхилить апеляцію. Наслідки можуть бути серйозними для Трампа, оскільки він втрачає роль президента і стає приватним громадянином США. Офіс прокурора Венса припускає, що розслідування може бути значно ширшим. Потенційні звинувачення, якщо будуть знайдені докази, можуть включати фальсифікацію ділових записів, шахрайство зі страхуванням та кримінальне шахрайство з податками. Деякі з них - це тяжкі злочини, які передбачають покарання до 25 років ув’язнення.

Досі незрозуміло, чи дійсно Трампу та членам його родини будуть загрожувати реальні кримінальні обвинувачення. Венс буде знати про те, наскільки вагомою є справа, коли надійдуть документи. Наразі відомо, що Трамп завзято приховував інформацію про свої фінансові справи.

На Трампа в Нью-Йорку чекають інші проблеми, які можуть коштувати йому грошей і навіть свободи. Спираючись на свідчення адвоката Трампа Майкла Коена перед Конгресом, генеральний прокурор Нью-Йорка Летітія Джеймс розслідує, на її думку, шахрайську ділову практику, коли Трамп і його компанія Trump Organisation завищували вартість своїх активів, подаючи заявку на позику, та ухилялися від податкових зобов’язань. Trump Organisation заявляє, що запит Джеймс є політично вмотивованим. Син Трампа Ерік, виконавчий віце-президент компанії, відхилив такі заяви як "цілеспрямовану кампанію проти Дональда Трампа". У Нью-Йорку очікується розгляд ще кількох цивільних справ, пов’язаних із Трампом.

Конституція США містить положення, покликані перешкоджати президентам отримувати прибуток від своїх посад. Кілька судових позовів намагалися застосувати цю норму проти Трампа - чиї підприємства, здавалося, отримували несподівані прибутки від іноземних держав під час його президентства. Генеральний прокурор Вашингтона Карл Расін підозрює, що деякі члени сім'ї Трампа домовились між собою, використавши некомерційні фонди, щоб надати виплати мережі готелів Trump International для проведення заходів під час інавгурації 2017 року. А це фактично є порушенням закону округу Колумбія, що регулює діяльність некомерційних організацій.

Головною причиною імпічменту Трампа стало підбурювання до штурму Капітолію, і це порушення може також стосуватися закону округу Колумбія і федерального кримінального закону. Заклик застосувати «фізичну силу проти особи або чужого майна» є федеральним злочином; розпалювання заворушень - це злочин за законом округу Колумбія.

Однак, враховуючи широкі можливості для свободи слова, встановлені першою поправкою до Конституції, може бути важко розпочати кримінальну справу. Юридичний тест полягає у тому, чи винен Трамп у підбурюванні до конкретних беззаконних дій, на відміну від просто загальних закликів.

Трамп також міг би опинитися в юридичній небезпеці після своєї телефонної розмови із держсекретарем штату Джорджія, у якій Трамп вимагав знайти необхідні голоси для його перемоги. Аналітики зазначають, що президент, можливо, "здійснив незаконну змову з метою позбавлення жителів Джорджії права вибору" та "для залякування посадових осіб Джорджії, намагаючись сфальсифікувати підрахунок голосів на президентських виборах". Фані Вілліс, окружний прокурор округу Фултон розглядає можливість розслідування.

Нью-Йорк може викликати в суд свідків попередньої спроби втрутитися у вибори президента США 2020 року: телефонний дзвінок Трампа в липні 2019 року проханням до президента України знайти суперечливу інформацію про сина свого суперника Джо Байдена -  Хантера Байдена.

У міру того, як дні перебування Трампа на посаді президента завершуються, у нього може з’явитися спокуса видати собі «президентське помилування». Жоден президент ніколи не робив нічого подібного, хоча колишній американський лідер Річард Ніксон замислювався над цим у 1974 році. «Самопомилування» може суперечити інстинктам Трампа, оскільки це вимагатиме від нього зізнання у потенційних порушеннях. Така стратегія може також дати зворотний результат, якщо суди визнають, що помилування є неконституційним. У будь-якому випадку, звільнення від федерального обвинувачення не врятує суб’єкта помилування від відповідальності за порушення державних законів, резюмує видання.

Трамп заявив про готовність 20 січня організовано передати владу обраному президенту Джо Байдену, але при цьому не погодився з підсумками виборів.

6 січня, прихильники Дональда Трампа прорвалися в будівлю Конгресу США у Вашингтоні, де проходило затвердження голосів вибірників.

Facebook і Twitter тимчасово заблокували акаунти Дональда Трампа після того, як той опублікував звернення до своїх прихильників. У ньому він закликав їх розходитися, але при цьому підтримав їхні наміри. Оголошений термін блокування Twitter вже закінчився, проте нових записів в акаунті президента на момент публікації не з'явилося.

Представники Демократичної партії США звернулися до віце-президента Майкла Пенса з проханням посприяти відстороненню президента Дональда Трампа

Більше про події у Вашингтоні читайте в спецтемі ZN.UA "Протести прихильників Трампа".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі