США перебувають у центрі глобальної нестабільності — The Guardian

Поділитися
США перебувають у центрі глобальної нестабільності — The Guardian
Багато аналітиків уже давно прогнозували, що вибори президента США 2020 року ризикують спровокувати громадянські заворушення.

Чи був штурм Капітолію прихильниками президента Дональда Трампа у США спробою перевороту, заколотом чи посяганням на демократію - це лише питання семантики. Важливо те, що сили були спрямовані на скасування законного переходу влади до новообраного лідера країни. Президента Дональда Трампа, який ніколи не приховував своїх диктаторських прагнень, тепер намагаються усунути від влади, заборонити займати керівні державні посади в майбутньому та притягнути до відповідальності за злочини. Ситуація 6 січня була шоком, але водночас, такий розвиток подій не був великою дивиною, пише британська газета The Guardian.

Багато аналітиків уже давно прогнозували, що вибори президента США 2020 року ризикують спровокувати громадянські заворушення, насильство та спроби Трампа незаконно залишитися при владі. Окрім злочинів, пов'язаних із виборами, Трампа також критикують за нехтування громадським здоров'ям. Він та його адміністрація несуть частину відповідальності за критичну ситуацію з пандемією коронавірусу в США.  

Колись маяки демократії, верховенства закону та гідного управління були яскравою рисою Америки, але зараз США стали фактично центром глобальної нестабільності. Авторитарні лідери у всьому світі користуються слабкістю США. Шкода, яка була завдана Америці за останні чотири роки лише погіршилася невдалим повстанням прихильників Трампа.

Попри те, що обраний президент Джо Байден буде урочисто складати присягу приблизно через тиждень, Трамп все ще має достатньо часу, щоб створити ще більше хаосу. Прихильники Трампа планують більше актів протесту у містах США. А стратегічні конкуренти країни, такі як Росія, Китай, Іран та Північна Корея, намагатимуться використати цю нестабільність в Америці, поширюючи дезінформацію або готуючи кібератаки.

У той же час сам Трамп може спробувати наказати нанести удар, можливо, тактичною ядерною боєголовкою по головному ядерному об'єкту Ірану на тій підставі, що він використовується для збагачення урану. Адже адміністрація Трампа вже провела навчання з бомбардувальниками та винищувачами, вперше зарядивши їх тактичною ядерною зброєю, щоб подати сигнал Ірану про те, що його ППО взагалі не є обороною.

Недарма спікер Палати Ненсі Пелосі відчула необхідність звернутися до голови Об'єднаного комітету керівників штабів США, щоб обговорити кроки відносно запобігання ядерного удару. Тоді як необгрунтоване розпорядження розпочати ядерну атаку на ціль з численним цивільним населенням було б відхилено військовими як очевидно “незаконну”, атака на військову ціль у нелюдному районі могла б бути прийнята, навіть якщо вона принесла б жахливі геополітичні наслідки. Більше того, Трамп знає, що Саудівська Аравія та Ізраїль «мовчки» підтримають атаку на Іран. До того ж, США можуть скористатися саудівською матеріально-технічною та наземною підтримкою для її проведення, враховуючи менший діапазон винищувачів із ядерною зброєю.

Трамп став першим президентом в історії США, якому вже вдруге оголосили імпічмент. Але імпічмент ще не означає, що Трамп не матиме можливості знову балотуватися в президенти в 2024 році.

Враховуючи те, наскільки політично, соціально та економічно розділені США, чотирьох років стабільного керівництва Байдена може буде недостатньо, щоб виправити шкоду, яка була завдана. Швидше за все, республіканці зроблять усе можливе, щоб саботувати нову адміністрацію, як це свого часу сталося з колишнім демократичним президентом Бараком Обамою.

Ще до виборів американські органи національної безпеки попереджали, що існує внутрішня загроза. З приходом Байдена цей ризик все ще буде зростати. Протягом останніх чотирьох років ультраправі активісти були відносно відсторонені від того, що вони мали «союзника» в Білому домі. Але після того, коли Трамп остаточно покине посаду, групи, які його підтримують, можуть не дозволити демократам так легко взяти владу на себе. Саме тому США ризикують стати новим глобальним епіцентром політичної та геополітичної нестабільності у найближчі місяці та роки. Американським союзникам потрібно буде докласти власних зусиль проти майбутнього повернення «трампізму» в політику США, а стратегічні конкуренти і надалі намагатимуться дестабілізувати Америку за допомогою «асиметричної війни». На світ чекає важкий і суперечливий геополітичний період, резюмує видання.

6 січня прихильники Дональда Трампа вийшли на протести проти результатів президентських виборів, на яких переміг демократ Джо Байден. Під час акції протесту відбулися зіткнення з правоохоронцями, невідомі змогли прорватися через правоохоронців до будівлі Капітолію.

Через інцидент засідання парламенту США, на якому повинні були затвердити результати президентських виборів, довелося призупинити, а будівля Конгресу закрили на вхід і вихід.

Після перерви в засіданні Конгрес США все-таки затвердив перемогу Джо Байдена в президентських перегонах. Він отримав 306 голосів колегії виборців, при необхідних 270. Трамп отримав 232 голоси.

В результаті протестів п'ятеро людей загинули. Крім того, поліція затримала понад 50 осіб.

Трамп розпорядився відправити військовослужбовців Національної гвардії США в Капітолій. Противник Трампа на виборах Джо Байден назвав те, що відбувається спробою заколоту і «нападом на демократію».

Сполучені Штати, та й увесь світ жахнулися, побачивши теле- і відеокадри, де радикальні прибічники Трампа, котрі не визнають результатів президентських виборів, узяли штурмом будівлю Капітолію. Бо екзальтований натовп атакував не просто будинок, а один із сакральних символів американської демократії. Як таке могло статися?
Чому не спрацювали правоохоронні органи країни, що витрачає мільярди доларів на власну безпеку? Які наслідки матиме захоплення Капітолію для демократії, Трампа, Республіканської партії, США і світу? Про це читайте у статті Геннадія Друзенка «Що американці в Капітолії «наколядували»?».

Поділитися
Дивіться спецтему: Протести прихильників Трампа
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі