Світ без дерев був би дуже бідним. Крім того дерева поглинають вуглекислий газ, забезпечують людей продуктами харчування, паливом, ліками та будівельними матеріалами. Вони захищають від бурі, а також зменшують ерозію ґрунту.
Без дерев інші рослини та тварини були б назавжди втрачені. Люди тільки починають повністю розуміти «соціальну природу» дерев, яка пов’язує рослини разом через коріння, гриби та бактерії. Дерева також потрібні людям, тому що їх грація і краса піднімають настрій і повертають спокій, пише The Guardian.
У світі існує майже 58 500 видів дерев, багатство яких мало хто з людей може по-справжньому осягнути.
Але нове міжнародне дослідження попереджає, що від третини до половини з них знаходяться під загрозою зникнення, що становить небезпеку більш широкого колапсу екосистем.
У вичерпному звіті Міжнародної ради ботанічних садів з охорони рослин, який розроблявся п’ять років, було встановлено, що вдвічі більше видів дерев перебуває під загрозою зникнення, ніж ссавців, птахів, земноводних та плазунів разом узятих.
Що ще гірше, навіть багато дерев, які виживають, у багатьох випадках роблять це в значно меншій кількості. У Бразилії, де приблизно кожен п’ятий вид дерев знаходиться під загрозою, вирубка лісів в Амазонії досягла найвищого річного рівня за десятиліття.
Головним винуватцем втрати дерев є руйнування середовища існування шляхом землеробства, випасу худоби та вирубки лісу.
Глобальне потепління та його наслідки, від екстремальних погодних умов до підвищення рівня моря, загострюють ситуацію. Особливо страждають тропічні острівні держави.
Захист середовищ існування дерев має бути пріоритетним. Одне дослідження показує, що глобальний деревний покрив фактично збільшився за останні десятиліття, але 420 млн га лісу було втрачено між 1990 та 2020 роками.
Якими б важливими не були схеми посадки дерев, нові насадження не замінять складне та біорізноманітне середовище лісів, яке природно розвивалося протягом століть.
Багатші держави повинні забезпечити, щоб країни, що розвиваються, мали стимули дбати про ліси у глобальній економічній системі, яка наразі винагороджує їх знищення.
Потрібно приділяти більше уваги корінним племенам, які краще розуміють екосистеми та способи їх захисту. Необхідна широка переоцінка ролі, яку відіграють дерева, визнаючи, що мангрові ліси можуть бути навіть важливішим способом захисту від повеней, ніж великі бетонні конструкції.
Там, де ліси були знищені, найефективніше може спрацювати природне відновлення. Краще посадити різні види дерев, ніж просто покладатися на кілька швидкозростаючих видів.
Врахування людських інтересів є важливим. Тільки співпрацюючи у глобальному масштабі, захист може бути стійким. Необхідно також зберегти насіння в надії, що деякі види можна буде повернути до життя. Але це крайній варіант. Банк насіння не може замінити природне життя лісу, резюмує видання.
Доповідь Всесвітнього фонду дикої природи (WWF) свідчить, що багато біологічних видів можуть зіштовхнутися з втратою середовища існування унаслідок глобального потепління.
Корали будуть знебарвлюватися, пінгвіни втратять антарктичні крижини.
Унаслідок підвищення температури на 1,5 ° С багато біологічних видів зіштовхнуться із постійними проблемами у пошуку їжі та виживанні загалом, йдеться у звіті WWF про наслідки кліматичної кризи для 12 ключових біологічних видів у всьому світі.