Президент України Володимир Зеленський заявив, що протягом трьох років буде висаджено мільярд додаткових дерев, а мільйон втрачених гектарів лісу буде відновлено за десять років. Для порівняння, 27 країн-членів ЄС поставили скромнішу мету - принаймні три мільярди нових дерев до 2030 року, пише BBC.
Але експерти побоюються, що, замість покращення навколишнього середовища України, така ініціатива може мати шкідливий вплив на біорізноманіття та природні екосистеми. До 70% українських земель використовуються для сільського господарства, що є одним з найвищих показників у Європі та наслідком колективного сільського господарства комуністичного минулого.
Багато з цих земель були природними степами, які потім люди перетворили на поля. Степи - це пояси злакових угідь, як правило, рівнини, які тягнуться від України через Росію та Середню Азію до Монголії та Китаю.
«Близько 40% території України складається зі степового поясу, але лише 3% країни зберегли природні степові екосистеми з їх багатою флорою», - говорить Олексій Василюк з Української природоохоронної групи. Він витратив роки на картографування степів та класифікацію їх флори.
Неподалік Києва лежить ліс, де цвіте багато квітів. Олексій розповідає про білу орхідею. Це один із 69 видів дикої орхідеї в Україні, а деякі з цих видів можуть вижити лише в природному середовищі існування в українських степах.
«Я боюся за долю таких прекрасних квітів. Я не відчуваю полегшення, коли уряд заявляє, що буде садити дерева на знесилених сільськогосподарських угіддях, але не буде торкатися степів. Багато українських степів фактично є сільськогосподарськими угіддями за законом», - каже він.
Тож якщо уряд дійсно планує залишити інші сільськогосподарські угіддя недоторканими, питання полягає в тому, куди піде мільярд дерев.
Відновлення втрачених лісів
Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Роман Абрамовський каже, що основна увага буде приділятися «колишнім промисловим районам, а також понад 1500 паркам у містах».
На сьогодні майже десята частина 10,4 млн га земель України, зарезервованих для лісів, фактично не має деревного покриву. Тільки 16% території покрито лісами. Тому ініціативу президента підтримав професор-еколог Сергій Зібцев.
«Це те, за що ми агітували дуже довго - це гарне рішення, яке дасть поштовх лісовому господарству і зробить професію лісників більш престижною та краще оплачуваною», - каже він.
Для нього ключовим моментом є забезпечення фінансових стимулів для лісників, місцевих громад та фермерів, як це робили інші країни.
Безпосередні виклики
Україна лише починає розглядати інноваційні підходи. Місцеві жителі могли б заробляти гроші на вибірковій вирубці деревини, яка сприяє біорізноманіттю.
Для екологів безпосередньою проблемою такої країни, як Україна, в умовах зміни клімату є збереження вже наявних лісів.
«Новим лісам знадобиться багато десятиліть, перш ніж вони почнуть поглинати велику кількість вуглецю», - стверджує експерт з біорізноманіття Кшиштоф Цибор.
Дмитро Карабчук з громадської організації «Лісові ініціативи та суспільство» каже, що для того, аби дерево почало повноцінно поглинати вуглець, йому може знадобитися від 60 до 160 років. І ризик полягає в тому, що протягом півстоліття більша частина української території могла перетворитися на степи.
Незаконна вирубка лісів
Для Олексія Василюка та його колег з Української природоохоронної групи першочерговим завданням є припинення незаконної вирубки та відновлення лісів після пожеж. У лісі під Києвом команда Василюка виявила нещодавні незаконні вирубки дерев. Протягом останніх місяців у 45 лісових підрозділах по всій Україні були виявлені сліди подібних незаконних дій.
За приблизними підрахунками, 20-30% вирубки деревини в Україні припадає на так званий чорний ринок. У багатьох випадках, можливо, були видані дозволи, але офіційні дані можуть занижувати кількість вирубаної деревини. Однак за останні роки Україна досягла певного успіху в управлінні своїми лісами, а також у боротьбі з незаконною вирубкою лісу, резюмує BBC.
Президент України Володимир Зеленський оголосив про старт свого чергового масштабного проекту під назвою «Зелена країна». Відповідний указ він підписав під час виступу на Всеукраїнському форумі «Україна 30. Екологія»
Міністр захисту навколишнього середовища і природних ресурсів Роман Абрамовський зазначив, що для висадки 1 млрд дерев у рамках проєкту "Зелена країна" на найближчі 3 роки буде потрібно 2 млрд грн, які будуть залучені за рахунок діяльності лісових господарств.