Світова економіка готується до швидких темпів зростання — Bloomberg

Поділитися
Світова економіка готується до швидких темпів зростання — Bloomberg © Pixabay
Однак глобальне економічне відновлення буде супроводжуватися великими розривами між країнами.

Світова економіка цього року готується до свого найшвидшого зростання за понад півстоліття, проте «економічні розриви» між різними країнами можуть стримувати її від досягнення своїх допандемічних показників найближчим часом, пише Bloomberg.

США можуть стати економічним лідером, враховуючи трильйони доларів бюджетних стимулів і відновлення своєї ролі «охоронця світової економіки» після вступу Джо Байдена на посаду президента.

Китай теж має свої амбіції, спираючись на успіх у боротьбі з пандемією коронавірусу, що дозволило економіці країни залишатися відносно стабільною в пандемічних умовах.

Однак, на відміну від наслідків фінансової кризи 2008 року, відновлення глобальної економіки після пандемії виглядає нерівним, частково тому, що розповсюдження вакцин та фіскальна політика різняться від країни до країни. Найбільше в цьому аспекті відстають держави, що розвиваються, і єврозона, де Франція та Італія розширили карантинні обмеження для стримування вірусу.

"Попри те, що прогноз загалом покращився, перспективи небезпечно розходяться. Вакцини поки доступні не всім. Занадто багато людей продовжують страждати від втрати роботи та зростання бідності. Занадто багато країн відстають", - сказала минулого тижня директор МВФ Кристаліна Георгієва.

Як наслідок, можуть знадобитися роки, щоб решта країн світу приєдналися до економічних темпів відновлення США та Китаю. До 2024 року обсяги світового виробництва все ще будуть на 3% нижчими, ніж прогнозувалося до пандемії, причому найбільше страждають країни, які залежать від туризму та сфери послуг, згідно з даними МВФ.

Поки економіка США піднімається, Франція, Німеччина, Італія, Велика Британія та Японія рухаються повільнішими темпами. Серед країн, що розвиваються, Бразилія, Росія та Індія явно відстають від Китаю.

Експерти прогнозують економічне зростання протягом усього року на 6,9%, що є найшвидшими темпами майже за останні півстоліття. Такі оптимістичні прогнози розраховують на зменшення поширення коронавірусу, розширення фінансових стимулів США та накопичені заощадження населення.

Економічне зростання буде залежати від того, наскільки швидко країни зможуть вакцинувати своє населення. Чим більше часу їм на це знадобиться, тим більші шанси на те, що вірус буде залишатися міжнародною загрозою, особливо якщо почнуть поширюватися нові небезпечні варіанти хвороби.

США налагоджують досить швидкі темпи вакцинації, але Європейський Союз навпаки зіштовхнувся із затримкою щеплень. Вакцинація у Мексиці, Бразилії і Японії також повільна.

Колишній чиновник Федерального резерву Натан Шейтс вважає, що США повинні використати віртуальні конференції МВФ і Світового банку, аби аргументувати, що зараз не час для країн відмовлятися від стимулювання своїх економік.

Це аргумент, який в основному спрямований на Європу, зокрема на Німеччину – країну з довгою історією фіскальної жорсткості.

Попри те, що США знову готуються стати лідером глобального відновлення після пандемії, одна з найбільших економік світу може «опинитися в обороні», коли справа стосується розподілу вакцин, накопичивши для себе величезні запаси щеплень.

І хоча бурхлива економіка Америки, безсумнівно, буде діяти як рушій для решти світу, може виникнути певне невдоволення щодо вищих ринкових витрат на позики.

"Економічний стимул Байдена - це двосічний меч. Підвищення довгострокових процентних ставок у США змінює глобальні фінансові умови. Це принесе наслідки для стійкості боргу країн, які заглибились у позики для боротьби з пандемією", - заявив колишній головний економіст МВФ Морі Обстфельд.

Головний економіст JPMorgan Chase & Co. Брюс Касман каже, що протягом 20-25 років не бачив такого великого розриву в очікуваних результатах економічного зростання США та інших розвинених держав у порівнянні з економіками, що розвиваються. Значною мірою це залежить від різниці у розподілі вакцин та вибору економічної політики.

Минулого року, здебільшого знизивши процентні ставки та розпочавши програми придбання активів, центральні банки розділилися. Туреччина та Бразилія підвищили витрати на позики, тоді як ФРС та Європейський центральний банк заявляють, що не планують цього робити.

Аналітик у компанії Nomura Holdings Роб Суббараман вважає, що Бразилія, Колумбія, Угорщина, Індія, Мексика, Польща, Філіппіни та Південна Африка ризикують постраждати від надмірно вільної фіскальної політики.

«Оскільки центральні банки розвинених країн часто експериментують, щоб побачити, наскільки сильно вони можуть підігріти економіку до того, як інфляція стане проблемою, центральним банкам країн, що розвиваються, потрібно бути особливо обережними», - сказав Суббараман.

Раніше перший заступник глави Міжнародного валютного фонду Джеффрі Окамото заявила, що економіка в усіх країнах світу відновлюється швидше, ніж прогнозувалося раніше. Однак, за її словами, відновлення економіки йде нерівномірно в різних країнах. ВВП в більшості країн залишається істотно нижче докризових показників.

Директорка-розпорядниця МВФ Крісталіна Георгієва заявила, що МВФ має намір змінити прогнози для світової економіки на поточний рік в бік покращення. Позитивними факторами є нові заходи бюджетного стимулювання в США, а також просувається вакцинацію від COVID-19. 

Поділитися
Дивіться спецтему: Коронавірус у світі
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі