Імовірність скоординованого глобального економічного відновлення після пандемії коронавірусу зменшилася, оскільки повільне розгортання вакцинації та нова хвиля зростання випадків хвороби у багатьох країнах привели до "різких розбіжностей у перспективах зростання економіки", згідно з дослідженням Financial Times.
Основним рушієм економічного успіху в 2021 році, швидше за все, буде здатність контролювати поширення COVID-19, згідно з індексом відстеження Brookings-FT, який прогнозує, що розвинуті економіки можуть випередити країни, що розвиваються, за зростанням, фінансовими показниками та довірою інвесторів.
Зараз міністри фінансів та центральні банки готуються до віртуальних конференцій із МВФ та Світовим банком цього тижня. Різні економічні перспективи додають напруженості і без того конкурентним глобальним битвам за виробництво та розподіл вакцин.
"Світова економіка зіштовхнулася з різними перспективами відновлення в різних регіонах, оскільки рівномірне швидке відновлення після похмурого 2020 року затьмарюється", - сказав професор Есвар Прасад з Інституту Брукінгса.
Згідно з останніми показниками, перспективи для країн з економікою, що розвивається, залишаються набагато гіршими. Минулого тижня МВФ та ООН попередили, що бідніші країни, які постраждали від наслідків пандемії, ризикують зіштовхнутися з борговою кризою, якщо багатосторонні установи та найбагатші економіки світу не допоможуть їм.
Глобальний економічний успіх залежить від того, чи зможуть країни налагодити свою політику охорони здоров'я та економічну політику.
«Рецепт стабільного та довготривалого відновлення залишається таким же, як і минулого року - рішучі заходи боротьби з вірусом у поєднанні зі збалансованими монетарними та фіскальними стимулами, з акцентом на політиці, яка підтримує попит, а також підвищує продуктивність», - каже Прасад.
Індекс показує, що США та Китай, дві найбільші економіки світу, мають найкращі перспективи для відновлення економіки, але з різними політичними стратегіями. США очікують великого економічного зростання завдяки фінансовому стимулу президента Джо Байдена, який дав значну фінансову підтримку більшості американських домогосподарств.
Економіка Китаю залишається стійкою, уряд відносно вдало контролює пандемію коронавірусу. Пекін також має серйозні глобальні амбіції.
Але в Європі та більшій частині Латинської Америки перспективи зростання економіки слабкі, і прогнози МВФ, які мають бути опубліковані цього тижня, можуть показати, що їхній економічний рівень має небагато шансів досягти допандемічних темпів до 2022 року.
Промислове виробництво та торгівля відносно міцно трималися у всьому світі з перших місяців пандемії минулого року. Найбільше проблем зберігається у сфері послуг, яка стосується безпосередньої взаємодії зі споживачами, саме на цю галузь сильно впливають карантинні обмеження.
"Нерішуча політика впливає на довіру споживачів та бізнесу до влади у слабших економіках, додаючи економічного напруження", - вважає Прасад.
Цього тижня члени МВФ обговорюватимуть зусилля групи провідних економік G20 щодо зняття боргового тягаря для бідних країн, а також питання налагодження справедливого розподілу вакцин від COVID-19 і способи найкращого виходу світової економіки з кризи.
Раніше перший заступник глави Міжнародного валютного фонду Джеффрі Окамото заявила, що економіка в усіх країнах світу відновлюється швидше, ніж прогнозувалося раніше. Однак, за її словами, відновлення економіки йде нерівномірно в різних країнах. ВВП в більшості країн залишається істотно нижче докризових показників.
Директорка-розпорядниця МВФ Крісталіна Георгієва заявила, що МВФ має намір змінити прогнози для світової економіки на поточний рік в бік покращення. Позитивними факторами є нові заходи бюджетного стимулювання в США, а також просувається вакцинацію від COVID-19.