Життя в умовах пандемії коронавірусу зменшило здатність людей боротися зі стресом. Експерти побоюються, що багато людей незабаром можуть «зірватися», а це спровокує кризу психічного здоров’я катастрофічних масштабів. Для прикладу, тільки в Сполучених Штатах аналіз Центрів контролю та профілактики захворювань виявив, що кількість повідомлень про тривогу або депресію зросла з 36% до 42%, пише CNN.
І все ж багатьом так чи інакше вдається добре переносити стрес. Невже вони відчувають менший тиск? Це, безумовно, можливо, оскільки не всі постраждали від хвороби або втратили роботу під час пандемії.
Але також можливо, що такі люди опанували мистецтво сприймати стрес як нормальну, прийнятну і навіть позитивну частину життя. З такою точкою зору, кажуть експерти, приходить стійкість. А емоційна стійкість поглинає стрес.
Не завжди потрібно розглядати стрес як щось шкідливе
Був 1998 рік, і випадкова вибірка американців відповідала на запитання про стрес під час Національного опитування з питань охорони здоров’я, щорічного звіту, розробленого для моніторингу здоров’я нації. Опитування 1998 року показало цікаві результати. Організатори не лише запитали людей, наскільки вони перебувають у стані стресу та як справляються з цим, а також, чи вважають вони, що стрес вплинув на їхнє здоров’я.
Понад 55% з майже 29 тисяч людей сказали, що протягом останніх 12 місяців вони перебували в стані помірного та сильного стресу. Майже 34% повідомили, що того року стрес певною мірою вплинув на здоров’я, а приблизно чверть респондентів відповіли, що стрес значно погіршив їхнє здоров’я.
Вісім років потому дослідники порівняли ці відповіді з національними даними про смертність, щоб побачити, хто найбільше постраждав від стресу. Як і очікувалося, повідомлення про високий рівень стресу підвищили ризик смерті.
Але в одному з аспектів результати дослідження виявилися справді цікавими – цей ризик стосувався лише людей, які вважали, що стрес, який вони відчувають, суттєво шкодить їхньому здоров’ю. Фактично, ризик передчасної смерті зріс на 43% для людей, які негативно ставилися до стресу.
Що трапилося з людьми, які не вважали стрес шкідливим?
У них був найнижчий ризик передчасної смерті серед усіх учасників дослідження, навіть нижчий, ніж у людей, які повідомляли про дуже низький рівень стресу, сказала психолог Келлі МакГонігал.
«Дослідники прийшли до висновку, що людей вбиває не стрес. Це робила комбінація стресу і переконання в тому, що стрес шкідливий. Вчені підрахували, що за вісім років, протягом яких вони проводили своє дослідження, 182 тисячі американців могли померти передчасно, тому що вони вважали, що стрес шкодить їхньому здоров'ю», – заявила Макгонігал.
Чи дійсно стрес не завжди шкідливий?
«Те, що ви переживаєте стресові ситуації, не означає, що це шкідливо», — сказав доцент кафедри психології Університету Буффало Марк Сірі. Він витратив роки на вивчення того, чому одні люди більш стійкі до стресу, ніж інші.
«Те, як люди переживають стрес, ймовірно, показує, чи справді він шкідливий», – зазначив Сірі, додавши, що на це впливає і те, як ми «психологічно ставимося до різних речей».
І це, за його словами, «відкриває двері для пошуку способів, за допомогою яких люди можуть отримувати користь від стресу».
Щоб зрозуміти, як знайти ці способи, варто поглянути, що відбувається з тілом під час стресових ситуацій.
Серцебиття і дихання прискорюються, а мозок переходить у стан підвищеної готовності. Відчуття посилюються, кольори та звуки стають більш чіткими та яскравими. Ви отримуєте приплив енергії та чіткіше зосереджуєтесь, щоб впоратися із загрозою та вижити.
Іноді «корисний стрес» може дати вам перевагу в боротьбі або втечі від нападника, а також під час спортивних змагань, публічних виступів або навіть співбесіди.
Потім, як тільки безпосередня загроза залишається позаду, ваш рівень гормонів стресу повертається до норми без довготривалих наслідків.
«Але замість того, щоб позитивно сприймати реакцію на стрес, ми інтерпретуємо ці фізичні зміни як занепокоєння або ознаки того, що не дуже добре справляємося з тиском», — сказала Макгонігал.
Що станеться, якщо ми будемо шукати користь від реакції на стрес – спосіб, у який організм готує людину до оптимальної продуктивності?
«Наші думки надзвичайно потужні, і вся суть у тому, що ми самі формуємо власні думки. І коли ви навчитеся контролювати свої думки, то зможете змінити реакцію на стрес, страх чи тривогу. Ви будете контролювати себе і стресову ситуацію», — сказала психолог Мішель Енн.
Макгонігал розповіла про дослідження, в якому студентів навчали переосмислювати своє ставлення до стресу.
«Найбільш захоплюючим відкриттям для мене було те, як змінилася їхня фізична реакція на стрес», - каже психолог.
У типовій реакції на стрес, за її словами, частота серцевих скорочень підвищується, і кровоносні судини звужуються, що робить це однією з причин, чому хронічний стрес пов’язаний із серцево-судинними захворюваннями і шкідливий для організму.
«Але в дослідженні, коли учасники почали шукати користь у своїй реакції на стрес, їхні кровоносні судини залишалися розслабленими. Насправді це дуже схоже на те, що відбувається в моменти радості і сміливості», - сказала Макгонігал.
Експерименти з реакцією серцево-судинної системи на стрес, проведені в лабораторії Сірі, показали подібні результати.
«Коли людина зіштовхується із викликом чи загрозою, її серце б’ється швидше, а серцевий м’яз скорочується сильніше. Але під час стресових ситуацій кровоносні судини, як правило, звужуються і насправді ускладнюють перекачування крові. У випадку виклику ця модель дуже схожа на реакцію на фізичні вправи, коли артерії в організмі в цілому мають тенденцію розширюватися, а серце перекачує більше крові», – каже Сірі.
«Саме така біологічна відмінність може бути різницею між серцевим нападом, викликаним стресом у 50 років, і життям до 90 років. Те, як ви думаєте про стрес, має значення», – зазначає Макгонігал.
Те, як ви думаєте про стрес, важливо
Якщо на стрес дивитися через рожеві окуляри, мозок реагує по-різному, змінюючи співвідношення гормонів стресу, які вивільняє, і це, за словами експертів, може визначає, чи стане стрес токсичним.
Під час більш позитивної реакції на стрес організм виробляє меншу кількість гормону стресу кортизолу. У той же час мозок посилює вироблення іншого гормону, дегідроепіандростерону або DHEA, який часто називають «гормоном проти старіння».
Наявність більшого співвідношення DHEA до кортизолу захищає від негативного впливу стресу на організм.
Під час стресу організм виробляє ще один гормон — окситоцин, гормон «обіймів», який «допомагає» людям закохуватися, а матерям піклуватися про новонароджених.
Експерти вважають, що окситоцин може спонукати людей шукати більше соціальних контактів, що є ще однією перевагою.
«Науковці називають це «реакцією дружби», яка мотивує вас захищати людей і спільноти, про які ви піклуєтеся. І, що важливо, це дає вам сміливість», — зазначає Макгонігал.
За словами професора біології Каліфорнійського університету Даніели Кауфер, це навіть покращує стан мозку. Кауфер керує власною лабораторією, присвяченою дослідженню того, як стрес впливає на «пластичність мозку».
Дослідження, проведені Кауфер, показують, що помірний стрес активує ріст стовбурових клітин у частині мозку, яка регулює емоційне навчання і допомагає при депресії.
«З’являється більше таких клітин, і вони активуються під час дії нового стресового фактору, що допомагає краще впоратися з черговою складною ситуацією. Іноді стрес може бути корисним для вас», - каже Кауфер.
За словами Макгонігал, є ще одна перевага окситоцину, який виділяється під час реакції на стрес.
«Ваше серце має спеціальні рецептори для окситоцину, який допомагає клітинам серця відновлюватися від мікропошкоджень. Коли ваша реакція на стрес включає окситоцин, це може буквально зміцнити ваше серце», - зазначає вона.
Однак хронічний стрес — це погано
Звичайно, немає способу прирівняти повсякденний тимчасовий стрес до впливу хронічного стресу, або постійних множинних стресових факторів, таких як розлучення, втрата роботи, фінансова нестабільність і хронічні захворювання.
Насправді, давно відомо, що хронічний стрес завдає величезної шкоди організму.
«Чим серйозніші негативні життєві ситуації, з якими зіштовхуються люди, тим більше ризиків для негативних психологічних і фізичних наслідків», – сказав Сірі.
Але дослідження також виявило, якщо люди переживають певні життєві негаразди, вони «насправді мають менше негативних і більше позитивних реакцій» на стрес.
«Це не просто пряма лінія, де чим більше негативних подій трапилося, тим гірше. Навіть якщо з кимось трапилися серйозні негаразди, це не смертний вирок, це не означає, що такі люди приречені на вічне страждання», - каже психолог.
«Це говорить про те, що процес проходження через труднощі, навіть якщо він занадто важкий на даний момент, насправді може відкрити двері для зростання стійкості та сили, яка допомагає людям краще справлятися зі стресом у майбутньому», - додав він.
Відчуваєте невдоволення? Стурбованість? Пригнічення? Пандемія коронавірусу засліпила життя низкою суперечливих емоцій, зокрема, люди почали частіше відчувати невпевненість у майбутньому. The New York Times розповідає, як позбутися тривожності та пригнічення.