Лідер повстанського угруповання Хаят Тахрір аш-Шам (HTS) Ахмед аль-Шараа, який зараз почав використовувати справжнє ім’я замість військового Абу Мохаммед аль-Джолані, заявив, що Заходу немає чого боятися його перемоги над режимом Асада в Сирії, передає Sky News. Він запевнив, що його група не хоче створювати новий конфлікт, а, навпаки, прагне повернути стабільність до Сирії.
«Їхні [західних країн] страхи не мають підстав… Сирія буде відбудована. Страх був від присутності режиму. Країна рухається до розвитку і реконструкції. Вона рухається до стабільності. Люди втомилися від війни. Тому країна не готова до іншої війни і не збирається в неї встрявати», – заявив Ахмед аль-Шараа.
Він здійснив імпровізований візит до мечеті, яку відвідував, ще коли був дитиною. У мечеті Імама аль-Шафії в районі Меззех він коротко розповів про те, як корупція і жадібність сім'ї Асадів довели Сирію до спустошення.
Ахмед аль-Шараа похвалив зусилля своїх бійців та заявив, що вони взяли на себе відповідальність за Сирію без будь-якої іноземної підтримки чи втручання. У Sky News додали, що ймовірно, натякаючи на підтримку режиму Асада з боку РФ та Ірану, лідер повстанців заявив про незмогу контролювати Сирію всіма колишніми «колонізаторами».
Стрімке поширення Хаят Тахрір аш-Шам по Сирії також викликало побоювання серед інших меншин у країні, включаючи курдів, алавітів і християн. Але Ахмед аль-Шараа відкинув ці побоювання.
«Джерелом наших побоювань були іранські ополченці, «Хезболла» і режим, який вчинив масові вбивства, що ми спостерігаємо сьогодні. Тому їхнє усунення є рішенням для Сирії», – заявив лідер HTS.
У грудні 2024 року у Сирії збройна опозиція захопила столицю Дамаск, а президент Башар Асад втік з країни. Наразі він разом з родиною перебуває у Москві. Його династія правила країною з 1971 року. Для збереження влади режим вдавався до масових репресій та терору, а підтримку йому надавали Росія та Іран.
Тимчасовим прем'єр-міністром Сирії до березня 2025-го став Мохаммед аль-Башир. За даними ЗМІ, до наступу повстанців на Дамаск він керував «Урядом порятунку» — створеною у 2017-му політичною структурою, яка діяла на підконтрольних сирійській опозиції територіях, зокрема у провінції Ідліб. Тепер Башир повинен сформувати новий Кабінет міністрів.
Гул від падіння статуй Хафеза Асада гучною луною відгукнувся у Тегерані, Москві та Вашингтоні. Які зміни для геополітичної ситуації спричинить стрімкий розвиток подій у Сирії? «Падіння режиму Асада може масштабно вплинути на Україну. Як саме?» — про це у статті пише член експертної ради Центру громадянських свобод В'ячеслав Ліхачов.