Угруповання повстанців, яке прийшло до влади в Сирії, можуть виключити зі списку терористів

Поділитися
Наразі йдеться лише про Велику Британію, проте деякі лідери західних країн також заявляють про готовність співпрацювати з новою владою Сирії.

Згідно з оцінками західної розвідки, Хаят Тахрір аш-Шам (HTS), провідне угруповання, яке повалило режим Асада в Сирії, не є прямою терористичною загрозою для Великої Британії, пише The Guardian.

Рішення може означати, що Велика Британія разом із США та ЄС незабаром знімуть з HTS статус терористичної організації. У британському випадку це допомогло б виправдати прямі контакти з новими лідерами Сирії.

Розвідка вважає, що основна увага HTS наразі зосереджена на внутрішніх справах, зміцненні влади та відновленні країни після 13 років громадянської війни. Немає жодних ознак того, що організація прагне сприяти глобальному джихадизму чи відродженню Ісламської держави, зазначили офіційні особи.

Міністри та політики вже натякали на можливу зміну позиції. Хоча в понеділок Кір Стармер сказав, що приймати рішення щодо HTS зарано, міністр кабінету міністрів Пет Макфадден зазначив, що будь-яка зміна буде «відносно швидким рішенням».

Міністерство внутрішніх справ заявило, що «ситуація на місці в Сирії дуже нестабільна» і підкреслило, що «пріоритетом має бути безпека сирійських цивільних осіб і забезпечення політичного вирішення подій, що розгортаються». Визнання організацій терористичними постійно перевіряється та переглядається, сказав речник.

Сунітське повстанське угруповання HTS  до 2016 року було відгалуженням Аль-Каїди – саме це і стало причиною визнання його терористичною організацією, водночас протягом періоду керівництва в Ідлібі на північному заході Сирії воно намагалося пом’якшити свою ісламістську політику.

Лідер HTS  Ахмед аль-Шараа, який повернувся до використання свого справжнього імені замість військового імені Абу Мохаммед аль-Джолані, наразі говорить про правову державу та захист меншин у країні зі складним етнічним балансом.

Минулого тижня в інтерв’ю CNN він сказав, що вони «співіснували в цьому регіоні сотні років» і «ніхто не має права їх ліквідувати». Лідер HTS додав, що наразі його позиція суттєво змінилася, адже за ці роки він пройшов кілька етапів трансформації.

«Людина в двадцять років матиме іншу особистість, ніж людина в тридцять чи сорок років і, звичайно, у п’ятдесятирічної. Це людська природа», - заявив він журналістам.

У неділю Джо Байден заявив, що хоча «деякі повстанські групи, які знищили Асада, мають власну неприємну історію тероризму», після падіння диктатора відбулася зміна тональності.

«Зараз вони говорять правильні речі, але в міру того, як вони братимуть на себе більшу відповідальність, ми оцінюватимемо не лише їхні слова, а й дії», – додав президент США.

Впливові британські діячі розділилися в думках щодо того, чи варто змінювати статус HTS. Лорд Рікеттс, колишній радник з питань національної безпеки Великої Британії, вважає, що Сполучене Королівство має співпрацювати з партнерами по G7, щоб «провести дуже швидку належну перевірку та спільно скасувати обмеження».

Експерт додав, що «вікно можливостей вплинути на різні повстанські групи для спільної роботи над інклюзивним управлінням цілком може бути коротким» і що затримка спричинить більше ризиків, адже сприятиме нестабільності та сепаратизму в країні.

Емілі Торнберрі, голова спеціального комітету з питань закордонних справ від лейбористів, у свою чергу, застерегла від поспішного рішення. «Останнє, чого бажає сирійський народ, — це мати одного тирана з ісламським прапором на місці іншого», — сказала вона.

«Понад 10 років спеціальний представник ООН у Сирії вів переговори в Женеві з сирійцями та різними сторонами, намагаючись скласти проект того, як би виглядала правильна конституція Сирії та закони країни.

У регламенті роботи британського уряду уряду та законодавстві йдеться, що співпраця, або навіть зустрічі з організацією, що визнана терористичною, є злочином.  Згідно із законодавством Великої Британії, також  незаконною є підтримка забороненої терористичної організації.

Представник уряду в коментарі, втім, заявив, що законодавство про боротьбу з тероризмом не заважає уряду «взаємодіяти з HTS у майбутньому» і «немає жодного злочину у зустрічі із забороненою організацією». Взаємодія, за його словами, може включати зустрічі для «сприяння доставці гуманітарної допомоги».

Гул від падіння статуй Хафеза Асада гучною луною відгукнувся у Тегерані, Москві та Вашингтоні. Які зміни для геополітичної ситуації спричинить стрімкий розвиток подій у Сирії?

«Падіння режиму Асада може масштабно вплинути на Україну. Як саме?»  — про це у статті пише член експертної ради Центру громадянських свобод В'ячеслав Ліхачов.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі