Наприкінці листопада події в Сирії викликали занепокоєння тим, що громадянська війна, яка здебільшого перебувала в стані спокою, за короткий період зазнала драматичних змін. Озброєні загони сирійської опозиції почали захоплювати одне за одним великі міста протягом наступних кількох днів. А в неділю (8 грудня) уряд президента Башара Асада, чия Арабська соціалістична партія Баас перебувала при владі з 1960-х років, впав. Так, після майже 14 років громадянської війни в Сирії повстанцям знадобилося менше 14 днів, щоб захопити владу. Про це розповідає видання The Indian Express.
27 листопада. Після понад 14 років громадянської війни в Сирії, кажуть у виданні, яка зайшла в глухий кут приблизно в 2020 році, озброєні опозиційні угруповання розпочали широкомасштабний наступ на райони, підконтрольні урядовим військам, на північному заході Сирії. Їх очолює "Хайят Тахрір аш-Шам" (ХТШ), відгалуження "Аль-Каїди", яке згодом відійшло від цієї бойової групи. Опозиційні сили де-факто контролюють майже всі провінції Алеппо та Ідліб.
"Атака сталася після кількох тижнів насильства на незначному рівні, в тому числі нападів урядових військ на райони, які утримує опозиція. Туреччина, яка підтримує опозиційні групи, заявляє, що повстанці спочатку почали обмежений наступ проти атак, але він розширився, коли урядові війська почали відступати", – додали автори.
29 листопада. Війська повстанців увійшли до Алеппо, найбільшого міста Сирії, вперше після того, як вони були витіснені з нього в 2016 році на тлі громадянської війни. Тоді сирійські урядові війська мали підтримку Росії та Ірану. Цього разу вони не зустрічають особливого опору.
30 листопада. повстанці заявляють, що контролюють Алеппо, піднімають прапор над цитаделлю міста і займають міжнародний аеропорт, в той час як сирійські збройні сили стверджують, що передислокували війська.
"Сирійські військові за підтримки російських винищувачів відповіли залпом ударів по Алеппо та околицях. Однак, за даними ACLED, американської організації, що займається моніторингом військових дій, з 2 грудня по місту не було завдано жодного удару", – йдеться у матеріалі The Washington Post.
1 грудня. Незважаючи на те, що міністр закордонних справ Ірану Аббас Арагчі відвідав столицю Дамаск і запевнив у підтримці, сирійський уряд отримує незначну допомогу від іноземних союзників. Ліванське бойове угрупування "Хезболла", ще один важливий союзник, в останні місяці також бере участь у конфлікті з Ізраїлем.
З 2 по 4 грудня. Армія повстанців просувається на південь, досягаючи 10 кілометрів від міста Хама, в той час як російські авіаудари допомагають уряду відвоювати частину території.
5 грудня. Повстанці вриваються в Хаму і святкують на площі Ассі, місці масових антиурядових протестів у перші дні повстання в 2011 році.
Відеозаписи того дня показують довгоочікувані зустрічі, коли люди виходили з центральної в'язниці Хами - деякі з них вийшли вперше за майже 40 років, після кривавого придушення опозиції батьком Асада в 1982 році.
#Syria: the joy on the faces of hundreds of political prisoners as they're released from the #Hama Central Prison, most having been locked up for years.
— Thomas van Linge (@ThomasVLinge) December 5, 2024
The reporter holds back tears as he sees all those people regaining their freedom. pic.twitter.com/RkHHoND5AT
6 грудня. Просуваючись далі, повстанці захоплюють міста на околицях Хомса, третього за величиною міста Сирії і воріт до Дамаска. Його захоплення також означатиме, що уряд буде відрізаний від узбережжя, яке є оплотом алавітської секти меншини президента Башара Асада. Також того ж дня фракція антиасадівських бойовиків пройшла через південне місто Дараа, розмахуючи опозиційними прапорами. До ночі натовп зібрався на імпровізований парад, тягнучи за собою залишки статуї Асада.
"Багато людей хотіли цього протягом тривалого часу, але були не в змозі діяти. Події на півночі дали їм можливість це зробити", – розповів сказав Арон Лунд, аналітик з питань Близького Сходу в Century International.
Після встановлення контролю над центром міста, бійці опору розосередилися, деякі з них попрямували на північ до Дамаска, а інші - на південь, до Йорданії.
7 грудня. Хомс впав на тлі повідомлень про втечу Асада з країни, що повстанці називають фінальною стадією битви.
"Якщо вони захоплять Хомс, це відріже Дамаск від узбережжя і фактично розсіче режим", – сказав тоді Лунд, додавши, що такий зрив може запустити “смертельну спіраль” для сирійської держави.
Але відступ режиму продовжився.
За повідомленнями місцевих ЗМІ, в суботу сили Асада залишили "Аеропорт Т4", найбільшу військову базу режиму на схід від Хомса.
Was waiting for a footage like this one. Syrians pull down Assad’s statue in Homs, chanting: “Freedom, forever, whether you like it or not Assad.” pic.twitter.com/VIkCSW9jnf
— Hussain Abdul-Hussain (@hahussain) December 7, 2024
8 грудня. Сирійське державне телебачення транслює відеозвернення групи чоловіків, які заявляють, що Асада повалено, а всіх ув'язнених звільнено. Командир ХТШ Абу Мухаммед аль-Голані відвідує мечеть Омейядів у Дамаску і називає падіння Асада "перемогою ісламської нації". Пізніше російські державні інформаційні агентства повідомляють, що Асад і його сім'я перебувають у Москві і отримали притулок.
Деякі жителі Дамаска зібралися в суботу ввечері на історичній площі Омейядів, граючи музику і скандуючи за свободу, всього за дві милі від палацу. На відеозаписах, перевірених The Washington Post, видно, як чоловіки залазять на дах бронемашини, в той час як антиасадівські сили просуваються вперед.
Locals climbing on Assad's abandoned tanks and playing Sarout's music at Umayyad square in Damascus. pic.twitter.com/8Cg0rdDnw3
— Rami (@RamiSafadi93) December 8, 2024
Рано вранці в неділю стало зрозуміло, що режим зазнав краху. Люди швидко почали демонтувати видатні символи нещадного правління сім'ї Асадів, дехто грабував свій колишній будинок у центрі міста. Інші досліджували сумнозвісні в'язниці після того, як повстанці звільнили тисячі ув'язнених.
"Я пригнічений. Я майже не спав. Почуття змішані. Хаос у Дамаску викликає занепокоєння, але подивимося", – сказав Рим Туркмані, сирійський академік, який проживає у Великій Британії.
Раніше Натан Ходж, старший редактор CNN заявляв, що падіння режиму Асада може ослабити позиції Путіна під час переговорів щодо завершення війни в Україні, особливо якщо войовничі погрози Путіна в останні тижні ядерної ескалації будуть сприйняті як порожні.