Іракське агентство Tabnak опублікувало таймлапс громадянської війни у Сирії. Вона почалася у березні 2011 року.
Позначки:
🔴 Сирійська національна армія;
🟢 Сирійські повстанці;
🟡 Курди;
⚫️ ІДІЛ.
Навесні 2011 року сирійці вийшли на протести, вимагаючи більшої політичної свободи і повалення самодержавства. Натомість режим Башара Асада намагався придушити повстання силою.
Зокрема, аби придушити протести, сирійський уряд застосовував танки та снайперів. В особливо неспокійних областях навіть перекривали воду та електроенергію. Сили безпеки навіть вдавалися до конфіскації борошна та продуктів.
Вже влітку 2011 року опозиційно налаштовані військові та перебіжчики утворили Вільну сирійську армію. Вже вона й почала повстанську кампанію проти регулярно армії Сирії. Це своєю чергою стало причиною того, що збройні зіткнення поширилися на всю країну та поступово набули більшої організованості.
У грудні 2024 року у Сирії збройна опозиція захопила столицю Дамаск, а президент Башар Асад втік з країни. За даними росЗМІ, наразі він разом з родиною перебуває у Москві. Його династія правила країною з 1971 року. Для збереження влади режим вдавався до масових репресій та терору, а підтримку йому надавали Росія та Іран.
Сирійська опозиція, яка наразі встановлює свою владу в країні після багаторічного правління Башара Асада, прагне «побудувати нову Сирію, місце у якій знайдеться всім без винятку».
Перехідний уряд Сирії може очолити колишній прем'єр-міністр Ріяд Хіджаб. Прем'єрську посаду він обіймав у 2011, коли почалося повстання проти Башара аль-Асада. Проте робив він це недовго, через деякий час політик втік у Йорданію, де приєднався до опозиції.
Стрімкий та приголомшливий наступ сирійських повстанців показав уразливість режиму Башара Асада. Виявилося, що без підтримки основних союзників сирійського диктатора — Росії, Хезболли та Ірану, уряд у Дамаску дотепер цілковито не в змозі контролювати ситуацію в країні. Москва вже пообіцяла Дамаску підтримку. Для України це рішення Кремля має особливе значення. Що більше військових ресурсів російська армія спалить у сирійській пустелі, то складніше їй буде продовжувати наступ в Україні з колишнім натиском. Та наскільки суттєво російська допомога Дамаску позначиться на театрі бойових дій в Україні? Про це у статті «Сирійський картковий будинок: чи втримається режим Асада?» пише член експертної ради Центру громадянських свобод В'ячеслав Ліхачов.