Коаліція сирійських повстанських сил, які цього тижня взяли під контроль місто Хама, має за мету остаточно повалити авторитарний режим президента Башара аль-Асада, заявив в інтерв’ю CNN лідер основного угруповання, що керує збройною опозицією, Абу Мохаммад аль-Джолані.
У своєму першому за багато років інтерв’ю ЗМІ він розповів про плани створити уряд, заснований на інституціях і «раді, обраній народом».
«Коли ми говоримо про цілі, то метою революції залишається повалення цього режиму. Наше право використовувати всі доступні засоби для досягнення цієї мети», – сказав аль-Джолані.
«Сирія заслуговує на інституційну систему управління, а не таку, де один правитель приймає свавільні рішення», — додав він.
Видання нагадує, що група аль-Джолані Hayat Tahrir Al-Sham (HTS) була сформована з колишнього філії Аль-Каїди. І попри спроби її очільника аль-Джолані віддалити організацію від Аль-Каїди, у 2018 році США визнали HTS іноземною терористичною організацією та призначили за нього винагороду в 10 мільйонів доларів.
Сам Аль-Джолані сформувався як боєць Аль-Каїди проти США в Іраку. Повернувшись на батьківщину під час громадянської війни в Сирії, він очолив філію цього угруповання вдома, яке отримало назву «Джабхат ан-Нусра». Він продовжував розривати зв’язки з Аль-Каїдою, і його організація на початку 2017 року перетворилася на Хаят Тахрір Аль-Шам, також відому як Організація звільнення Леванту.
США, Туреччина, Організація Об’єднаних Націй та кілька інших західних країн продовжують називати HTS іноземною терористичною організацією, попри на спроби групи дистанціюватися від свого коріння.
CNN зазначає, що зараз риторика Аль-Джолані суттєво змінилась та й сам він визнає, що за ці роки він пройшов кілька етапів трансформації.
«Людина в двадцять років матиме іншу особистість, ніж людина в тридцять чи сорок років і, звичайно, у п’ятдесятирічної. Це людська природа», - заявив він журналістам.
Журналісти додають, що на контрольованій повстанцями території він діє насамперед як політик. Після того, як лояльні йому сили взяли під контроль Алеппо, він публічно з’явився в історичній цитаделі міста. А після взяття Хами та під час спілкування із журналістами уперше публічно використав своє справжнє ім’я – Ахмед аль-Шараа.
Він заявив, що цивільним нема чого боятись в контрольованих повстанцями районах Сирії. «Люди, які бояться ісламського правління, або бачили його неправильне впровадження, або не розуміють його належним чином», — заявив він.
Аль-Джолані додав, що працює над тим, щоб заспокоїти цивільне населення та групи, які зазнали переслідувань з боку екстремістських і джихадистських груп під час десятирічної громадянської війни в Сирії. Також він стверджує, що зробив усе можливе, щоб публічно сказати християнам та іншим релігійним і етнічним меншинам, що вони житимуть безпечно під його правлінням.
Лідер сирійських повстанців наголосив, що коли опозиційним силам вдасться повалити режим Асада, він перейде до «стану правління, інституцій і так далі».
«Були деякі порушення щодо них (меншин) з боку певних осіб під час періодів хаосу, але ми розглянули ці проблеми Ніхто не має права стерти іншу групу. Ці групи людей співіснували в цьому регіоні сотні років, і ніхто не має права їх ліквідувати», — сказав аль-Джолані, відповідаючи на запитання про стурбованість їхньою безпекою.
Також Аль-Джолані висловив бажання, щоб іноземні сили залишили Сирію. Мова йде про сили США, Туреччини, Росії та Ірану, а також іранські проксі.
«Я думаю, що як тільки цей режим впаде, питання буде вирішено, і більше не буде потреби в тому, щоб будь-які іноземні сили залишалися в Сирії», - сказав він.
Родина Асад - Башар аль-Асад та його батько Хафез аль-Асад - знаходяться при владі в Сирії з 1971 року. Для збереження влади вони вдавались до масових репресій та терору.
Водночас стрімкий та приголомшливий наступ сирійських повстанців показав уразливість режиму Башара Асада. Виявилося, що без підтримки основних союзників сирійського диктатора — Росії, Хезболли та Ірану, уряд у Дамаску дотепер цілковито не в змозі контролювати ситуацію в країні. Москва вже пообіцяла Дамаску підтримку. Для України це рішення Кремля має особливе значення. Що більше військових ресурсів російська армія спалить у сирійській пустелі, то складніше їй буде продовжувати наступ в Україні з колишнім натиском. Та наскільки суттєво російська допомога Дамаску позначиться на театрі бойових дій в Україні? Про це у статті «Сирійський картковий будинок: чи втримається режим Асада?» пише член експертної ради Центру громадянських свобод В'ячеслав Ліхачов.