США та ЄС ведуть переговори про об'єднання основних напрямів взаємодії з постачальниками критично важливих мінералів у багатих на природні ресурси країнах, намагаючись спрямувати свої зусилля на боротьбу з домінуванням Китаю у поставках матеріалів, які є ключовими для майбутніх технологій. Про це повідомляє Bloomberg.
Мета полягає в тому, щоб поєднати політичний підхід ЄС на високому рівні із зосередженням США на конкретних проектах.
Зокрема, цей крок об'єднає концепцію клубу критичної сировини ЄС із програмою адміністрації президента США Джо Байдена "Партнерство з безпеки мінеральних ресурсів". ЄС відклав плани щодо запуску власної програми минулого року на кліматичному саміті COP 28.
Нова ініціатива, широко відома як "Форум партнерства з питань безпеки мінеральних ресурсів", об'єднає зусилля з інформування покупців у розвинених країнах і країнах, багатих на природні ресурси, з метою співпраці над проектами і політичною складовою.
В межах своїх ширших стратегій економічної безпеки Вашингтон і Брюссель прагнуть протистояти домінуванню Китаю в ланцюжку поставок так званих критично важливих мінералів - широкого терміну, що включає сировину для виробництва електромобілів та інших технологій зеленої енергетики.
Ключовим елементом спільних зусиль є співпраця з багатими на корисні копалини країнами з метою розробки стандартів у сфері інвестицій, торгівлі, досліджень і захисту довкілля, що США та ЄС розглядають як альтернативу співпраці з Пекіном.
Союзники, які визначили більше десятка потенційних проектів, взялися за складне завдання. Тривалий і дорогий процес розробки гірничодобувних або переробних проектів означає, що домінування Пекіна, ймовірно, триватиме десятиліттями. Офіційні особи США визнали, що повністю замінити роль Китаю неможливо.
Штати та ЄС планують досягти угоди наприкінці цього місяця й офіційно запустити проект у березні. Вони обговорять план на Мюнхенській конференції з безпеки в Німеччині наступного тижня.
Вашингтон і Брюссель обговорюють, як оптимізувати зусилля у зміцненні міжнародного співробітництва в галузі критичної сировини, заявив речник Єврокомісії Улоф Гілл.
Представник Державного департаменту США сказав, що на думку обох сторін, окремі плани роботи з багатими на природні ресурси країнами дублюють зусилля і ризикують створити плутанину. Сторони хочуть забезпечити узгодженість щодо ширшої мети - зменшення залежності Заходу від Китаю у виробництві та переробці багатьох критично важливих мінералів, таких як літій, марганець і кобальт, а також належним чином координувати мобілізацію державних фінансів і приватних компаній.
ЄС вже є частиною очолюваного США партнерства з безпеки мінеральних ресурсів разом з Австралією, Канадою, Фінляндією, Францією, Німеччиною, Індією, Італією, Японією, Південною Кореєю, Великою Британією та іншими країнами, метою якого є спрямування іноземних інвестицій у сектор зеленої енергетики.
ЄС також підписав власні пакти про видобуток корисних копалин із кількома країнами, в тому числі з Демократичною Республікою Конго, на яку припадає близько 70% світових поставок кобальту, і Замбією.
Крім того, країни Центральної Азії, зокрема, Казахстан, Киргизстан, Таджикистан, Туркменістан і Узбекистан, також висловили зацікавленість у партнерстві щодо безпеки мінеральних ресурсів, повідомив представник Державного департаменту США.
Окремі переговори між ЄС і США щодо двосторонньої угоди про критично важливі корисні копалини залишаються в глухому куті через трудові права і занепокоєння щодо доцільності ухвалення торговельного пакту в рік виборів.
Американські чиновники, які вже уклали двосторонню угоду з Японією, хочуть запустити нові гірничодобувні та переробні проекти, виступаючи в ролі “мосту” між приватними компаніями, які шукають сировину, і країнами, що розвиваються, які в останні роки покладалися здебільшого на Китай у плані інвестицій у ресурси.
Раніше повідомлялося, що китайський уряд запровадив експортний контроль на деякі види графіту, який, серед іншого, використовується для виробництва літій-іонних акумуляторів для електромобілів.
Пекін оголошував про нові обмеження слідом за посиленням контролю США над експортом передових напівпровідникових технологій до Китаю.
У серпні минулого року Пекін також запровадив експортні обмеження на товари, пов'язані з двома рідкоземельними металами, які використовуються для виробництва мікросхем, а саме галієм і германієм, посилаючись на необхідність захисту національної безпеки.